Liczba wyników na stronie
30

Dobiegają końca rozpoczęte w październiku prace na fragmencie ul. Sarmackiej, które toczyły się w miejscu docelowego skrzyżowania z tzw. ul. Nową Naramowicką i trasą tramwajową na Naramowice. W rejonie al. Armii Poznań montowany będzie kabel zasilający trasę, a na ul. Naramowickiej, przy tzw. ul. Nowej Stoińskiego, przesunięty zostanie ruch wahadłowy.

W okresie Wielkanocy komunikacja miejska i podmiejska będzie funkcjonowała według zmienionego planu. Będzie on obowiązywał od Wielkiego Czwartku (1 kwietnia) do wtorku (6 kwietnia).  

W czwartek, 1 kwietnia w Poznaniu rozpocznie się obowiązkowa deratyzacja, która potrwa do końca miesiąca. Ma ona na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych, przenoszonych przez szczury i myszy. Właściciele i zarządcy nieruchomości na terenie miasta mają obowiązek wyłożyć specjalistyczne preparaty do zwalczania gryzoni.

Zakończyły się prace przy montażu elementów akustycznych na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Inflanckiej. Dzięki nim łatwiej i bezpieczniej przez przejścia dla pieszych będą mogły przechodzić osoby z dysfunkcjami wzroku.

Miasto Poznań ponownie obniża stawki za ogródki gastronomiczne - tym razem aż do 15 marca 2022 roku. Przez większość czasu właściciele restauracji zapłacą tylko jeden grosz dziennie za metr kwadratowy zajętego pasa drogowego. 

Pieszych i rowerzystów (oraz kierowców mających odpowiednią zgodę), którzy przemieszczają się ul. Warmińską, prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności. Rozpoczęła się masowa migracja ropuch szarych w poprzek ulicy Warmińskiej do Stawu Golęcińskiego.

Radni przyjęli podczas wtorkowej sesji plan zagospodarowania przestrzennego "Morasko - Radojewo - Umultowo", część Radojewo Wschód w Poznaniu. Dokument pozwoli chronić znajdujące się tam zabytki oraz cenne tereny przyrodnicze.

Miasto Poznań będzie dofinansowywać rozwiązania, których celem jest zatrzymywanie i ponowne wykorzystywanie deszczówki. To inicjatywa niezbędna w obliczu pogłębiających się zmian klimatycznych i ich wpływu na stan zasobów wodnych stolicy Wielkopolski. Program dotacyjny we wtorek jednogłośnie przyjęli na sesji miejscy radni. Termin naboru zostanie ogłoszony w okolicach połowy kwietnia.  

Miasto Poznań rozpoczęło akcję "Stołówka dla fifnych owadów". W ogródkach 18 przedszkoli oraz 12 szkół podstawowych wysiane zostaną nasiona roślin pyłko- i nektarodajnych, które w okresie kwitnienia zapewnią pożywnie m.in. pszczołom, trzmielom czy muchówkom. Ponadto w pobliżu owadzich bufetów pojawią się specjalne hotele dedykowane tym pożytecznym zwierzętom.

Zakończył się pierwszy etap prac związanych z nasadzeniami zieleni i wdrożeniem nowej organizacji ruchu na ul. Sikorskiego. 29 marca rozpoczną się roboty na odcinku od ul. Prądzyńskiego do Umińskiego.

Od 27 marca do 9 kwietnia rząd zaostrzył zasady bezpieczeństwa. Ograniczenia w transporcie, jakie od dziś obowiązują na liniach ZTM, mają zapewnić ciągłość kursowania autobusów i tramwajów w związku z większą liczbą zachorowań i kwarantann wśród kierowców i motorniczych. Są też odpowiedzią na mniejszą mobilność mieszkańców Poznania. MPK i ZTM monitorują liczbę pasażerów i na bieżąco wzmacniają poszczególne linie.

Kończy się przesadzanie klonów i cisów rosnących do tej pory przed hotelem Rzymskim. Roślinność kolidowała z rozpoczynającą się realizacją kolejnego etapu Programu Centrum - przebudową odcinka ul. Św. Marcin pomiędzy ul. Ratajczaka i Al. Marcinkowskiego oraz fragmentu Al. Marcinkowskiego od ul. Św. Marcin do placu Wolności.

Trwają przygotowania do rozpoczęcia przebudowy odcinka ul. Św. Marcin pomiędzy ul. Ratajczaka i Al. Marcinkowskiego oraz fragmentu Al. Marcinkowskiego od ul. Św. Marcin do placu Wolności. Od poniedziałku, 29 marca, zmieni się organizacja ruchu na obszarze, na którym będą prowadzone roboty budowlane. Nie będzie ona dotyczyć komunikacji publicznej.

28 marca będzie druga w tym roku niedziela handlowa. Mimo restrykcji rządowych, które będą obowiązywały od soboty, 27 marca, wzmocniona zostanie komunikacja autobusowa dojeżdżająca do centrów handlowych, ponieważ część sklepów i punktów usługowych może cały czas w nich działać.

W najbliższą sobotę, o godz. 20.30 miliony ludzi na całym świecie zgaszą światło podczas symbolicznej "Godziny dla Ziemi WWF". Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem "Ocalmy Bałtyk, nim zatęsknimy". Jak zawsze, w inicjatywę włączyło się wiele polskich miast, w tym Poznań. W stolicy Wielkopolski światła zgasną m.in. przy budynku urzędu miasta na placu Kolegiackim.

W Poznaniu wybudowana zostanie kolejna droga rowerowa. Tym razem cykliści będą mogli wygodnie przejechać ulicą ul. Złotowską na Ławicy. W ramach zadania powstanie także chodnik. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła postępowanie przetargowe, którego celem jest wyłonienie wykonawcy prac budowlanych.

Wśród wielu ważnych i wspieranych corocznie przez Miasto Poznań wydarzeń, które nie odbędą się z powodu pandemii, znalazło się m.in. Misterium Męki Pańskiej. Zamiast spotkania na Cytadeli organizatorzy zapraszają w sobotę  27 marca o 20.00 na premierę filmu, który pozwoli przeżyć tradycyjny spektakl w domowym zaciszu.

26 marca obchodzimy rocznicę uwolnienia więźniów politycznych podczas Akcji pod Arsenałem. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa tradycyjne uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia nie mogły się odbyć.  Złożono jedynie wiązankę kwiatów na grobie Leonarda Bury, jednego z uwolnionych wtedy więźniów. 

Liczba wyników na stronie
30