Dobra wiadomość dla miłośników Maltanki. Od 31 maja kolejka będzie funkcjonować nie tylko w weekendy (jak dotąd), ale również w dni robocze.
Już za tydzień, w dniach 3 - 6 czerwca na Torze Regatowym Malta odbędą się Mistrzostwa Europy seniorów w kajakarstwie i parakajakarstwie. Do Poznania przyjadą najlepsi zawodnicy Starego Kontynentu. Dla ekip będzie to ostatni, międzynarodowy sprawdzian przed wylotem na Igrzyska Olimpijskie w Tokio.
W Poznańskim Punkcie Szczepień Powszechnych, który działa na Stadionie Miejskim przy ul. Bułgarskiej można zaszczepić się sprawnie i bez długiego czekania. Pierwsze wolne terminy - m.in. na preparaty firmy Pfizer - są dostępne już na początku czerwca. Cały czas można się rejestrować - wystarczy zadzwonić do Biura Poznań Kontakt.
W środę, 26 maja, rozpocznie się kolejny etap remontu nawierzchni ul. Dolna Wilda. Wyznaczono objazd w kierunku centrum.
W samym sercu Poznania - w parku Adama Mickiewicza, przed Teatrem Wielkim - pojawiło się ogromne serce oraz napis #NieZapominajmy. Do jego wykonania użyte zostało ponad 200 tysięcy kobierców tulipanów. To symboliczny gest, który ma upamiętnić ofiary pandemii COVID-19. Akcja ma charakter ogólnopolski. Wcześniej podobny napis z kwiatów pojawił się m.in. w Warszawie i Wrocławiu. Zaangażowanie w tę inicjatywę zadeklarowały też inne miasta.
Z okazji Dnia Dziecka, w ramach zakończenia obchodów IX Poznańskich Dni Rodziny, Miasto Poznań zaprasza na cykl spektakli muzycznych pt. "Bajkowa Piętnastka". Od czwartku, 27 maja, w Poznańskim Centrum Świadczeń można odbierać bezpłatne bilety na to wydarzenie.
Od "ableizmu" do "zakazu dyskryminacji" - tak w dużym skrócie można opisać "Pojęciownik równościowy" - poradnik językowy, stworzony przez Zespół ds. polityki równości i różnorodności. Znalazło się tam ponad 100 pojęć i definicji istotnych w niedyskryminującej komunikacji, wrażliwej na różnorodność - uszeregowanych od A do Z. To propozycja magistratu dla wszystkich osób, które chcą, aby ich język nie ranił innych ludzi.
Liczba zakażeń koronawirusem w Polsce spada i odmrażane są kolejne branże gospodarki - ale dla podmiotów trzeciego sektora sytuacja nadal jest trudna. Miasto Poznań i Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych przedłużają wsparcie dla organizacji pozarządowych, obniżając czynsze do końca czerwca.
Na portalu Bazy Danych Miasta pojawił się najnowszy "Raport o stanie miasta Poznania za 2020 rok". 15 czerwca podczas sesji będą o nim dyskutować radni miejscy. W debacie mogą również wziąć udział poznanianki i poznaniacy, którzy zgłoszą taką chęć przewodniczącemu rady.
Dużo więcej zieleni w centrum, znacznie lepiej chronione zabytki, nowe place i trasy dla pieszych - to tylko niektóre korzyści, jakie płyną z nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Stare Miasto", który powstaje w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. To dokument, który może przynieść rewolucyjne zmiany: zakłada m.in. utworzenie Północnych Plant Poznania, przebudowę dawnej synagogi czy wyeksponowanie murów miejskich.
Od 1 czerwca, z podziałem na dwa etapy, prowadzone będą punktowe naprawy torowiska na węźle Most Dworcowy, które wpłyną na zmiany w komunikacji tramwajowej. Remont jest konieczny w związku z zaplanowanym w drugiej połowie roku rozpoczęciem kolejnego etapu Projektu Centrum, który obejmie skrzyżowanie ul. Św. Marcin z Al. Niepodległości. Po rozpoczęciu prac w ramach Projektu Centrum most Dworcowy obok mostu Teatralnego stanie się kluczowym węzłem komunikacyjnym w centrum.
Prawie 100 starych i cennych drzew przyulicznych zostanie przebadanych tomografem dźwiękowym lub testem obciążeniowym. Ekspertyzy pokażą ich stan zdrowotny oraz wskażą zabiegi, które należy wykonać, by drzewa mogły pozostać przy ulicach i nie stanowiły zagrożenia dla przechodniów i kierowców.
Infolinia Poznań Kontakt ma nowego "pracownika". Voicebot - bo o nim mowa - to komputerowy program głosowy pełniący rolę automatycznego asystenta. Stara się zrozumieć intencje klienta i przekierować go w jak najkrótszym czasie do właściwego konsultanta. To innowacyjne rozwiązanie wprowadzono w celu wsparcia obsługi rosnącego zapotrzebowania na kontakt z Miastem w czasie pandemii.
