Nieutwardzona część ul. Kunickiego na Świerczewie zyska nową nawierzchnię. 15 marca rozpoczną się prace w ramach zadania, które obejmuje przebudowę około 250-metrowego odcinka ulicy pomiędzy ul. Kwiatkowskiego i ul. Rejewskiego. Wyremontowany zostanie też ciąg pieszy na ul. Sucharskiego.
Na Podolanach trwa rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 62 przy ul. Druskienickiej. W miejscu wyburzonego już parterowego pawilonu powstaje nowa, trzykondygnacyjna część budynku. Uczniowie będą mogli z niej korzystać w przyszłym roku, podobnie jak z nowego budynku z aulą i biblioteką.
Do parku Cytadela wróciły znane poznaniakom "Mewy". Rzeźbę po renowacji można podziwiać w ogrodzie wodnym. Jej ponownego montażu dokonano przy użyciu dźwigu.
Poznań wsparł osoby w potrzebie, pomagając przy tym lokalnym restauracjom dotkniętym kryzysem. W piątek, 12 marca odbył się finał akcji "Zgotujmy razem trochę dobra... jeszcze raz!". Lokale gastronomiczne, biorące udział w przedsięwzięciu, przygotowały i dostarczyły posiłki do potrzebujących.
Wiosna coraz bliżej, a na poznańskich drogach coraz więcej rowerzystów. Jak co roku Zarząd Dróg Miejskich przygotowuje kolejną edycję Rowerowej mapy Poznania. Można pomóc przy jej tworzeniu.
15 marca zostaną otwarte trzy parkingi "Park&Ride" znajdujące się przy ulicach św. Michała i Biskupińskiej oraz przy rondzie Starołęka. Mają one zachęcić do poruszania się po mieście transportem publicznym. Trwają ostatnie prace przygotowawcze.
Poznaniacy, którzy jeszcze w tym roku chcą wymienić piec na bardziej ekologiczny, mają ostatnią szansę na zgłoszenie. Wnioski na tegoroczną edycję programu Kawka Bis są przyjmowane do 31 marca. Warto się więc pospieszyć.
Wszystkie złote karty PEKA przekazane na aukcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przez Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania, znalazły już nabywców. Wylicytowano je na łączną kwotę 5 128 zł.
Nadal potrzebne jest osocze osób, które przechorowały Covid-19 i wyzdrowiały. Chętni mogą zgłaszać się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu. Na dawców czeka pakiet upominków od Miasta.
Wiosną 2023 roku będzie można przejechać bezkolizyjnie pod torami kolejowymi na granicy Poznania i Plewisk. Przy ul. Grunwaldzkiej powstanie także węzeł przesiadkowy, który połączy różne środki transportu. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie podpisała umowę z wyłonionym w postępowaniu przetargowym wykonawcą robót budowlanych, spółką Budimex.
Rekrutacja do poznańskich przedszkoli rozpocznie się we wtorek, 16 marca. O tym, czy dziecko dostanie się do wybranej placówki, zdecyduje liczba zdobytych punktów. Wcześniej, bo do 15 marca, rodzice maluchów uczęszczających już do danego przedszkola muszą złożyć wniosek potwierdzający chęć kontynuacji opieki.
Miasto Poznań zaprasza do udziału w akcji "Odmień swoje podwórko". W jej ramach na poznaniaków czekają konsultacje z ekspertami, którzy doradzą, jak ożywić lokalną przestrzeń z uwzględnieniem zieleni i małej architektury. Uczestnicy otrzymają także wsparcie w realizacji swoich planów. Zgłoszenia przyjmowane są do 24 marca.
Pełne bariery ochronne zamontowano na ul. Garbary przy kościele pw. Św. Franciszka Serafickiego. Mają chronić pieszych na wąskim chodniku pomiędzy jezdnią, a budynkiem świątyni.
Rusza pilotażowy projekt mieszkania interwencyjnego dla dorosłych osób LGBT+ doświadczających przemocy. Będzie w nim można zamieszkać na miesiąc i znaleźć wsparcie specjalistów. Na zlecenie Miasta zadanie zrealizuje Stowarzyszenie Grupa Stonewall, wybrane w otwartym konkursie ofert.
To dobra wiadomość dla miłośników malarstwa. Ekspozycja prezentująca prace najważniejszych polskich artystów XIX i początku XX wieku docelowo miała być dostępna dla zwiedzających od połowy miesiąca, jednak jak poinformowało na swoim Facebooku Muzeum Narodowe w Poznaniu, wystawa zostanie otwarta kilka dni wcześniej, bo już w piątek, 12 marca.
