Takie badanie odbywa się co 10 lat. Służy zebraniu informacji o liczbie ludności, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o stanie mieszkań i budynków. Pozyskane w ten sposób informacje są później wykorzystywane do opracowań, zestawień i analiz statystycznych.
Do przeprowadzenia badania niezbędni są rachmistrzowie spisowi, którzy będą pozyskiwać dane pd respondentów. W Poznaniu uzupełniający nabór na rachmistrzów potrwa do wyczerpania limitu wakatów. Obecnie poszukiwanych jest 38 kandydatów.
Jak zostać rachmistrzem?
Kandydat na rachmistrza spisowego powinien być pełnoletni. Musi cieszyć się nieposzlakowaną opinią, mieć co najmniej średnie wykształcenie i posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie. Nie może być skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. Każdy kandydat musi też przejść szkolenie, zakończone zdanym egzaminem. Za swoją pracę rachmistrzowie otrzymają wynagrodzenie określone w ustawie.
Aby zgłosić swoją kandydaturę, należy wypełnić formularz (w załączniku) i złożyć go w Urzędzie Miasta Poznania. Można to zrobić mailowo na adres: nsp2021@um.poznan.pl (wysyłając skan podpisanego formularza w formacie jpg lub pdf), za pośrednictwem platformy ePUAP (należy wybrać formularz "wniosek ogólny do urzędu" i dołączyć w załączniku skan podpisanego formularza w formacie jpg lub pdf), drogą pocztową - na adres: Urząd Miasta Poznania, pl. Kolegiacki 17, 61-841 Poznań (z dopiskiem "spis powszechny") lub osobiście - w holu budynku Urzędu Miasta Poznania na pl. Kolegiackim 17 znajduje się dedykowana temu skrzynka podawcza..
W Poznaniu zadania związane ze spisem powszechnym wykonuje 222 rachmistrzów.
Narodowy Spis Powszechny potrwa do 30 września. Szczegóły na stronie spis.gov.pl oraz www.poznan.pl/nsp2021/.
JZ