Darmową sterylizację oraz kastrację psów i kotów właścicielskich uruchomiono w tym roku (w ramach Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności zwierząt na 2020 r., natomiast pod koniec 2019 r. Miasto realizowano pilotażową akcję, w ramach której finansowało zabiegi w 50 proc.). Środki na ten cel zakończyły się w sierpniu, lecz na początku listopada udało się uruchomić dodatkową pulę przeznaczoną na bezpłatną kastrację i sterylizację kotów właścicielskich.
Mieszkańcy mogli poddać zwierzę zabiegowi w jednym z czterech gabinetów, posiadających umowę z Usługami Komunalnymi. Miasto pokrywało go finansowo w 100 proc. Zainteresowanie akcją było bardzo duże, przez co zaplanowane środki zostały już wyczerpane. Do końca roku gabinety będą jednak realizowały zabiegi zgodnie z uzgodnionymi wcześniej terminami.
Część właścicieli kotów skorzystała dodatkowo z elektronicznego znakowania zwierzęcia (jeśli kot nie został zaczipowany wcześniej). Jest to szczególnie istotne w przypadku nieprzewidzianego zaginięcia czworonoga. Odnalezione zwierzę poprzez odczytanie danych zakodowanych w czipie (robi to Straż Miejska, pracownicy Schroniska dla zwierząt lub lekarze weterynarii) bardzo szybko może wrócić do domu, co oszczędza mu stresu, a właścicielowi poszukiwań i nerwów.
Osoby zaangażowane w tworzenie Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności zwierząt niejednokrotnie zwracały uwagę, że tego rodzaju zabiegi przyczyniają się do poprawy kondycji zdrowotnej czworonogów, jak również wpływają na zmniejszanie się zjawiska bezdomności kotów. Duże zainteresowanie akcją wskazuje na wzrost świadomości wśród właścicieli zwierząt.
O kolejnych akcjach bezpłatnej sterylizacji i kastracji zwierząt poznaniacy zostaną poinformowani za pośrednictwem stron internetowych Miasta, Usług Komunalnych i Schroniska dla zwierząt.
AJ/ WGK