#deliberateria to nowy, angażujący model dialogu obywatelskiego. Istotą tej formy konsultacji społecznych jest swobodna możliwość wyrażenia różnych opinii i punktów widzenia oraz szacunek dla zdania innych uczestników. W #deliberaterii może, ale nie musi dojść do konsensusu. Ważna jest natomiast otwartość na zmianę postaw i poglądów w wyniku argumentacji oraz dzięki eksperckim opiniom.
W Poznaniu #deliberateria odbędzie się 8 czerwca, w formule online. Tematyka konsultacji dotyczyć będzie biznesu i praw człowieka. Jak podkreślają pomysłodawcy i organizatorzy wydarzenia z Polskiego Instytut Praw Człowieka i Biznesu, należy pamiętać, że chodzi nie tylko o prawa pracownicze, ale o wszystkie prawa człowieka, których poszanowanie w sytuacji wyboru pomiędzy zyskiem a etyką jest zagrożone.
- Mimo swojej uniwersalności, temat ten jest wciąż mało znany w społeczeństwie, a wiedza o przysługujących nam prawach oraz przekonanie, że mamy wpływ na ich poszanowanie - niewielkie - mówi Beata Faracik, prezeska Polskiego Instytut Praw Człowieka i Biznesu. - Mamy nadzieję, że pilotażowy projekt #deliberateria, który prowadzimy w trzech miastach w Polsce: Częstochowie, Poznaniu i Przemyślu, będzie kolejnym, ważnym krokiem prowadzącym do zmiany. Wszystkie miasta z dużą otwartością i zaangażowaniem przyjęły nasze zaproszenie do współpracy i udziału w Komitecie Sterującym. Wierzę, że projekt przyniesie wiele korzyści - dodaje.
Osoby biorące udział w konsultacjach zyskają dostęp do unikatowej, eksperckiej wiedzy, wezmą udział w dyskusji z wymianą poglądów oraz będą mogły wyrazić swoje zdanie w formie rekomendacji. Uczestnicy otrzymają również zaproszenie na specjalnie dla nich przygotowane, zamknięte webinarium. Spotkanie będzie także okazją do poszerzenia horyzontów i poszukania nowej perspektywy dla omawianych zagadnień.
Co więcej, dla niektórych mieszkańców, forma konsultacji online i stosowane w jej trakcie rozwiązania technologiczne mogą stać się sposobnością do przełamania bariery, która do tej pory wykluczała ich z wydarzeń życia społecznego - zwłaszcza w okresie pandemii COVID-19. Dla nich właśnie organizatorzy przeprowadzą szkolenie z obsługi internetowej platformy do wideokonferencji.
- Temat, który zostanie poddany konsultacjom jest niezwykle istotny, często podejmowany w debacie publicznej, jak i w działaniach władz Miasta. Tym bardziej cieszy fakt, że zostaliśmy zaproszeni do udziału w tym projekcie. Z dużym zaciekawieniem będę przyglądał się rozmowie poznanianek i poznaniaków, sprawdzając czy w zaproponowanej formule odnaleźli przestrzeń dla siebie. Gorąco zachęcam do udziału w konsultacjach - mówi Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP.
Jak się zapisać?
W konsultacjach mogą wziąć udział osoby pełnoletnie mieszkające lub pracujące w Poznaniu. Wystarczy do połowy maja wypełnić ankietę rekrutacyjną. Spośród zgłoszeń wybrana zostanie grupa reprezentatywna dla miasta pod względem demograficznym. Osoby zakwalifikowane zostaną o tym poinformowane mailowo.
W Poznaniu konsultacje odbędą się 8 czerwca o godz. 17:00. Szczegółowe tematy i materiały edukacyjne zostaną przekazane uczestnikom nie później niż 7 dni przed spotkaniem. Wydarzenie będzie podzielone na dwie części - wspólne obrady i dyskusje w grupach. Po ich zakończeniu uczestnicy zostaną poproszeni o wypełnienie ankiet oraz zgłoszenie rekomendacji. W trakcie konsultacji merytorycznego wsparcia udzielą eksperci zajmujący się problematyką praw człowieka.
Organizatorom zależy na tym, by nikt nie czuł się wykluczony, grupa dyskutantów była jak najbardziej reprezentatywna, a konsultacje jak najszerzej dostępne. Dlatego zadbano m.in. o udogodnienia takie jak: uproszczony język materiałów, wyraźna czcionka, szkolenie z obsługi platformy wideokonferencyjnej, czy tłumaczenie na język migowy.
Wypracowane rekomendacje zostaną przekazane polskiemu rządowi, Ministerstwu Spraw Zagranicznych, samorządom uczestniczącym w projekcie oraz w przedstawicielom dialogu społecznego.
Szczegółowe informacje można uzyskać w Oddziale Komunikacji Społecznej Gabinetu Prezydenta Urzędu Miasta Poznania, pod numer telefonu: 61 878 50 95, na stronie poznan.pl, na stronie projektu oraz w "Przewodniku dla uczestników i uczestniczek konsultacji" (w załączniku).
Konsultacje nawiązują bezpośrednio do trwających obecnie prac nad 2. Krajowym Planem Działań na rzecz wdrażania Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka, a także odnoszą się do działań, jakie rząd polski powinien podjąć, by poprawić poszanowanie praw człowieka (w tym praw pracowników), przez przedsiębiorców i innych pracodawców.
Wydarzenie można śledzić na Facebooku.
JZ