W Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych uroczyście otwarto Regionalne Centrum Kompetencyjne czołgów Abrams. Dzięki temu poznańska placówka może stać się kluczowym miejscem dla utrzymania tego sprzętu wojskowego nie tylko w Polsce, ale i w całym regionie europejskim.
Wraz z wiosną wracają spotkania w ramach Srebrnego Fyrtla - Senioralnego Miejsca Współpracy. To przestrzeń dedykowana osobom w dojrzałym wieku, które chcą aktywnie uczestniczyć w kulturalnej ofercie miasta i jednocześnie być jej twórczyniami i twórcami.
Poziom Warty w Poznaniu przekroczył poziom ostrzegawczy. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie powinno jednak dojść do stanu alarmowego. Miasto Poznań jest jednak przygotowane na każdą ewentualność. O zachowanie ostrożności proszeni są również poznaniacy i poznaniaki.
Na wtorek, 20 lutego zaplanowany jest kolejny protest rolników. Tym razem ciągniki nie wjadą jednak do centrum miasta, lecz będą blokowały drogi dojazdowe do Poznania. Kierowców i pasażerów podmiejskiej komunikacji autobusowej czekają utrudnienia - zwłaszcza na drogach z Komornik, Tarnowa Podgórnego, Zakrzewa, Golęczewa i Kostrzyna.
Po raz kolejny Miasto Poznań znalazło się na podium w niezależnym rankingu fDi Intelligence: Europejskie Miasta i Regiony Przyszłości 2024. W kategorii "przyjazność biznesowi" stolica Wielkopolski zajęła 2. miejsce, a w klasyfikacji ogólnej - 7.
29 lutego będzie można wylicytować 14 lokali należących do Miasta. Nieruchomości znajdują się w atrakcyjnych lokalizacjach i mają zróżnicowaną powierzchnię.
17 lutego to Światowy Dzień Kota. Każdy może pomóc tym zwierzętom, włączając się w kocią zbiórkę organizowaną przez Miasto. Karmę można przynosić do urzędu lub wybranych miejskich jednostek.
21 lutego - w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego - w CK Zamek o języku w debacie publicznej rozmawiać będą: prof. dr hab. Renata Przybylska - językoznawczyni, Ewa Siedlecka - publicystka, prof. dr hab. Waldemar Kuligowski - antropolog kulturowy, oraz prof. dr hab. Ryszard Piotrowski - prawnik. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
W 105. rocznicę Rozejmu w Trewirze uroczyście wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Stała się nim historyczna kostka brukowa z ulicy Ratajczaka, na której padły pierwsze strzały zwycięskiej insurekcji.
Spektakle teatralne, seanse filmowe, twórcze warsztaty, a nawet potańcówka przy dźwiękach tradycyjnych instrumentów - to wszystko czeka na dzieci w czasie pierwszego feryjnego weekendu. Nie zabraknie też atrakcji dla starszych poznaniaków. Dorośli mogą wybrać się na koncert, do teatru, a nawet wziąć udział... w rokokowym kursie uwodzenia.
Prochy Powstańców Wielkopolskich zostały w piątek uroczyście, w asyście Wojska Polskiego złożone w kolumbarium na cmentarzu Junikowo. Dzięki temu miejsce ich spoczynku nie zostanie zapomniane.
Kolejny znak rozpoznawczy Starego Rynku przeszedł fachową renowację. Dzień po pręgierzu na swoje miejsce wróciła odnowiona Bamberka.
Wejścia na basen i korty tenisowe MOS za złotówkę, tańsze bilety do zoo, gratisy w Termach Maltańskich - to tylko część atrakcji, jakie czekają na użytkowników programu OK Poznań. Aby z nich skorzystać, trzeba rozliczyć PIT w Poznaniu - warto to zrobić!
Latem z poznańskiego lotniska będzie można polecieć do Palermo. Nowe regularne połączenie z włoską wyspą uruchomi Ryanair.
Kryminały, horrory, biografie, debiuty, powieści historyczne czy fantasy i wiele innych publikacji, reprezentujących różne gatunki literackie, walczy o tytuł Książki Roku 2023. Głosować można do końca lutego. Organizatorem plebiscytu jest Lubimyczytać.pl. Akcja została objęta patronatem honorowym Prezydenta Miasta Poznania.
