Bezpłatne testy równoczesnej diagnostyki grypy i COVID-19

Zdjęcie przedstawia kobietę w maseczce. Poniżej znajduje się nazwa kampanii. - grafika rozmowy
Instytut Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu jako pierwszy w Polsce uruchomił równoczesną diagnostykę różnicującą grypę i COVID-19
Bezpłatne testy równoczesnej diagnostyki grypy i COVID-19

Instytut Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu jako pierwszy w Polsce uruchomił równoczesną diagnostykę różnicującą grypę i COVID-19. Teraz IGC PAN, wspólnie z Urzędem Miasta Poznań, fundacją Instytut Świadomości i serwisem Pacjent w Centrum zapraszają poznaniaków na nowoczesne bezpłatne testy. 

Akcja to część kampanii społecznej "Testuj z nami Nowy Rok 2021!", która rozpocznie się 7 stycznia. 

- Autorski test diagnostyczny Test F-INe COST (Fast INfluenza Cov One Step Test) oparty na naszym patencie szybko i wiarygodnie określa, czy dany pacjent jest zakażony wirusem grypy czy wirusem SARS-CoV-2. To niezwykle istotne, ponieważ objawy zakażeń w obu przypadkach są często nie do odróżnienia i bez jednoznacznej diagnozy wstrzymują procesy terapeutyczne i decyzyjne zarówno te medyczne, jak i życiowe, prywatne u danej osoby. Dzięki naszemu testowi jednoznaczny wynik pacjent otrzymuje już w ciągu trzech godzin. - mówi prof. Michał Witt, dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN.

Bezpłatne testy równoczesnego wykrywania grypy i COVID-19 czekają na pierwsze 50 osób, które włączą się do akcji.  

 - Poprzez kampanię chcemy zwrócić uwagę, że właśnie rozpoczęliśmy sezon grypy w Polsce. Warto mieć świadomość, że ta choroba, choć wszyscy do niej przywykliśmy, może być naprawdę niebezpiecznym schorzeniem z ciężkimi zagrażającymi zdrowiu i życiu powikłaniami, zwłaszcza dla osób z chorobami współistniejącymi, posiadającymi słabszą odporność i większe ryzyko zakażeń wirusowych. Dlatego pierwsze 50 osób, które na FB oznaczy Instytut Genetyki Człowieka PAN i udostępni na swoim profilu post mówiący o akcji z hashtagiem #testujznaminowyrok2021, będzie mogła skorzystać z bezpłatnego testu w IGC PAN - zachęca Ewelina Zych-Myłek, Prezes fundacji Instytut Świadomości. 

- Zakażenie grypą w Polsce jest niestety bardzo prawdopodobne, ponieważ Polacy niechętnie szczepią sią na tę chorobę. Podczas, gdy wyszczepialność w krajach Zachodu dochodzi do kilkudziesięciu procent, w naszym kraju nie przekracza 5 proc. - wyjaśnia prof. Natalia Rozwadowska, Kierownik Zakładu Patologii Molekularnej IGC PAN.

Poznań wspiera innowacje

Prof. Michał Witt nie ukrywa, że inspiracją dla patentu i autorskiego testu IGC PAN, który zaspokoiłby potrzeby pacjentów w całej Polsce i nie tylko były rozmowy o potrzebach zdrowotnych mieszkańców Poznania z włodarzami miasta, w tym z zastępcą prezydenta, Jędrzejem Solarskim.

- Bardzo cenię otwartość na nasz instytut ze strony UM Poznań, dlatego postanowiliśmy uruchomić wspólną akcję społeczną Testuj z nami Nowy Rok 2021!, która wprowadza naszą współpracę na nowy poziom - działalności prospołecznej, wpisanej w misję instytutu. Mamy niezwykle profesjonalne kadry i nowoczesne zaplecze aparaturowe. Wychodzimy naprzeciw szczególnym potrzebom społecznym wynikającym z tej bezprecedensowej pandemicznej sytuacji, zaczynając od rodzimego dla naszego instytutu miasta i chcemy szeroko rozwijać naszą działalność - mówi prof. Michał Witt.

To, że wzajemna współpraca z Instytutem Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu układa się modelowo, podkreślają także władze Poznania. 

- Zdrowie i dobre samopoczucie poznaniaków jest dla nas bardzo ważne. Inwestujemy w służbę zdrowia - zarówno pod względem infrastrukturalnym, jak i społecznym. Dbamy, by nasi specjaliści mieli do dyspozycji nowoczesny sprzęt oraz podejmujemy działania, by wszystkim mieszkańcom, szczególnie osobom starszym i z niepełnosprawnościami, żyło się w naszym mieście, jak najlepiej. Dlatego, bardzo cieszy nas praca, jaką wykonują naukowcy z IGC PAN. Na duże uznanie zasługuje szczególnie podjęta ostatnio diagnostyka różnicującą grypę i COVID-19. Sądzę, że specjalistyczne testy wielu osobom pomogą ocalić nie tylko zdrowie, ale również życie - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. 

Aby skorzystać z bezpłatnego testu, wystarczy oznaczyć Instytut Genetyki Człowieka PAN na FB i udostępnić na swoim profilu post mówiący o akcji społecznej z hashtagiem #testujznaminowyrok2021! IGC PAN skontaktuje się z pierwszymi 50 osobami i przekaże szczegółowe informacje, jak i kiedy mogą wykonać test w nowoczesnym laboratorium IGC PAN w Poznaniu. Do udziału w przedsięwzięciu organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy chcą być pewni swojego zdrowia.

AJ