O kinie dostępnym w CK Zamek

Grafika: na kolorowej chmurze napis: o kinie dostępnym. Obok najważniejsze informacje o wydarzeniu - grafika rozmowy
Organizatorem wydarzenia jest Centrum Kultury Zamek
O kinie dostępnym w CK Zamek

"Forum bez barier. O kinie dostępnym" - to pierwsze w Polsce wydarzenie poświęcone dostępności w sektorze audiowizualnym. Przez trzy dni profesjonaliści z branży filmowej podczas warsztatów i paneli dyskusyjnych rozmawiają o tym, jak otworzyć drzwi sal kinowych dla wszystkich, niezależnie od stopnia sprawności. 

Idea Forum narodziła się w trakcie realizacji programu "Kino Bez Barier", funkcjonującego od października 2022 roku w Kinie Pałacowym w Poznaniu, a od 2023 roku także w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu i w Kinie Echo w Jarocinie. Cotygodniowe pokazy - dostępne dla wszystkich - okazały się sukcesem. "Kino Bez Barier" zdobyło uznanie wśród widzów i branży. Nagrody IDOL Fundacji Szansa dla Niewidomych, Nagroda Stowarzyszenia Kin Studyjnych oraz nominacje do Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej pokazują istotność projektu.

Pierwsze w Polsce spotkanie poświęcone dostępności w sektorze audiowizualnym to także wyjątkowe wydarzenia specjalne. Ich uczestnicy poznają wyniki badania sektora filmowego z zakresu dostępności i inkluzywności branży filmowej, które przeprowadzili dr Bartek Lis i dr Bogna Kietlińska. Wydarzenie będzie okazją, by w eksperckim gronie wypracować postulaty dotyczące dostępności kultury filmowej. 

Podczas "Forum bez barier" wręczane będą trzy zachęty dla dystrybutorów do tworzenia audiodeskrypcji i napisów do filmów, ale także nagroda dla najlepszego dystrybutora zaangażowanego w kwestie dostępności kinowej. Kto otrzyma statuetkę, okaże się podczas Gali bez barier, która odbędzie się w środę, 28 lutego, w CK Zamek.

Będzie można także obejrzeć pokazy filmów "Wilczyca" i "Trzeba zabić tę miłość" z autorskimi audiodeskrypcjami stworzonymi przez Dorotę Masłowską i Agnieszkę Wolny-Hamkało.

Przestrzeń, w której odbędzie się forum, jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach, a wszystkie sale - z wyjątkiem warsztatowych - wyposażone są w pętle indukcyjne. Zaplanowane wydarzenia, poza warsztatami, będą tłumaczone na polski język migowy. 

Wydarzeniom specjalnym, czyli dwóm pokazom filmowym, tłumaczonym na polski język migowy, towarzyszyć będą audiodeskrypcja z głośników oraz napisy SDH.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie CK Zamek.

Organizatorem wydarzenia jest Centrum Kultury Zamek, a głównymi partnerami: Fundacja Katarynka, Fundacja Kultury bez barier, Stowarzyszenie Kin Studyjnych.

CKZ/ AW