Trwa budowa trasy tramwajowej na Naramowice. Postęp prac wiąże się z utrudnieniami wynikającymi z konieczności wprowadzania zmian organizacji ruchu. W najbliższy weekend dotyczyć będą rejonu węzła Lechicka/Naramowicka, a od 4 maja kolejnego odcinka ul. Szelągowskiej, gdzie budowana jest infrastruktura związana z kablem zasilającym trasę.
Zgodnie z decyzją rządu po długim weekendzie majowym naukę stacjonarną rozpoczną najmłodsze dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych. Poznańskie placówki są na to przygotowane.
W piątek, 30 kwietnia, startuje kolejny sezon Kolejki Parkowej Maltanka. O godzinie 10 pierwsi pasażerowie będą mogli nią pojechać w stronę Nowego Zoo. Dzień wcześniej, w czwartek 29 kwietnia, odbyły się przejazdy techniczne.
Wolontariuszki i wolontariusze, którzy chcieliby pomóc przy organizacji pracy Poznańskiego Punktu Szczepień Powszechnych, mogą się zgłaszać za pośrednictwem specjalnego formularza. Nie trzeba mieć przygotowania medycznego - wystarczy skończone 18 lat i chęci, by przyczynić się do walki z pandemią.
Przy okazji wprowadzania Strefy Płatnego Parkowania na Łazarzu zmieniła się organizacja ruchu na ul. Marcelińskiej. Na niewielkim odcinku jest ona teraz jednokierunkowa.
Jan Gondowicz - eseista, krytyk literacki, tłumacz, erudyta - to laureat Nagrody im. Adama Mickiewicza w tegorocznej edycji Poznańskiej Nagrody Literackiej. Kapituła ogłosiła też nazwiska twórców nominowanych do stypendium im. S. Barańczaka. To Igor Jarek, Katarzyna Szweda i Urszula Honek.
Autorska odzież, ręcznie robiona biżuteria, regionalne przysmaki, cebulki kwiatowe - to wszystko i wiele więcej będzie można kupić w ramach kiermaszu handlowego "Majówka na Starym". Wydarzenie rozpocznie się w piątek, 30 kwietnia i potrwa do 3 maja. Rozpoczął się już montaż domków handlowych.
W związku z zapowiedzią władz państwowych dotyczącą powrotu do szkół dzieci z klas 1-3 oraz "odmrażania" poszczególnych branż gospodarki, komunikacja miejska i podmiejska ZTM od wtorku (4 maja) wraca do roboczego rozkładu jazdy.
Co zrobić, by jeszcze bardziej poprawić warunki panujące w poznańskich szkołach i przedszkolach? Jakie są oczekiwania uczniów w kwestiach bezpieczeństwa czy komfortu nauki? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań mają dać ankiety skierowane do młodzieży, które pomogą w przygotowaniu strategii rozwoju oświaty dla miasta Poznania na najbliższe 10 lat.
Z okazji zbliżającego się Dnia Flagi i święta Konstytucji 3 Maja strażniczki miejskie rozdały poznaniankom i poznaniakom 230 biało-czerwonych flag. W czwartek funkcjonariuszki można było spotkać na placu Wolności i Starym Rynku.
W powstającej od jesieni 2019 roku, przy ul. Żołnierzy Wyklętych na Strzeszynie, nowej siedzibie Domu Pomocy Społecznej nr 1 trwają prace wykończeniowe. Zakończenie robót budowlanych, wyposażenie obiektu i przekazanie go do eksploatacji planowane jest na ostatni kwartał 2021 roku.
Wzdłuż ulicy Szczepankowo posadzono 40 drzew. Jeszcze w tym roku w tej części Poznania przybędzie ich łącznie ponad 150.
Trwa rekrutacja do szkół podstawowych. Wnioski o przyjęcie dziecka rodzice mogą składać do 30 kwietnia. Czasu zostało więc niewiele. Dokumenty należy wypełnić elektronicznie i wysłać poprzez system Nabór. Można też dostarczyć je do szkoły.
Trwają prace na ul. Miłowita na Antoninku. Zmienia się ona z drogi gruntowej w ulicę osiedlową z prawdziwego zdarzenia. Z kolei na Ławicy zbliża się termin rozpoczęcia przebudowy ul. Gryfińskiej. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie rozpisała przetarg, który wyłoni wykonawcę pierwszego etapu robót, na odcinku od ul. Złotowskiej do ul. Okoneckiej.
Trwają intensywne prace na budowie trasy tramwajowej na Naramowice. Cała inwestycja gotowa będzie w przyszłym roku.
