Od poniedziałku, 21 czerwca, rozpocznie się pobieranie opłat za postój na kolejnych dwóch ulicach wildeckiej Strefy Płatnego Parkowania, na których wykonane zostało niezbędne oznakowanie pionowe i poziome.
Od 14 czerwca 2021 trwają konsultacje społeczne dotyczące zmian w organizacji ruchu na ulicach: Engeströma, Bednarskiej oraz Grodziskiej na odcinku od ulicy Engeströma do ul. Szamarzewskiego.
W ciągu ul. Kurlandzkiej budowany jest na nowo wiadukt nad ul. Krzywoustego oraz dwa nowe ronda po obu stronach przeprawy. Prace wiążą się ze zmianami organizacji ruchu. Najbliższe wprowadzone będą w rejonie skrzyżowań ul. Kurlandzkiej z Wiatraczną i Bobrzańską, jednak dzień wcześniej niż pierwotnie zapowiadano - w nocy z 14 na 15 czerwca (z poniedziałku na wtorek). Przyspieszenie terminu wynika z postępu prac i konieczności zmian technologicznych.
Rada miasta udzieliła Jackowi Jaśkowiakowi, prezydentowi Poznania wotum zaufania i przyznała mu absolutorium. To oznacza, że zdaniem radnych stolica Wielkopolski jest dobrze zarządzana.
Siedem lip greenspire, których patronami jest siedmiu założycieli Warty Poznań, stanęło w pasie zieleni u zbiegu ulic Spychalskiego i Dolna Wilda - w dniu 109. rocznicy powstania klubu "Zieloni" odsłonili Aleję Warciarzy.
Najmłodszym poznaniakom nuda podczas letnich miesięcy nie grozi. Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji uruchomiły właśnie zapisy na półkolonie letnie. Sześć turnusów multisportowych wypełnionych będzie mnóstwem zabawy, aktywności fizycznej oraz wyprawami w ciekawe miejsca Poznania.
Podczas trwających prac związanych z przebudową układu komunikacyjnego w rejonie ronda Rataje - w zależności od etapu robót - konieczne są zmiany lokalizacji przystanków. Najbliższa wprowadzona zostanie w środę, 16 czerwca.
Miał stać w Poznaniu kilka miesięcy, został ponad rok. BiblioboXX - bo o nim mowa - to mobilna, polsko-niemiecka biblioteka, z której poznanianki i poznaniacy mogli korzystać przy ulicy Za Bramką, w pobliżu gmachu urzędu miasta. Teraz kolorowa budka telefoniczna wyruszyła w kolejną podróż.
Rozpoczęła się dziesiąta, jubileuszowa edycja akcji "Światełko dla Czerwca '56". Jak co roku, tuż przed rocznicą, na grobach zapłoną symboliczne światełka pamięci. Przedsięwzięcie zainicjowane przez Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956 ma na celu upamiętnienie nieżyjących już uczestników poznańskiego buntu oraz osób, które przez lata propagowały pamięć o czerwcowych wydarzeniach.
W poniedziałek, 14 czerwca w Forcie VII odbyły się uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Zgromadzeni złożyli kwiaty i zapalili znicze pod Ścianą Śmierci.
Wykonawca przebudowy układu komunikacyjnego w rejonie ronda Rataje przywrócił na weekend możliwość przejazdu pojazdów po dwóch pasach ul. Krzywoustego w stronę centrum miasta, na wysokości ul. Serafitek. Roboty prowadzone dotychczas w tym miejscu, na ok. 10-metrowym odcinku, zostały wstrzymane do przyszłego tygodnia, a jezdnia została tymczasowo odtworzona.
Po rocznej przerwie, spowodowanej pandemią, po raz kolejny Miasto proponuje rodzicom możliwość opieki nad dziećmi w ramach półkolonii. Wcześniejsze edycje spotkały się z dużym zainteresowaniem i spełniły oczekiwania uczniów.
Masz ukwiecony balkon, piękny taras, ogródek z wyjątkowymi roślinami? Pochwal się nim i zdobądź atrakcyjne nagrody w konkursie "Zielony Poznań". Zgłoszenia przyjmowane są tylko do 20 czerwca.
ZTM wspólnie z MIR i MPK przygotowały propozycję zmian w organizacji ruchu na Starołęce. Ma ona na celu zmniejszenie niedogodności komunikacyjnych, związanych z planowanym na wakacje wyłączeniem ruchu tramwajowego pomiędzy Starołęką a Starołęką Małą, a także dla usprawnienia komunikacji autobusowej po południowej stronie torów kolejowych.
