Liczba wyników na stronie
30

W nocy z 7 na 8 maja, czyli z piątku na sobotę, zmieni się tor jazdy na przebudowywanym rondzie Rataje. W rejonie ul. Jana Pawła II pojazdy powrócą na północną część pierścienia ronda, czyli od ul. Jana Pawła II. Tymczasowy przejazd przesunięty w kierunku ronda Śródka zostanie wyłączony z ruchu, a następnie rozebrany.

Design thinking, aktywne techniki sprzedaży czy asertywna komunikacja i skuteczny feedback - to tylko niektóre tematy szkoleń online oferowanych w maju przez Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa. W propozycjach także telefoniczne doradztwo biznesowe m.in. w zakresie prawa i podatków. Szczegóły w artykule.

Wiosną warto wybrać się na spacer po poznańskich parkach, gdzie można wypocząć wśród kwitnących roślin. O walorach dwóch z nich - im. Izabeli i Jarogniewa Drwęskich oraz Bambrów Poznańskich opowiadać będą w sobotę pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej. Tego dnia każdy odwiedzający parki może liczyć na prezent. Należy pamiętać, że nawet podczas wiosennych spacerów trzeba przestrzegać obostrzeń sanitarnych. 

Od 20 maja będzie można składać wnioski o dofinansowanie na działania związane z małą retencją. Na wsparcie pieniężne mogą liczyć osoby prywatne, instytucje, przedsiębiorcy, a także wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, które podejmą się zatrzymywania i ponownego wykorzystywania deszczówki. Chodzi o to, by woda "nie uciekała" - czyli aby zamiast spływać do kanalizacji deszczowej i Warty, zostawała w miejscu, w którym spadła i była na powrót wykorzystana, np. do podlewania przydomowych ogródków.

Instalacja ładująca urządzenia za pomocą siły wiatru, model ziemi służący do zbierania plastikowych nakrętek, drewniane siedlisko dla ptaków i owadów - to wszystko można oglądać do końca sierpnia nad brzegiem rzeki Cybiny. Rzeźby mają pobudzać do refleksji na tematy związane ze środowiskiem i klimatem.

W czwartek i piątek wykonawcy Strefy Płatnego Parkowania będą pracować pomiędzy ul. Berwińskiego i Grunwaldzką. Pobór opłat na tym obszarze jest planowany od 17 maja. Od najbliższego poniedziałku, 10 maja, zaczną się zmiany na ul. Potockiej. Odcinek pomiędzy ul. Głogowską i Lodową stanie się jednokierunkowy. Wyeliminuje to przejazdy kierowców spoza Łazarza, spowoduje uspokojenie ruchu i umożliwi przeniesienie parkowania z chodnika na jezdnię. 

W połowie maja rozpocznie się kolejny etap budowy trasy tramwajowej na Naramowice obejmujący ul. Łużycką. Jednocześnie, by utrudnienia były mniej dotkliwe dla mieszkańców, uruchomiona już zostanie część tzw. ul. Nowej Naramowickiej. Zmian organizacji ruchu należy się spodziewać także w dniach 7-9 maja przy skrzyżowaniu ul. Szelągowskiej i Winogrady, a w rejonie ul. Dworskiej wytyczone zostaną dodatkowe przejścia dla pieszych.

Metr po metrze, frezarka - jadąc po torach -  usuwa powierzchniową warstwę szyny o grubości do 0,6 mm w miejscach tego wymagających, likwidując nierówności. Po tym "zabiegu" główka szyny jest jak nowa, a przejazd tramwaju - cichszy. Do Poznania dotarła już specjalna maszyna do frezowania szyn, która zregeneruje w tym roku 18,6 km.

Według rankingu dziennikarzy portalu PulsGdanska.pl w Poznaniu tramwaje osiągają najwyższe prędkości komunikacyjne w Polsce. W zestawieniu najszybszych linii tramwajowych, w pierwszej 10. aż pięć linii jest z Poznania.Systematyczne inwestowanie w dobry stan torowisk, nowoczesne rozwiązania w zakresie inżynierii ruchu oraz wydzielanie torowisk tramwajowych przynosi wymierne korzyści dla pasażerów w postaci szybszych i bardziej komfortowych podróży.

Rozpoczęło się składanie projektów do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2022. Podobnie jak w poprzednich latach można zgłaszać pomysły o charakterze rejonowym albo ogólnomiejskim, w tym w ramach Zielonego Budżetu. Czas na to jest do 31 maja. Tym razem do wydania będą aż 22 mln zł - czyli o milion więcej niż rok temu.

Poznańskie instytucje kulturalne ponownie otwierają się dla zwiedzających. Działalność po przerwie wznowiła już Biblioteka Raczyńskich, Centrum Kultury Zamek oraz spora część muzeów. Od środy, 5 maja odwiedzić będzie można Muzeum Narodowe i jego oddziały, a także Bramę Poznania. 

Maturzyści przystąpili do egzaminu dojrzałości. We wtorek sprawdzili swoją wiedzę z języka polskiego. W Poznaniu wszystko przebiegło bez poważniejszych zakłóceń. W tym roku, oprócz odpowiedzi na pytania zamknięte i otwarte, absolwenci liceów i techników musieli napisać rozprawkę - odwołując się do "Lalki" Bolesława Prusa lub "Ziemi obiecanej" Władysława Reymonta. Alternatywą była analiza wiersza "Strych" Beaty Obertyńskiej. Jutro egzamin z matematyki. 

Do władz Miasta wpłynęła petycja podpisana przez kilkaset osób "w sprawie ochrony historycznych nawierzchni kamiennych na obszarze Starego Miasta w Poznaniu". Postulowany w niej wariant zakładający ułożenie nawierzchni z materiału historycznego analizowany był wielokrotnie jednak jego realizacja jest niemożliwa. 

Na Stadionie Miejskim rusza Poznański Punkt Szczepień Powszechnych. Dawki preparatów będą podawać medycy Szpitala Miejskiego im. F. Raszei, a organizację i porządek na obiekcie zapewnią urzędnicy miejscy wspierani przez żołnierzy WOT i wolontariuszy koordynowanych przez Związek Harcerstwa Polskiego - Chorągiew Wielkopolską. Tygodniowo będzie się tam mogło zaszczepić co najmniej 7000 osób - jeśli dostawy szczepionek będą wystarczające.

W wtorek, 4 maja, rozpocznie się kolejny remont nawierzchni jezdni zaplanowany na ten rok. Prace będą prowadzone na ul. Dolna Wilda w rejonie skrzyżowania z ruchem okrężnym pod wiaduktem w ciągu ulicy Hetmańskiej oraz na południe od wiaduktu, w kierunku ul. Wspólnej.

Liczba wyników na stronie
30