Osocze - jak i gdzie oddać

Na zdjęciu mężczyzna oddający osocze w stacji krwiodawstwa, na pierwszym planie worek z osoczem i maszyna do pobierania - grafika rozmowy
Ozdrowieniec może oddać osocze metodą plazmaferezy (zabieg trwa ok 40-50min) lub krew pełną
Osocze - jak i gdzie oddać

Ciągle potrzebne jest osocze od osób, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 lub przebyły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Zawiera ono przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych. 

Osocze można oddać w najbliższym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa - wśród innych ozdrowieńców zrobił to m.in. Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.  

https://www.youtube.com/watch?v=RNgNQgV9LvY&fbclid=IwAR0yZNB-Emg4prVA95OEdXlpkfC_IJb0G7YWFOx9mMvNW9H22hBQqBfRCfw

Kto może oddać osocze?

Do RCKiK mogą zgłosić się osoby, które spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi [szczegóły: gov.pl/rozporzadzenia]. 

Są jednak dodatkowe warunki: osocze będzie pobrane tylko od osób, które:

  • przechorowały Covid-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami, bądź wpisem w aplikacji pacjent/gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe,
  • minęło 14 dni od zakończenia izolacji lub od daty uzyskania dodatniego wyniku badania przeciwciał anty-SARS-CoV-2 
  • są w wieku 18-65 lat;
  • w przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Ozdrowieniec może oddać osocze metodą plazmaferezy (zabieg trwa ok 40-50min) lub krew pełną.

Uwaga: nie ma możliwości oddawania osocza bez wcześniejszego ustalenia terminu. Zawsze należy wcześniej skontaktować z Działem Dawców RCKiK mailowo (ozdrowieniec@rckik.poznan.pl) lub telefonicznie: 574 782 025 lub 574 782 039.  

W mailu trzeba podać: imię i nazwisko, numer telefonu oraz dokument potwierdzający zakażenie SARS-CoV-2 lub dodatni wynik przeciwciał anty-SARS-COV-2

Zgłoszeń jest sporo, więc na kontakt z lekarzem czasem trzeba poczekać nawet do kilku dni.

Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki ok.200 ml i zamrażane. W zależności od zawartości przeciwciał neutralizujących wirusa w osoczu, chorym na Covid-19 przetacza się 200ml- 400ml osocza.

Więcej informacji na stronie RCKiK: rckik.poznan.pl/osocze-ozdrowiencow

AW