W najbliższy czwartek i piątek (4 i 5 marca) prowadzone będą prace na pięciu skrzyżowaniach położonych w ciągu ul. Głogowskiej.
W budynku Collegium Martineum, w którym mieścić się będzie nowa atrakcja turystyczna Poznania, trwają obecnie intensywne prace remontowe. Centrum Szyfrów Enigma zostanie otwarte latem tego roku. Pokieruje nim Piotr Bojarski, znany poznański pisarz i były redaktor w Wydawnictwie Miejskim Posnania, odpowiedzialny za Poznańskie Archiwum Historii Mówionej.
Bezpieczniejsza i bardziej przyjazna przestrzeń, nowe lokale i ogródki gastronomiczne, więcej pieszych i rowerzystów - to trwałe efekty, jakie widać na odnowionej części ulicy Święty Marcin. Właśnie minęły dwa lata od oddania jej do użytku.
Od czwartku, 11 marca, rozpoczyna się porządkowanie nawierzchni jezdni po zimie. Ulice sprzątane będą sukcesywnie, a prace wykonywane we wszystkich częściach Poznania.
Już wkrótce ul. Składowa przejdzie kolejną metamorfozę. Przybędzie drzew, krzewów i kwitnących róż.
Ceramiczne ozdoby, ręcznie haftowana biżuteria, koszyki wiklinowe i kolorowe pisanki - te i wiele innych przedmiotów będzie można kupić na poznańskim Starym Rynku. Nie zabraknie także lokalnych i regionalnych przysmaków. Wszystko to w ramach Jarmarku Wielkanocnego, który rozpocznie się w sobotę, 20 marca i potrwa ponad tydzień. Spółka Targowiska ma także propozycję dla właścicieli cukierni, barów i restauracji.
Wydział Finansowy Urzędu Miasta Poznania przypomina, że 15 marca mija termin płatności przez osoby fizyczne pierwszej raty podatku od nieruchomości, a także podatków rolnego i leśnego. To ważne źródła wpływów do miejskiego budżetu. Dzięki nim finansowane są liczne projekty służące mieszkańcom.
Od początku marca kierowcy mogą korzystać z powiększonego parkingu buforowego Dolna Wilda II. Do ich dyspozycji jest łącznie 150 miejsc postojowych. Na wszystkich parkingach buforowych zlokalizowanych blisko centrum jest ponad 1000 miejsc dla samochodów.
11 marca (czwartek) wystąpią utrudnienia na drodze dojazdowej do os. Łokietka. Zmiany te mają związek z budową trasy tramwajowej na Naramowice wraz z powstającą w rejonie osiedla tzw. ul. Nową Naramowicką.
Stolica Wielkopolski wzbogaciła się o kolejny pomnik przyrody. Został nim dąb szypułkowy, który znajduje się przy ul. Za Cytadelą na wysokości posesji 142 i 144. Uchwałę w tej sprawie przyjęła we wtorek Rada Miasta Poznania.
Potwierdzenie oddania głosu za pomocą kodu SMS; przywrócenie danych kontaktowych do wnioskodawców - to zmiany, które mają zostać wprowadzone do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2022. Zwiększy się też pula środków. Do wydania będą aż 22 mln zł - czyli o milion więcej niż rok temu.
Na ul. Wierzbięcice, na odcinku od dawnego dworca PKS (obecnie Nowy Rynek) do skrzyżowania z ul. 28 Czerwca 1956 r., toczą się prace w ramach przebudowy torowiska. W następnym etapie zmieni się ul. 28 Czerwca 1956 r. Przebudowana trasa tramwajowa będzie wygodniejsza i bezpieczniejsza.
909 zmarłych i 36 210 chorych mieszkańców i mieszkanek Poznania, 7090 pacjentów z całego regionu hospitalizowanych w szpitalu im. J. Strusia, tysiące osób na kwarantannie - to bilans roku pandemii w mieście. 9 marca 2020 r. odnotowano pierwszy przypadek zakażenia w stolicy Wielkopolski.
W tym roku dach budynku Zespołu Szkół Zawodowych nr 6 im. Joachima Lelewela zostanie naprawiony. Gmach znajduje się u zbiegu ulic Działyńskich oraz Nowowiejskiego, a wzniesiony został w latach 1884-86. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła postępowanie przetargowe na wykonawcę prac remontowo-modernizacyjnych konstrukcji dachu oraz stropu.
Poznań wystąpi ze Związku Międzygminnego "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej" - radni jednogłośnie podjęli taką decyzję podczas wtorkowej sesji. Dzięki temu Miasto będzie mogło uszczelnić i uprościć system odbioru odpadów i powstrzymać wzrost stawek opłat za wywóz śmieci.