Access City Award to nagroda przyznawana przez Komisję Europejską. Trafia do miast, które są dostępne, przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami. Mogą ją dostać miejscowości, które cały czas podnoszą jakość życia swoich mieszkańców i dbają o to, by każdy miał taki sam dostęp do usług publicznych. W tegorocznej edycji konkursu Poznań otrzymałNagrodę specjalną za dostępność usług publicznych w czasie pandemii.
Jurorzy konkursu docenili poznańską pomoc dla seniorów, osób samotnych i z niepełnosprawnościami. Dzięki niej poznanianki i poznaniacy będący w grupie wysokiego ryzyka zarażenia COVID-19 mogli podczas epidemii korzystać z usług publicznych dopasowanych do potrzeb życia codziennego. Zwrócili też uwagę na to, że codzienne informacje o przebiegu pandemii w Poznaniu, transmitowane za pomocą miejskich kanałów w serwisach społecznościowych - były zawsze tłumaczone na język migowy.
Zwycięzców ogłoszono we wtorek, 1 grudnia, podczas uroczystej gali online.
- Dostępne miasta to takie, w których osoby z niepełnosprawnościami mogą żyć samodzielnie i spontanicznie: iść do szkoły czy pracy, być niezależnymi i spotykać się z przyjaciółmi. Miasta, z których usług i programów mogą skorzystać wszyscy - podkreślała podczas uroczystości Helena Dali, komisarz ds. równości Komisji Europejskiej. - Unia Europejska mierzy się z konsekwencjami pandemii. Pomimo tego trudnego kontekstu, wiele miast jest przykładem prawdziwej dostępności. Sześć z nich znalazło się na krótkiej liście. Wiem, że sędziowie byli pod wrażeniem wszystkich zgłoszeń. Ale jedno miasto wyróżniało się zdecydowanie - to tegoroczny zdobywca Nagrody specjalnej za dostępność usług publicznych w czasie pandemii: Poznań. Gratuluję! Zasługujecie na tę nagrodę, bo jesteście prawdziwym przykładem dostępności dla każdego w Unii Europejskiej.
Dziękuję za to wyróżnienie - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Od samego początku pandemii wiedzieliśmy, że musimy wspierać naszych mieszkańców. Szczególną uwagę zwróciliśmy na seniorów i osoby z niepełnosprawnościami - czyli na osoby w grupie wysokiego ryzyka. Zależało nam na tym, by mogli skorzystać z usług publicznych dopasowanych do potrzeb życia codziennego, nie rezygnując z zasad bezpieczeństwa.
Nagrodę specjalną w kategorii "Dostępność jako szansa dla całego miasta" otrzymało greckie Komotini. Włoska Florencja dostała Nagrodę specjalną za budowanie środowiska sprzyjającego dostępności.
Nagrodę Acces City Award 2021 otrzymało szwedzkie miasto Jönköping, drugie miejsce zajęło Bremerhaven (Niemcy), a trzecie - Gdynia.
Przyznając nagrodę Poznaniowi, Kapituła konkursu doceniła zwłaszcza usługi dla osób z niepełnosprawnościami i dla seniorów, takie jak Telefon Porad Cyfrowych, Maseczkę Seniorro, Zakupy dla Seniora czy Telefon Serdeczności. Uwagę sędziów zwróciło również tłumaczenie najważniejszych informacji o przebiegu pandemii na język migowy.
Telefon Porad Cyfrowych to usługa, jaką Miasto Poznań uruchomiło, by pomóc senioromw korzystaniu z nowych technologii i elektronicznych narzędzi komunikacji. Podczas pandemii to właśnie komputer lub smartfon umożliwiały im kontakty online z bliskimi lub korzystanie z usług medycznych. Udzielane porady dotyczyły najczęściej instalacji oprogramowania, wysyłania e-maili, zgrywania zdjęć i pobrania aplikacji.
"Maseczka Seniorro" to akcja szycia maseczek ochronnych przez starszych mieszkańców miasta dla swoich rówieśników. W akcję włączyli się poznańskie seniorki i seniorzy, potrafiący szyć na maszynie.
Przez cały czas w Poznaniu działają również "Zakupy dla Seniorów" oraz "Zakupy bez barier", obejmujące pomoc w kupnie artykułów spożywczych, higienicznych i leków, realizowane przez miejskich wolontariuszy z pomocą Caritas. Usługa została stworzona, by maksymalnie chronić seniorów i osoby z niepełnosprawnościami przed koniecznością wychodzenia z domów. Samo dostarczenie zakupów jest bezpłatne, ale koszt produktów pokrywa zainteresowany (max. 200 zł). Zgłoszenia przez miejską infolinię. Dla zapewnienia bezpieczeństwa każda usługa ma swój unikatowy numer - do wyłącznej wiadomości kupującego.
Starsi mieszkańcy i mieszkanki Poznania, którym doskwiera izolacja, mogą zadzwonić na specjalną infolinię- Telefon Serdeczności - i porozmawiać o swoich troskach. Miasto zadbało w ten sposób o zaspokojenie potrzeby kontaktu społecznego, a także o monitorowanie stanu osób w najtrudniejszym położeniu. Telefon czynny jest w godzinach popołudniowych - czyli w czasie, w którym seniorzy najczęściej przyzwyczajeni byli do aktywności - wizyt na ryneczkach, spacerowania, kontaktu z sąsiadami.
Wszystkie te usługi mają charakter autorski i powstały po analizie lokalnych potrzeb seniorów i osób z niepełnosprawnościami.
W tym roku na konkurs wpłynęło 50 zgłoszeń. Spośród nich wybrano 6 miast, które trafiły do ścisłego finału. To Bremerhaven (Niemcy), Florencja (Włochy), Jönköping (Szwecja), Komotini (Grecja), oraz Poznań i Gdynia.
AW