W wyniku zmian w prawie taksówkarze oraz inne osoby zajmujące się zorganizowanym przewozem osób muszą przedstawić w urzędzie miasta określone dokumenty. Mają na to czas do końca marca. Zostało więc tylko półtora miesiąca.
Wsparcie psychologiczne i prawne dla dorosłych, a dla dzieci - zajęcia z projektowania i działania gier komputerowych, spotkania edukacyjne z elementami języka angielskiego, półkolonie. To tylko niektóre przykłady pomocy, jaką rodzinom zastępczym oferuje miejska jednostka - Centrum Wspierania Rodzin "Swoboda".
Zarząd Dróg Miejskich podpisał umowę z wykonawcą na budowę ulic Helskiej i Rozewskiej. To jedne z kilku nieutwardzonych jeszcze dróg na osiedlu Główna. Po zakończeniu prac poznaniacy z tej części miasta będą mogli przemieszczać się w bardziej komfortowych warunkach.
Choć Walentynki za nami, to na wspólne spędzanie czasu z ukochaną osobą zawsze jest dobra pora. W najbliższą niedzielę, 18 lutego niezwykłą okazją ku temu będzie podróż Kolejką Parkową Maltanka. MPK na przejażdżkę zaprasza wszystkich, którzy kochają i czują się kochani.
Figura kata w stroju rycerza na wysokiej kolumnie jest bardzo dobrze znana poznaniakom i turystom. Po dokładnej renowacji wróciła na swoje miejsce przy Ratuszu.
W związku z prognozowanym podniesieniem się poziomu wody i możliwością osiągnięcia stanu ostrzegawczego w Warcie i Cybinie wyłączone z użytkowania będą poszczególne odcinki Wartostrady.
Wystarczy rozliczyć PIT na rzecz Poznania, by taniej kupić bilet okresowy na komunikację miejską. Zniżki sięgają od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych - w zależności od długości biletu. Z podobnej możliwości mogą korzystać także mieszkańcy 19 okolicznych gmin.
Informacje o warunkach udziału w wyborach, ułatwieniach dla osób z niepełnosprawnościami czy rozmieszczenie lokali - te i inne zagadnienia związane z kwietniowymi wyborami samorządowymi można znaleźć na specjalnej stronie internetowej.
W związku z zaplanowanym ćwiczeniem wojskowym ,,Dragon-24" od 15 lutego na terenie całego kraju nastąpi wzmożony ruch wojsk sojuszniczych NATO. Być może będzie można zobaczyć je także w Poznaniu.
Dobiega końca czwarta kadencja Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu. Trwa więc nabór kandydatów na nowych radnych i radne. To propozycja dla osób, które chcą zmieniać Miasto na lepsze, dbając o potrzeby jego starszych mieszkańców. Zgłoszenia można składać do 21 lutego.
Przypominamy, że w okresie ferii zimowych (od 12 do 23 lutego), gdy dzieci i młodzież nie muszą dojeżdżać do szkół, wprowadzone zostały zmiany w komunikacji miejskiej i podmiejskiej.
Pacjenci ośrodka rehabilitacji przy ul. Mogileńskiej mogą już korzystać z bieżni antygrawitacyjnej. Została ona kupiona dzięki zbiórce pieniędzy, w której wziął udział Jacek Jaśkowiak, walcząc w ringu z Mateuszem Masternakiem. Nowoczesny sprzęt umożliwia pacjentom szybszy powrót do zdrowia.
Alejki wśród drzew i krzewów, ławeczki, na których będzie można odpocząć oraz nowe dojście do przystanków tramwajowych - tak będzie wyglądało wnętrze pętli tramwajowej na Ogrodach. Inicjatorem powstania skweru jest Rada Osiedla Ogrody, a projekt realizuje Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu.
Remonty chodników i jezdni, nasadzenia zieleni, doświetlenie przejść dla pieszych - tak wyglądają wspólne plany Zarządu Dróg Miejskich i poznańskich jednostek pomocniczych na 2024 rok. To efekt zakończonych właśnie spotkań z radami osiedli.
Siedziba Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty przy ul. Słowackiego przechodzi wieloetapową modernizację. Budynek jest dostosowywany do potrzeb jednostki i odzyskuje swój historyczny blask.