Ropuchy szare, które żyją w Ogrodzie Wodnym na Cytadeli osiągnęły już takie stadium, że zaczynają masowo opuszczać zbiornik. Zarząd Zieleni Miejskiej, wspólnie z firmą Pozbruk przygotowali się na kolejny cykl rozwoju płazów. Na brzegu stawu pojawiły się dodatkowe stopnie, umożliwiające zwierzętom wyjście z sadzawki. Spacerowicze proszeni są o zachowanie ostrożności i patrzenie pod nogi. Najlepiej dla ropuszek byłoby, gdyby w najbliższych dniach wstrzymać się od wchodzenia na trawnik wokół zbiornika.
Od soboty, 12 czerwca do końca sierpnia poznaniacy i turyści będą mogli korzystać z pięciu miejskich kąpielisk - w Kiekrzu, Krzyżownikach, Strzeszynku oraz nad Maltą i Rusałką. Pływalnie letnie zaczną działać w drugiej połowie czerwca.
Konkurencja, inwestorzy, nierzetelni współpracownicy - rzeczywistość stawia przed założycielami startupów wiele wyzwań. Jak zatem ustrzec młode przedsiębiorstwo od zagrożeń?
Poznański Stary Rynek ponownie zapełni się kolorowymi kramami, a do stolicy Wielkopolski zjadą się artyści, rękodzielnicy i rzemieślnicy. W najbliższą sobotę rozpocznie się Jarmark Świętojański.
Już za kilka dni teren wokół pawilonów Międzynarodowych Targów Poznańskich ponownie wypełnią supersamochody oraz liczne atrakcje przygotowane przez organizatorów. Druga edycja Poznań Moto Fest odbędzie się w terminie 19-20 czerwca. Bilety już w sprzedaży.
Co łączy przedsiębiorczość z naturą? Jak wspierać gospodarkę opartą na naturze? Jak natura pobudza kreatywność i przedsiębiorczość? W jaki sposób łagodzić zmiany klimatyczne i chronić bioróżnorodność w miastach? Czym są naturalne place zabaw? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznają uczestnicy wirtualnej konferencji Connecting Nature Enterprise Summit, która odbędzie się 29-30 czerwca. Miasto Poznań jest gospodarzem tego wyjątkowego wydarzenia.
W sobotę, 19 czerwca, na terenie Chwiałki odbędą się zawody triathlonowe i duathlonowe na dzieci - Enea Junior Poznan Triathlon. Zapisy są do 14 czerwca.
Południowy wlot skrzyżowania ul. Przybyszewskiego i Szamarzewskiego zostanie uzupełniony o przejście dla pieszych. Podpisana została umowa z wykonawcą prac. Nowe przejście ma być gotowe w ciągu trzech miesięcy.
Kończy się remont jezdni na ul. Dolna Wilda. W nocy z 10 na 11 czerwca wprowadzona będzie docelowa organizacja ruchu, tak by rano można było już przejeżdżać bez większych ograniczeń.
Już w najbliższą sobotę, po raz pierwszy po remoncie, na trasę linii turystycznej wyjedzie DAF MB200. W latach dziewięćdziesiątych te charakterystyczne autobusy kursowały po Poznaniu na co dzień, obecnie w MPK Poznań został tylko jeden. Pojazd z numerem bocznym 1222 w minionych miesiącach gruntownie odnowiono, aby znów mógł wozić pasażerów.
Rzeźba upamiętniająca artystę kabaretowego Bohdana Smolenia stanie na skwerze u zbiegu ulic Strzałowej i Rybaki. Odsłonięcie pomnika odbędzie się w piątek, 11 czerwca i ma nastąpić poprzez... podpalenie.
Kolejna placówka oświatowa w Poznaniu zyska dodatkową przestrzeń. Na Krzesinach trwa rozbudowa Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Charlesa de Gaulle'a przy ul. Tarnowskiej. Nowy segment połączy budynki placówki oraz pomieści też dodatkowe sale dydaktyczne dla uczniów.
W związku z coraz mniejszą liczbą zachorowań i coraz większą liczbą osób zaszczepionych przeciwko Covid-19 od przyszłego tygodnia zniesione zostaną tzw. strefy buforowe w pojazdach MPK Poznań. Jednocześnie przywrócone zostanie otwieranie drzwi przez pasażera.
Każdy pełnoletni poznaniak i poznanianka może zostać wolontariuszem Poznańskiego Punktu Szczepień Powszechnych na Stadionie Miejskim i w ten sposób przyczynić się do walki z pandemią. Wystarczą chęci, by pomagać innym.
Czy muszę wpisać wszystkich, z którymi mieszkam pod tym samym adresem? Kto spisuje dzieci? Czy moje dane są bezpieczne i kto ma do nich dostęp? To tylko część pytań, jakie pojawiają się w związku z Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań. Odpowiedzi w artykule.