Liczba wyników na stronie
30

W poniedziałek nastąpiło przekroczenie stężenia pyłów drobnych PM10. Prognozuje się jego utrzymanie. W związku z tym osoby, które posiadają w domach bardziej ekologiczne źródła ciepła, nie mogą palić w kominkach opalanych drewnem, piecach kaflowych i kotłach węglowych, nie spełniających wymogów Ekoprojektu. Zakaz obowiązuje we wtorek, 27 lutego. 

Wiosną u zbiegu ulic Galla Anonima i Kassyusza powstanie park kieszonkowy z nowymi drzewami i krzewami. Właśnie rozpoczęły się prace przy jego budowie. To realizacja zwycięskiego projektu Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego "Cała wuchta zieleni dla Jeżyc!"

Po kilkuletniej przerwie poznaniacy i turyści ponowienie przekroczą progi mieszczącego się w Ratuszu Muzeum Poznania. 1 marca dla zwiedzających udostępnione zostanie parter i - po raz pierwszy od 27 lat - piwnice. Przez cały weekend będą obowiązywać promocyjne ceny wejściówek.

"Razem chronimy dzieci" - pod takim hasłem w Poznaniu zebrali się eksperci i ekspertki, by wypracować najlepsze rozwiązania zapobiegające przemocy wobec młodych ludzi. Gościem specjalnym konferencji była Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka. 

Przy ul. Za Bramką 1 otwiera się punkt informacyjny poznańskiej uchwały krajobrazowej. W każdy poniedziałek, od 4 marca, mieszkańcy i przedsiębiorcy będą  mogli spotkać się tam z pracownikami urzędu, którzy m.in. podpowiedzą, jakie są warunki dostosowania urządzeń reklamowych oraz pomogą ustalić, jakiej wysokości może być ogrodzenie.

Czy każdy może zostać wolontariuszem? Gdzie się zgłosić? Kto potrzebuje pomocy? Jak zdobyć granty na taką formę pomagania innym? Na te wszystkie pytania można znaleźć odpowiedzi w zupełnie nowym miejscu na mapie Miasta - w Poznańskim Centrum Wolontariatu. 

"Forum bez barier. O kinie dostępnym" - to pierwsze w Polsce wydarzenie poświęcone dostępności w sektorze audiowizualnym. Przez trzy dni profesjonaliści z branży filmowej podczas warsztatów i paneli dyskusyjnych rozmawiają o tym, jak otworzyć drzwi sal kinowych dla wszystkich, niezależnie od stopnia sprawności. 

Zajmują się pomocą społeczną i humanitarną, działają charytatywnie, chronią zwierzęta i środowisko, opiekują się zabytkami - poznańskie organizacje pozarządowe są siłą naszego Miasta. W stolicy Wielkopolski działa ich ponad 4 tysiące - a wszystkie obchodzą dziś swoje święto. 

Syty_POZnań - czyli wielka zbiórka żywności w szkołach i przedszkolach stolicy Wielkopolski trwa już niemal pół roku. Dzięki niej do poznańskich organizacji charytatywnych udało się dostarczyć już kilka ton żywności z długą datą ważności. W akcję zaangażowało się ponad 117 placówek - przedszkoli, szkół podstawowych i średnich.

W środę, 28 lutego rozpoczyna się X Ogólnopolska Konferencja Biegowa. W Maltańskim Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym przy ul. Wiankowej spotka się ponad setka organizatorów imprez biegowych oraz pasjonatów tego sportu z całej Polski.

Poznaniacy i poznanianki mogą już korzystać z nowej usługi. Teraz na wizytę w urzędzie umówić ich może voicebot, który sam rozpozna sprawę i przeprowadzi przez cały proces rezerwacji. To nie jedyne nowoczesne narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję, które wspiera obsługę klientów miejskiej infolinii Biuro Poznań Kontakt.

W związku z koniecznością zamknięcia w godzinach nocnych ul. Gwarnej dla ruchu tramwajowego od nocy z 27 na 28 lutego (wtorek/środa) do nocy z 29 lutego na 1 marca (czwartek /piątek) tramwaje linii nr 201 pojadą zmienioną trasą.

Już 7 kwietnia Polacy wybiorą swoich przedstawicieli w samorządach. Każdy, kto mieszka w Poznaniu i chce tu głosować, może to zrobić składając wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania lub meldując się w stolicy Wielkopolski. Dzięki temu mieszkaniec zostanie wpisany do Centralnego Rejestru Wyborców. Obie sprawy najwygodniej załatwić online.

Na zawodach Pucharu Świata w Kairze drużyna polskich florecistek wywalczyła kwalifikację olimpijską. To powrót po 12 latach kobiecej reprezentacji w tej dyscyplinie na igrzyska. Polską ekipę tworzą zawodniczki poznańskich klubów - AZS UAM i AZS AWF. 

W ostatni weekend ferii najmłodsi mogą wybrać się na spektakl oraz zimowe warsztaty lub zgłębić świat nauki i wziąć udział w fascynujących eksperymentach. Na dorosłych czekają liczne koncerty, wystawy, seanse filmowe i sztuki teatralne. W drugą rocznicę wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie poznaniacy i poznanianki pamiętają także o naszych wschodnich sąsiadach. 

23 lutego to Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. To poważna choroba, która dotyka miliony osób w Polsce, także młodych ludzi. Dlatego Miasto rozpoczyna dyskusję o tym, jak wspierać zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży - ruszyły zapisy na konferencję, poświęconą tej tematyce. 

Ponad 200 tabliczek z herbem Poznania zawiśnie wkrótce na murach poznańskich szkół i przedszkoli. Pierwsza z nich pojawiła się już na ścianie liceum św. Marii Magdaleny. Widać na niej odświeżoną wersję tarczy herbowej z 1997 roku.

15 marca mija termin płatności pierwszej raty podatku od nieruchomości. To ważne źródło wpływów do miejskiego budżetu. Dzięki niemu finansowane są liczne projekty służące mieszkańcom. Podatek można zapłacić bez wychodzenia z domu poprzez aplikację i serwis mObywatel.

Warsztaty, prelekcje oraz wiele innych atrakcji - to wszystko czeka podczas XXVIII Targów Edukacyjnych, które odbędą się 8-10 marca na MTP. To tutaj przez trzy dni młodzież, która stoi przed wyborem dalszej drogi kształcenia, będzie miała możliwość zapoznania się z ofertą dziesiątek szkół. Wstęp na wydarzenie jest biletowany, ale bezpłatny dla uczniów, nauczycieli i bibliotekarzy.

Gdzie leżą granice wolności słowa? Czy da się jeszcze zmienić język debaty publicznej? Gdzie szukać dziś wzorców językowych i kogo naśladować? Na te pytania szukali odpowiedzi uczestnicy Poznańskiej Debaty o Języku im. prof. T. Zgółki.

82 lata temu żołnierze Armii Krajowej i mieszkańcy Chwaliszewa zniszczyli magazyny Wehrmachtu w porcie rzecznym nad Wartą. W środę hołd bohaterom spektakularnej akcji oddali przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych, kombatanci oraz dyrekcja pobliskiej szkoły.

Strażnicy miejscy nie tylko kontrolują, ale także edukują poznaniaków i poznanianki na temat dostosowania urządzeń grzewczych do zapisów uchwały antysmogowej. Wyposażeni w materiały informacyjne odwiedzają mieszkańców kolejnych poznańskich osiedli. 

Liczba wyników na stronie
30