Pierwsza podróż schodami ruchomymi, kolejki do pawilonu z klockami LEGO, zbieranie prospektów, a może niezapomniana randka na targach? Sto lat obecności targów w Poznaniu to w dużej mierze suma nieskończonej liczby osobistych historii i wrażeń. Z okazji okrągłego jubileuszu Międzynarodowych Targów Poznańskich zainaugurowano akcję "Historie z Iglicą w tle". Organizatorzy zachęcają do dzielenia się opowieściami i zdjęciami. Wybrane materiały zostaną zaprezentowane na wystawie plenerowej, a ich autorzy nagrodzeni.
Trwa przebudowa układu komunikacyjnego w rejonie ronda Rataje. Prace postępują zarówno na tarczy ronda, jak i na przylegających ulicach - w związku z tym konieczna jest zmiana organizacji ruchu.
Ulice Trzebiatowska i Tczewska na osiedlu Krzyżowniki-Smochowice zostaną przebudowane. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg, który wyłoni wykonawcę robót budowlanych w ramach pierwszego etapu zadania, obejmującego ul. Trzebiatowską.
Wiosną w całej Polsce odbędzie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Na specjalnej stronie internetowej udostępniono już formularz z pytaniami oraz demonstracyjną aplikację do samospisu.
W czwartek, 25 marca urząd miasta przy pl. Kolegiackim podświetlono biało-czerwono-białymi kolorami historycznej flagi Białorusi. To gest poparcia dla wolnościowych dążeń białoruskiej opozycji, która od wielu miesięcy walczy o swobody demokratyczne.
Poznaniacy i poznanianki nie rezygnują ze szczepionek. Wręcz przeciwnie: zainteresowanie nimi jest bardzo duże, a wolne terminy są błyskawicznie rozchwytywane przez pacjentów. Tylko w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych na kwietniowe szczepienia zapisane jest już ponad 1700 osób.
Osiem firm w tym roku posiada certyfikat uprawniający do produkowania Kiełbasy Białej Parzonej Wielkopolskiej. Prawo Unii Europejskiej chroni ten produkt regionalny od czterech lat.
W marcu 2020 roku Biuro Poznań Kontakt uruchomiło pierwszą w Polsce usługę ukraińskojęzycznej infolinii miejskiej. Od tamtej pory zespół pięciu konsultantów obsłużył aż 10 tysięcy rozmów w tym języku.
Na wniosek policji na ul. Niestachowskiej zmienia się maksymalna dopuszczalna prędkość. Z 80 na 70 km/h.
Z drzew stojących przy ulicach i chodnikach usuwane są uschnięte, odłamane konary i gałęzie. Prace mają chronić przechodniów, zaparkowane samochody lub rowery przed spadającymi częściami drzew.
Biblioteka Raczyńskich rozpoczęła konsultacje z radami osiedli, których celem jest wybranie najlepszych lokalizacji dla tworzonej obecnie sieci książkomatów. Pierwsze urządzenia mają pojawić się jeszcze w tym roku.
Zostały już ostatnie miejsca w poznańskim projekcie teleopieki - osoby samotne, które wezmą w nim udział, otrzymają wsparcie lekarza geriatry, pielęgniarki czy psychologa, mają też możliwość wezwania pomocy 24 godziny na dobę.
Po długim oczekiwaniu na poprawę i ustabilizowanie się pogody, wznowione zostanie wprowadzanie nowego oznakowania poziomego na terenie łazarskiej SPP. Uruchomienie poboru opłat za parkowanie na kolejnych ulicach Łazarza planowane jest po Wielkanocy.
Poznań zmienia się w oczach - proces rewitalizacji choć długotrwały, zaczyna przynosić coraz wyraźniej dostrzegalne efekty w przestrzeni publicznej. Zmieniają się ulice, pojawia się nowa zieleń, a co najważniejsze, pojawiają się ludzie, którzy tworzą klimat miejsc. Od 2015 roku na projekty związane z rewitalizacją Miasto wydało ponad 650 mln zł - a to nie koniec przemian.
Koronawirus w stolicy Wielkopolski zbiera swoje żniwo - w poniedziałek w samym Poznaniu odnotowano aż 516 zakażeń. W szpitalu im. J. Strusia przebywa 403 pacjentów, w tym aż 33 pod respiratorem.
Dzięki unijnemu dofinansowaniu uzyskanemu w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 gminy wchodzące w skład Metropolii Poznań już niedługo wzbogacą się o aktualny System Informacji Przestrzennej. Będzie on ogólnodostępny i bezpłatny. Partnerem projektu jest Miasto Poznań.
