Trwa budowa nowej trasy tramwajowej na Naramowice wraz z towarzyszącym jej układem drogowym. W poniedziałek, 28 grudnia rozpoczną się prace związane z połączeniem tzw. ulic Nowej Naramowickiej i Starej Naramowickiej w rejonie skrzyżowania z ul. Dworską.
Zaraz po nowym roku, 4 stycznia rozpoczną się ferie zimowe. Tym razem tradycyjny dwutygodniowy wypoczynek dla dzieci i młodzieży będzie wyglądał zupełnie inaczej niż w latach poprzednich. Ze względu na pandemię koronawirusa i związane z nią ograniczenia, poznańskie instytucje kultury przeniosły swoje działania do sieci, podobnie jak zoo, Centrum Inicjatyw Rodzinnych i Brama Poznania. Młodszym poznaniakom pozostają półkolonie organizowane przez szkoły. Zajęcia dla uczniów organizuje jednak tylko kilkanaście placówek.
W Wigilię (24 grudnia) zawieszone będzie działanie Strefy Płatnego Parkowania i Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania. Tym samym nie będzie pobieranych opłat za zaparkowanie samochodu. Podobnie będzie 2 stycznia.
Miasto Poznań wygrało w Naczelnym Sądzie Administracyjnym cztery sprawy dotyczące zakazu stosowania pieców i trzonów kuchennych na paliwo stałe. Zapisy, wynikające z troski o jakość powietrza, znalazły się w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, lecz zakwestionował je wojewoda wielkopolski. Teraz NSA przychylił się do stanowiska Miasta.
Poznańskie biuro Nordcloud w pierwszym kwartale 2021 roku czeka ogromna zmiana. Globalny lider branży IT, IBM, zainwestował w tę firmę i zamierza m.in. właśnie z Poznania świadczyć usługi chmurowe dla swoich klientów. Po zamknięciu transakcji Nordcloud stanie się własnością IBM.
Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, oddał osocze - w ten sposób po przejściu Covid-19 zdecydował się pomóc innym, którzy ciągle walczą z koronawirusem. Lekarze apelują, by ozdrowieńcy, którzy spełniają warunki, zgłaszali się jako dawcy.
Komunikacja miejska i podmiejska w okresie świąteczno-noworocznym od 24 grudnia 2020 roku do 6 stycznia 2021 r., będzie funkcjonowała ze zmianami.
Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie wszczęła procedurę przetargową, która wyłoni projektanta i wykonawcę rewaloryzacji płyty Starego Rynku oraz przekształcenia ulicy Jana Baptysty Quadro w pasaż kultury. W ciągu pięciu najbliższych dni w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pojawi się ogłoszenie przetargowe dotyczące najbardziej rozpoznawalnej i reprezentacyjnej przestrzeni Poznania.
Z okazji 102. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, WMN przygotowało wystawę plenerową "Virtuoso. Ignacy Jan Paderewski na nieznanych fotografiach z zapomnianego albumu". Ekspozycja jest dostępna w otwartej przestrzeni publicznej przed wejściem do Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 na Starym Rynku. Będzie można ją oglądać do końca lutego
Zakończyła się renowacja 18 nagrobków znajdujących się na terenie dawnego cmentarza parafii pw. św. Wojciecha. W ramach prac konserwatorskich odnowiono mogiły m.in. płk. Erwina Więckowskiego, przedwojennego prezydenta miasta i prof. Jana Grochmalickiego, rektora Uniwersytetu Poznańskiego w latach 1926-1928.
Na Łazarzu ukończono renowację elewacji szkoły przy ul. Berwińskiego, a ul. Jarochowskiego przeszła metamorfozę. Z kolei na Wildzie blask odzyskał front budynku szkoły przy ul. Różanej, a przebudowywana jest obecnie ul. Wierzbięcice wraz z torowiskiem tramwajowym. Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, wraz z radnymi miejskimi - Martą Mazurek, Dorotą Bonk-Hammermeister, Łukaszem Mikułą i Filipem Olszakiem - którzy zabiegali o te inwestycje, obejrzeli z bliska efekt przeprowadzonych prac.
Kolejne 20 lokali nagrodzono Certyfikatami Dobrych Praktyk. To wyróżnienie przyznawane przez Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków. Jest skierowane do przedsiębiorców charakteryzujących się wyjątkową dbałością o estetykę Starego Miasta.
W tegoroczne święta Miasto Poznań uruchomi specjalne dyżury telefoniczne - aby nikt z mieszkańców nie czuł się samotnie w tym wyjątkowym czasie. Wśród dyżurujących przy słuchawce będzie m.in. Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta.