To już ostatni tydzień na składanie projektów do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2022. Podobnie jak w poprzednich latach można zgłaszać pomysły o charakterze rejonowym albo ogólnomiejskim, w tym w ramach Zielonego Budżetu. Czas na to jest do 31 maja. Tym razem do wydania przeznaczono aż 22 mln zł - czyli o milion więcej niż rok temu.
Umiejętności poznańskich lekarzy pozwoliły na uratowanie życie chłopca z ciężką arytmią serca. Pionierski zabieg ablacji hybrydowej u dziecka wykonano w Klinice Kardiologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Ponad 300 tysięcy maseczek higienicznych trafiło do Miasta Poznania - to dar, który pomoże wesprzeć zwłaszcza osoby niesamodzielne. Z rąk przedstawicieli Stowarzyszenia Projekt Poznań odebrał je Łukasz Judek, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP.
Do finansowania Teatru Muzycznego w stolicy Wielkopolski dołącza Powiat Poznański, który do 2023 roku przekaże na ten cel 2 mln zł. W poniedziałek Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania oraz Jan Grabkowski, starosta powiatu, uroczyście podpisali umowę.
Stolica Wielkopolski to dobra lokalizacja do prowadzenia biznesu IT między innymi dzięki dostępowi do wykwalifikowanej kadry, różnorodnej ofercie edukacyjnej oraz infrastrukturze. Potwierdza to raport "Potencjał inwestycyjny sektora IT w Poznaniu" opracowany dla Miasta przez ManpowerGroup.
Czekamy na wakacje 2021 - duża część Polaków decyduje się na spędzenie lata w kraju. Od kilkunastu dni hotele, restauracje i atrakcje turystyczne w całej Polsce przystosowują się do nowych regulacji i wracają do działalności. 11 polskich miast biorących udział w kampanii #MiastowMiasto jest już gotowych na bezpieczne przyjęcie powracających turystów. Wśród nich jest także Poznań.
Już po raz czternasty przyznane zostaną Stypendia Miasta Poznania dla laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych podejmujących studia w Poznaniu. Zgłoszenia przyjmowane są do 20 czerwca.
Rozpoczęte w styczniu prace związane z rozbudową odcinka ul. Lotniczej między ul. Wzlotową a ul. Dąbrowskiego zbliżają się do końca.
Koncerty, spektakle, warsztaty - to tylko niektóre z blisko 300 propozycji, jakie czekają na poznanianki i poznaniaków w każdym wieku podczas dziewiątej edycji Poznańskich Dni Rodziny. Już w ten weekend można będzie spróbować swoich sił w rodzinnym gotowaniu i poznać sekrety zwierząt w poznańskim zoo. W najbliższy wtorek zaś Miasto zaprasza na webinar dotyczący zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży podczas pandemii.
Trwa realizacja trzeciego etapu budowy dróg rowerowych wzdłuż ul. Grunwaldzkiej. Prace prowadzone są po północnej stronie ulicy między ulicami Węgorka a Rumuńską, a po południowej - na wysokości biurowca Pixel.
Od soboty, 22 maja w hotelach zrzeszonych w Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej goście będą mogli otrzymać bezpłatne bilety do muzeów, na początek do Bramy Poznania. To dodatkowa zachęta dla turystów, by spędzić czas w Poznaniu. Akcja potrwa dwa miesiące.
Dobiegają końca prace budowlane na ul. Dolina. Pozostało jeszcze położenie nowej warstwy asfaltu na jezdni i wykonanie oznakowania poziomego. Prace wymagają zamknięcia ulicy dla ruchu.
Zarząd Transportu Miejskiego opracował projekt zmian w obsłudze komunikacyjnej Starołęki, Minikowa i Marlewa. Propozycja obejmuje trasy oraz częstotliwości kursowania autobusów z tego rejonu Poznania. Miastu zależy na poprawie komunikacji zbiorowej po otwarciu przebudowywanego właśnie wiaduktu kolejowego na ulicy Gołężyckiej. Projekt trafił do zaopiniowania do rady osiedla
W kwietniu Miasto Poznań zaprosiło najmłodszych mieszkańców do udziału w konkursie plastycznym. Uczestnicy mieli okazję wcielić się w uważnych przyrodników i wykazać się kreatywnością, pokazując życie zręcznych i pomysłowych pszczół. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem - młodzi artyści przysłali kilkaset prac. Dzisiaj - w Światowym Dniu Pszczół - przyszedł czas na ogłoszenie wyników.
Tegoroczne wydanie rowerowej mapy Poznania jest już dostępna. Można ją otrzymać bezpłatnie w wyznaczonych punktach lub pobrać wersję elektroniczną.
20 maja to Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności. Ma on zwrócić uwagę na problemy, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami podczas korzystania z Internetu i usług online. Miasto Poznań oferuje im szereg propozycji i ułatwień
Od 20 maja obowiązują nowe przepisy dotyczące poruszania się hulajnogami elektrycznymi, rolkami, wrotkami, czy deskorolkami. Do zmian będą musieli się dostosować zarówno ich użytkownicy, jak i inni uczestnicy ruchu drogowego.