Wiaty przystankowe w Poznaniu staną się bardziej przyjazne ptakom. Właśnie rozpoczęło się oklejanie ich specjalnymi naklejkami, które wskażą tym zwierzętom, że nie tędy droga. Będą to specjalnie zaprojektowane piktogramy, bardziej skuteczne od popularnych naklejek z drapieżnikami.
Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, zaszczepił się przeciwko koronawirusowi. Pierwszą dawkę preparatu AstraZeneca przyjął w poniedziałek, zgodnie z wyznaczonym przez rząd kalendarzem szczepień.
W ramach modernizacji układu komunikacyjnego w rejonie ronda Rataje konieczne jest przeprowadzenie prac w nocy z 22 na 23 marca, czyli z poniedziałku na wtorek.
Ekspertyza wykonana na zlecenie Miasta przed budową trasy tramwajowej na ul. Ratajczaka jest korzystna dla mieszkańców. Miała ona sprawdzić wpływ drgań na budynki i ludzi w nich przebywających.
W tym roku rozpocznie się rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 59 im. gen. J. H. Dąbrowskiego mieszczącej się przy ul. Baranowskiej na Minikowie. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie wszczęła postępowanie przetargowe, które wyłoni wykonawcę prac budowlanych.
Poznań Biznes Partner zaprasza na webinar pt. "Zawieranie umów o pracę, prawo pracy w 2021 roku". Zajęcia skierowane są do początkujących przedsiębiorców zastanawiających się nad zatrudnieniem innych osób w ramach swojej działalności gospodarczej. Udział bezpłatny, obowiązują zapisy.
Od soboty, 20 marca w całym kraju obowiązują zaostrzone restrykcje, które mają powstrzymać trzecią falę pandemii. Nowe przepisy nie wpływają jednak na dotychczasowy sposób obsługi klienta w siedzibach Urzędu Miasta Poznania. Mieszkańcy w dalszym ciągu mogą załatwiać sprawy "w okienku", po uprzedniej rezerwacji wizyty, lub przez internet.
Od soboty, 20 marca, w Poznaniu - tak jak w całej Polsce - obowiązują obostrzenia, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Zamknięte zostały m.in. galerie handlowe, teatry, muzea, kina, większość hoteli i basenów.
Od soboty, 20 marca, w związku z koniecznością instalacji tymczasowego łuku torowego na pl. Wiosny Ludów trasy zmienią tramwaje nr 3, 5, 6, 9, 16, 18 i 201. Uruchomione zostaną dodatkowe linie 36 i 96. Łuk umożliwi przejazd tramwajów przez część centrum Poznania w czasie przebudowy ul. Św. Marcin i Al. Marcinkowskiego.
Do 31 marca można składać deklaracje o przyjęcie dziecka na dyżur wakacyjny w przedszkolu. Dokumenty należy pozostawić w placówce, do której na co dzień uczęszcza maluch. Ze względu na sytuację epidemiczną opieka nad najmłodszymi w okresie letnim będzie miała podobną formę, jak w roku ubiegłym.
Do połowy roku wprowadzone zostaną zmiany w rejonie pętli tramwajowej na Starołęce. Wyznaczony zostanie również ciąg pieszo-rowerowy od ronda Starołęka do przejazdu kolejowego.
25 marca urząd miasta przy pl. Kolegiackim rozbłyśnie biało-czerwono-białymi kolorami historycznej flagi Białorusi. Podświetlenie budynku to gest poparcia dla wolnościowych dążeń białoruskiej opozycji, która od wielu miesięcy walczy o swobody demokratyczne.
Na Starym Rynku stoją już domki handlowe, trwa też montaż świątecznych dekoracji. W sobotę, 20 marca rozpocznie się tam Jarmark Wielkanocny. Na poznaniaków tradycyjnie czekać będą ceramiczne ozdoby, ręcznie haftowana biżuteria, koszyki wiklinowe, kolorowe pisanki i wiele innych pięknych przedmiotów. Smakosze będą też mogli skosztować regionalnych i lokalnych przysmaków. Ze względu na sytuację epidemiczną sprzedawców i klientów obowiązywać będzie reżim sanitarny.
Jak opiekować się dzieckiem, które przeszło zakażenie koronawirusem? Jaki wpływ ma SARS-CoV-2 na przewód pokarmowy i jak ćwiczenia fizycznie mogą pomóc ozdrowieńcom? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiedzą specjaliści - uczestnicy webinaru poświęconego profilaktyce zdrowotnej po COVID-19.