We wtorek, 22 grudnia, rozpoczną się prace przygotowawcze związane z budową ul. św. Wawrzyńca na Jeżycach, na odcinku od skrzyżowania z ul. Niestachowską i Żeromskiego do skrzyżowania z ul. Kościelną. Około kilometrowy odcinek drogi będzie przedłużeniem istniejącej ul. św. Wawrzyńca.
Jak będzie funkcjonował Urząd Miasta Poznania oraz jednostki i spółki miejskie w okolicach świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku? Odpowiadamy.
Wigilia na MTP, podczas której do wspólnego stołu siadają razem osoby ubogie, samotne i starsze to poznańska tradycja. W tym roku jednak inna niż zwykle - ze względu na pandemię świąteczne posiłki i paczki będą wydawane na wynos w czterech jadłodajniach na terenie miasta. W pomoc włączy się Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Jesienna akcja sadzenia drzew nie ominęła Wildy. Zarząd Dróg Miejskich posadził na ul. Poplińskich kilkanaście lip srebrzystych.
W niedzielę, 20 grudnia sklepy będą otwarte. W celu ułatwienia dojazdu do centrów handlowych Zarząd Transportu Miejskiego wzmocni linie miejskie, którymi można dojechać na zakupy, natomiast na liniach podmiejskich będą wykonywane kursy na przystanki pod galerie.
Biblioteka Raczyńskich przekazała 300 książek dla pacjentów Szpitala im. Józefa Strusia w Poznaniu. W 14 kartonach znalazły się m.in. powieści Katarzyny Grocholi, Fredericka Forsytha i biografia Magdaleny Zawadzkiej.
Przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia zmieni się organizacja ruchu na trzech wildeckich ulicach. Kolejne prace związane z wdrażaniem Strefy Płatnego Parkowania będą kontynuowane dopiero po Nowym Roku. Mieszkańcy Łazarza mogą już korzystać z tymczasowego parkingu przy Arenie.
Poznań oraz Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji (Agenda ONZ ds. Migracji) zapraszają cudzoziemców mieszkających w Wielkopolsce do korzystania z infolinii Migrant Info. Po drugiej stronie słuchawki czekają eksperci, którzy udzielają informacji w kwestiach związanych z pobytem w Polsce. (English, Russian, Ukrainian - below)
Może to być romans, kryminał, a nawet horror. Ważne, by w powieści pojawiły się targi. Nie trzeba też znaleźć odpowiedzi na pytanie: "Którędy na Targi Poznańskie?". To właśnie hasło przyświeca konkursowi literackiemu, który Wydawnictwo Miejskie Posnania i Grupa MTP organizują w setną rocznicę powstania targów poznańskich.
Najlepsi przedsiębiorcy realizujący inwestycje w stolicy Wielkopolski po raz trzeci zostali docenieni w ramach nagrody Prezydenta Miasta Poznania w dziedzinie budownictwa - Architectus civitatis nostrae. Laureatów poznaliśmy w piątek, 18 grudnia.
Prezydent Jacek Jaśkowiak odebrał z rąk harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju. - To wyjątkowy płomień. Niech będzie dla nas symbolem braterstwa, miłości i niesienia pomocy wszystkim tym, którzy tego potrzebują w tak trudnych czasach - powiedział.
Od 19 grudnia mikro i mali przedsiębiorcy mogą składać wnioski o dotacje na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Świadczenie przyznawane będzie w ramach tak zwanej tarczy antykryzysowej 6.0.
W ramach przyjętego w czwartek (17 grudnia) budżetu Miasta Poznania na rok 2021 zdecydowano m.in. o tym, że pakiet działań na rzecz dla środowiska kultury "Poznań Wspiera 2021" będzie kontynuowany.
Przy wejściu do lasu, obok parkingu przy ul. Krańcowej stanął niezwykły obiekt. To nietypowe oznakowanie, wskazujące dojście do ścieżki w koronach drzew, które jest jednocześnie hotelem dla owadów.
Wystawa o takim tytule została zamontowana na ogrodzeniu wykopalisk archeologicznych przed Ratuszem na Starym Rynku. Kilkanaście plansz przedstawia zdjęcia i opisy niezwykłych artefaktów znalezionych w wyniku prac prowadzonych przez archeologów w 2015 roku.
158 osób objętych bezpośrednim wsparciem i 277 specjalnych działań i projektów - to bilans pakietu interwencyjnego "Poznań Wspiera" dla środowiska kulturalnego Poznania. Na koordynowany przez Wydział Kultury UMP program miasto ostatecznie wydało 1 240 000 złotych.
Miasto zawarło ugodę sądową ze spółką Wyborowa i nabyło prawo użytkowania wieczystego nieruchomości nad Jeziorem Maltańskim. Spółka zaś zrzekła się swoich roszczeń o odszkodowanie. Podpisany w czwartek (17 grudnia) dokument kończy długi spór o te tereny