Liczba wyników na stronie
30

W tym roku kolejną ulicę w Poznaniu czekają zmiany. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg, który wyłoni wykonawcę robót budowlanych na ul. Zwierzynieckiej. Przebudowana zostanie północna część tej ulicy na odcinku od ronda Kaponiera do ul. Gajowej. poprawi się również bezpieczeństwo ruchu rowerowego na ul. Św. Marcin od budynków Uniwersytetu im. A. Mickiewicza do ul. Zwierzynieckiej.

Pandemia odcisnęła swoje piętno na Poznaniu - tysiące mieszkańców i mieszkanek miasta zachorowało lub miało bliskich, którzy zarazili się koronawirusem. Do tej pory przez szpital im. J Strusia przewinęło się ponad 24 tys. pacjentów z całego regionu. Na szczęście ruszyły też szczepienia - cały czas można się na nie rejestrować w punkcie działającym na Stadionie Miejskim. Do tej pory skorzystało z niego ponad 8,5 tys. osób.

1 czerwca weszły w życie nowe zasady ruchu drogowego. Dotyczą one także pieszych, którzy nie mogą już używać telefonów komórkowych na przejściach. W Poznaniu pojawiły się napisy przypominające o tym pieszym. 

W piątek (11 czerwca) rozpocznie się remont jezdni na ulicy Polnej od skrzyżowania z ul. Bukowską do ul. Marcelińską. W trakcie prac zerwana zostanie stara i zniszczona nawierzchnia, a w jej miejsce ułożona nowa. Remont ma potrwać do 22 czerwca.

Od soboty (12 czerwca) rusza druga część prac w rejonie mostu Dworcowego. Są one konieczne w związku z zaplanowanym w drugiej połowie roku rozpoczęciem kolejnego etapu Projektu Centrum, który obejmie skrzyżowanie ul. Św. Marcin z Al. Niepodległości.

Ruszył program, który ma zabezpieczyć płodność u chorych onkologicznie mieszkańców i mieszkanek Poznania. W ciągu 3 lat funkcjonowania pozwoli on na wsparcie prawie 200 osób, które zachorują na nowotwory złośliwe. Chętni mogą już składać wnioski.

Rozpoczął się nabór na letnią edycję płatnych staży studenckich. To doskonała okazja, aby połączyć wakacje z doskonaleniem kompetencji. Na chętnych czeka ponad 80 miejsc w Urzędzie Miasta Poznania, a także w Poznańskim Centrum Świadczeń i Zarządzie Geodezji Katastru Miejskiego GEOPOZ. CV należy składać do 30 czerwca. 

The.collection, Austor i Giełda Klasyków - to pierwsi wystawcy, których pojazdy podziwiać będzie można podczas tegorocznej edycji Poznań Moto Fest. Wydarzenie rozpocznie się już za niecałe dwa tygodnie.

Trwają prace związane z przebudową Wartostrady wzdłuż wschodniego brzegu Warty, między mostami Królowej Jadwigi a Przemysła I. Roboty te od maja wiążą się z koniecznością wyłączania z użytku poszczególnych odcinków Wartostrady.

Prace na placu budowy trasy tramwajowej na Naramowice nie zwalniają tempa. Najbardziej zaawansowane są na odcinku pomiędzy pętlą Wilczak a ul. Włodarską, dokąd tramwaj dojedzie w pierwszej kolejności. Postęp wiąże się z kolejnymi zmianami organizacji ruchu - najbliższe planowane są na 8 czerwca.

Z sześcioma medalami zakończyła udział w mistrzostwach Europy w kajakarstwie polska reprezentacja. Ten najcenniejszy, ze złotego kruszcu i tytuł mistrzyni Starego Kontynentu zdobyła w niedzielnym w wyścigu jedynek kanadyjek Dorota Borowska. Kajakarki dołożyły do tego dwa srebrne i dwa brązowe a kanadyjkarze - jeden srebrny medal.

Właściciele czworonogów zyskali kolejne miejsce, w które mogą wybrać się ze swoim pupilem na spacer. Przy ul. Jawornickiej na Grunwaldzie powstał nowy wybieg dla psów. Zagospodarowany teren, wraz z zielenią, ma powierzchnię 4 tys. mkw. 

4 czerwca obchodzony jest Dzień Hołdu i Pamięci Ofiar Reżimu Komunistycznego. Pod tablicą upamiętniającą ofiary tego totalitarnego systemu kwiaty złożyli przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich oraz Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Oddział Wielkopolska.

W stolicy Wielkopolski trwa uzupełniający nabór na rachmistrzów spisowych. Osoby, które chciałyby pełnić tę funkcję, wciąż mogą zgłosić się do Urzędu Miasta Poznania. Zakwalifikowani kandydaci będą uczestniczyć w przeprowadzeniu Narodowego Spisu Powszechnego 2021.

5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska. To dobra okazja, aby przyjrzeć się życiu ptaków i nietoperzy. Osoby, które chcą poobserwować te zwierzęta, a tym samym dowiedzieć się o ich życiu czegoś więcej, mogą wziąć udział w konkursie fotograficznym. Na autorów najlepszych zdjęć czekają nagrody. 

Od poniedziałku, 7 czerwca,  rozpocznie się pobieranie opłat za postój na jedenastu ulicach wildeckiej Strefy Płatnego Parkowania. Postój aut będzie płatny na tych ulicach, na których wykonane zostało niezbędne oznakowanie pionowe i poziome.​

31 maja rozpoczęły się konsultacje społeczne prowadzone przez Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta - Miejskiego Inżyniera Ruchu dotyczące zmian w organizacji ruchu na terenie Osiedla Wola - strefa Tempo 30. 9 czerwca odbędzie się spotkania online. Zakończenie konsultacji społecznych nastąpi 20 czerwca.

Poznaniacy i poznanianki mogą wybrać się na wyprawę do krainy gągołów, kaczek, czapli i dzięciołów zielonych. Spacer ornitologiczny po Dębinie odbędzie się w najbliższą sobotę. Inicjatywa wpisuje się w "Powitanie jerzyka w Poznaniu". To cykl wydarzeń, przygotowanych przez Miasto oraz lokalne organizacje i stowarzyszenia. Chętni mogą też wziąć udział w konkursie.

Piętnaścioro społeczników już prawie od 15 lat działa na rzecz osób starszych w naszym mieście. Miejska Rada Seniorów w Poznaniu zbiera opinie, inicjuje nowe pomysły - trzyma rękę na pulsie, aby poznańskim seniorkom i seniorom żyło się lepiej. Dzięki nowej stronie internetowej MRS, która właśnie wystartowała, można przyjrzeć się jej działaniom.

Całkowite odejście od spalania węgla w gospodarstwach domowych - przy zapewnieniu wsparcia dla osób najuboższych, ochrona miejskich fortów i ogródków działkowych, budowa ogrodów deszczowych, zwiększanie powierzchni zalesionych i biologicznie czynnych, wdrożenie programu pielęgnacji drzew - to tylko część rekomendacji wypracowanych w Poznańskim Panelu Obywatelskim. Łącznie jest ich 77. Wszystkie trafiły już do rąk prezydenta Poznania. 

Liczba wyników na stronie
30