Szare, pokryte graffiti ściany tunelu na Golęcinie wkrótce zmienią się nie do poznania. Studenci Uniwersytetu Artystycznego im. M. Abakanowicz w Poznaniu przygotowują właśnie murale, które pojawią się w przejeździe pod ul. Niestachowską jeszcze przed zaplanowanymi na czerwiec imprezami lekkoatletycznymi - mityngiem Poznań Athletics Grand Prix oraz 97. PZLA Mistrzostwami Polski.
Polski Instytut Praw Człowieka i Biznesu oraz Miasto Poznań zapraszają do udziału w konsultacjach społecznych na temat praw człowieka. Włączyć się w nie może każdy pełnoletni mieszkaniec. Wystarczy do połowy maja wypełnić krótką ankietę rekrutacyjną. Spośród zgłoszonych osób wybrana zostanie grupa jak najbardziej reprezentatywna dla miasta pod względem demograficznym. Wybrane przez organizatorów zagadnienia i związane z nimi rekomendacje zostaną poddane dyskusji i głosowaniu, a następnie skierowane m.in. do polskiego rządu.
Przebudowa Rynku Łazarskiego w Poznaniu wkracza w kulminacyjny etap. Budowlana spółka Skanska wznosi właśnie nad przyszłym targowiskiem okrągły, unikatowy dach z innowacyjnej folii ETFE, w którym zostanie zamontowana jedna z największych na świecie jednokomorowych poduszek. Jej montaż wymaga specjalnej technologii.
We wtorek, 4 maja, rozpoczną się punktowe naprawy chodnika i miejsc postojowych na ul. Żupańskiego na odcinku od ul. Różanej do ul. Wierzbięcice. Konieczne będzie przeparkowania samochodów.
Przed nami kolejny sezon Kolejki Parkowej Maltanka. W piątek, 30 kwietnia, po raz pierwszy w tym roku na wąskie tory wyjadą lokomotywy z wagonikami, którymi będzie można dojechać do zoo. W maju kolejka będzie kursować tylko w weekendy. W dniach 1, 2 i 3 maja na szlak wyruszy najstarszy sprawny parowóz, czyli Borsig Bn2t.
W nowej fabryce firmy Tuopu wytwarzane będą podzespoły do samochodów elektrycznych. Łączne nakłady na inwestycję sięgną 30 mln euro. W poznańskim zakładzie inwestor planuje zatrudnić 450 osób. Firmę w wejściu na rynek wspiera Biuro Obsługi Inwestorów oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH).
Rozpoczynają się prace związane z budową trzeciego etapu dróg rowerowych wzdłuż ul. Grunwaldzkiej. To nie jedyne inwestycje dla jednośladów zaplanowane na ten rok.
Od 26 kwietnia Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i Rehabilitacji Leczniczej przy ulicy Mogileńskiej prowadzi rehabilitację dla pacjentów, którzy przebyli COVID-19.
W lipcu, po 21 latach, Wojciech Tulibacki przestanie pełnić funkcję Prezesa Zarządu MPK Poznań przechodząc na emeryturę. Zastąpi go Krzysztof Dostatni, dotychczasowy wiceprezes ds. operacyjnych.
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych podpisał nową umowę na modernizację budynku przy ul. Kilińskiego 5. Już niedługo ta ponad 100-letni kamienica wróci do czasów świetności. Prace już się rozpoczęły.
Każdy podatek zapłacony w stolicy Wielkopolski wraca do mieszkańców w postaci nowych chodników, skwerów, sprawniejszej komunikacji miejskiej. To także liczne ulgi dla osób, które zdecydują rozliczyć się w rzeczywisty miejscu zamieszkania. Termin składania deklaracji podatkowych od osób fizycznych za 2020 rok upływa w piątek, 30 kwietnia.
Tylko do 4 maja można wysyłać zdjęcia i historie związane z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi. Powstanie z nich wystawa, która rozpocznie świętowanie stulecia targów. Na uczestników konkursu "Historie z Iglicą w tle" czekają atrakcyjne nagrody.
Autorska odzież, ręcznie robiona biżuteria, regionalne przysmaki, cebulki kwiatowe - to wszystko i wiele więcej będzie można kupić w ramach kiermaszu handlowego "Majówka na Starym". Wydarzenie rozpocznie się 30 kwietnia i potrwa do 3 maja.
Mistrzostwa Europy w Kajakarstwie i Parakajakarstwie, których gospodarzem miał być Duisburg, zostały odwołane przez organizatorów. Organizacji imprezy podjął się więc Polski Związek Kajakowy - a najlepsi kajakarze kontynentu zmierzą się w czerwcu na Torze Regatowym Malta w Poznaniu.
26 kwietnia zmarł prof. dr hab. Tadeusz Zgółka z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Znakomity językoznawca, odznaczony tytułem Zasłużonego dla Miasta Poznania, miał 76 lat.