Profesor Tadeusz Zgółka był wybitnym naukowcem, członkiem Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk i Prezydium Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. To dzięki jego staraniom Miasto Poznań od 2017 roku razem z Radą Języka Polskiego organizuje otwarte debaty o stanie polszczyzny.
- Profesor Zgółka chciał, by Poznań stał się stolicą polszczyzny. I dzięki jego determinacji to się udało. Zapoczątkowane pięć lat temu spotkania co roku przyciągają setki widzów i słuchaczy,i są prawdziwym świętem miłośników języka polskiego - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. - Poznań stracił dziś wybitnego naukowca i wielkiego człowieka, który nie wahał się mówić, że język ma służyć demokracji. Ale jego dzieło i przesłanie zostaną z nami na długo.
Tadeusz Zgółka urodził się w 1945 roku, po maturze rozpoczął studia na filologii polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, z którym następnie związał się zawodowo. W 1979 roku stworzył w Instytucie Językoznawstwa UAM Zakład Metodologii Lingwistyki, którym kierował 25 lat.
Tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych otrzymał w Belwederze w roku 1991 i został zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego, a w roku 1996 - profesora zwyczajnego. Na UAM współorganizował nowe kierunki studiów: językoznawstwo i informację naukową, hungarystykę, hispanistykę i etnolingwistykę. Z jego inicjatywy na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej otwarto Podyplomowe Studium dla Nauczycieli Języka Polskiego jako Obcego. W czasie pracy na uczelni był m.in. prodziekanem, a następnie dziekanem Wydziału Filologicznego i Wydziału Neofilologicznego, który współtworzył. Ponadto był współorganizatorem i rektorem Wyższej Szkoły Języków Obcych w Poznaniu. Był też recenzentem wielu polskich podręczników, tworzył podstawy pod uruchomienie na Uniwersytecie im. Łomonosowa w Archangielsku studiów polonistycznych, za co został wyróżniony godnością doktora honoris causa.
W 2008 roku otrzymał tytuł Zasłużonego dla Miasta Poznania. Został też odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i licznymi nagrodami uczelnianymi.
AW