Rozpoczął się nabór wniosków do miejskiego programu usuwania azbestu - można ubiegać się o usunięcie wyrobów zawierających ten materiał z nieruchomości w Poznaniu. Miasto pokryje 100 proc. kosztów ich demontażu lub odbioru. Dokumenty można składać do 30 września w siedzibie Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska UMP przy ul. Gronowej 22a.
Do niedzieli, 18 lipca przedłużono nabór prac w konkursie "Czym było, jest i może być dla Ciebie miasto Poznań?". Udział może wziąć każdy mieszkaniec i mieszkanka stolicy Wielkopolski, a także osoby żyjące poza tym miastem, ale związane z nim na różne sposoby. Wśród wszystkich, którzy nadeślą prace, rozlosowane będą nagrody, a autorzy i autorki dwóch najlepszych zdobędą po 3 tysiące zł. Podstawą oceny nadesłanych wypowiedzi będzie wyłącznie ich szczerość, dokładność i szczegółowość.
Od piątku, 2 lipca, do niedzieli, 4 lipca, nad Jeziorem Rusałka będzie można podziwiać najlepszych polskich zawodników, a także sportowców z zagranicy. Swój udział w LOTTO Plaży Wolności Poznań 2021 zapowiedziała również reprezentacji Polski niepełnosprawnych w siatkówce plażowej na stojąco.
Dawna zajezdnia tramwajowa na Wildzie przy ulicy Madalińskiego ponownie otwiera bramy. Wszystkie weekendy lipca i sierpnia wypełnione będą atrakcjami kulturalnymi, edukacyjnymi i sportowymi dla każdej grupy wiekowej. Inauguracja tegorocznej odsłony akcji "Lato na Madalinie" już 3 lipca.
W nocy z wtorku na środę i z środy na czwartek przetransportowano duże elementy konstrukcyjne, które będą tworzyć wiadukty węzła drogowego w miejscu skrzyżowania ul. Lechickiej i Naramowickiej. Ze względu na nietypowe gabaryty, prefabrykowane belki były wiezione w specjalnych konwojach.
Częścią trasy tramwajowej na Naramowice poruszają się już pojazdy techniczne - pomiędzy pętlą Wilczak a ul. Włodarską od poniedziałku 28 czerwca prowadzone są testy. Jeszcze tego lata tramwaj po raz pierwszy przewiezie na tym odcinku pasażerów. Cała trasa na Naramowice, czyli do ul. Błażeja, będzie gotowa w przyszłym roku.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczące wystąpienia burz, deszczu, silnego wiatru i lokalnie gradu.
Przejścia przez trzy ulice: Umultowską, Stróżyńskiego i Malwową zyskają dodatkowe oświetlenie. Poprawi się bezpieczeństwo i komfort pieszych.
W związku z koniecznością przeprowadzenia naprawy jezdni w ciągu ul. Janikowskiej od 30 czerwca (środa) do odwołania autobusy linii nr 173 pojadą zmienioną trasą.
Trwa Narodowy Spis Powszechny. Od 23 czerwca rachmistrzowie mogą odwiedzić każdego, kto do tej pory nie spisał się przez internet lub telefon. Zanim jednak zapukają do naszych drzwi, warto się do tego spotkania przygotować.
Rozpoczęły się prace związane z budową nowej drogi rowerowej i chodnika wzdłuż ul. Złotowskiej na Ławicy. Droga rowerowa i chodnik połączą ul. Rezedową oraz Miastkowską. Łączna długość planowanej trasy, która powstanie po południowo-wschodniej stronie ul. Złotowskiej, to 1,7 km. Rozpisano też przetarg na budowę drogi rowerowej i chodnika na Piątkowie.
W czwartek, 1 lipca, rozpoczyna się remont torowiska na ulicy Podgórnej od Al. Marcinkowskiego do placu Wiosny Ludów. Nie było ono odnawiane - nie licząc bieżących napraw - od 20 lat. Na prowadzenie prac wykorzystano okres, gdy torowisko nie jest użytkowane z uwagi na realizację Projektu Centrum, który obejmuje modernizację ul. Święty Marcin oraz Al. Marcinkowskiego do pl. Wolności.
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych zakończył inwestycję przy ul. Hulewiczów. Na nowych lokatorów czeka tam 55 komfortowych mieszkań. Pierwsi z nich odebrali już klucze.
Prowadzone prace w ramach modernizacji układu komunikacyjnego w rejonie ronda Rataje wiążą się ze zmianami organizacji ruchu.
Co zrobić jeśli tablice rejestracyjne zniszczyły się, zostały zgubione lub skradzione? Jeżeli nie ma szans na ich odnalezienie można wyrobić wtórnik w urzędzie zachowując ten sam numer rejestracyjny.
W związku z koniecznością przeprowadzenia naprawy skarpy przy trasie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, od nocy z 29 na 30 czerwca (wtorek/ środa) do nocy z 1 na 2 lipca (czwartek/ piątek) wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu linii nr 201. Linia zostanie skrócona do przystanku Słowiańska, a na dalszej części trasy w kierunku Piątkowa uruchomiony zostanie autobus zastępujący tramwaj na linii T21.
29 czerwca, w święto patronów Poznania, odbyła się uroczysta sesja rady miasta. Statuetkę i tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania przyznano Teresie Zarzeczańskiej-Różańskiej. Podczas sesji wręczono też tytuły Zasłużonych dla Miasta Poznania oraz nagrody: naukową, artystyczną i sportową.
We wtorek, 29 czerwca, rozpoczęła się wirtualna konferencja, której gospodarzem jest Miasto Poznań. Connecting Nature Enterprise Summit to międzynarodowe wydarzenie organizowane przez konsorcjum europejskich miast, uczelni, organizacji i przedsiębiorców.
29 i 30 czerwca na dwóch kolejnych ulicach Łazarza zmieni się organizacja ruchu i parkowania.
We wtorek, 29 czerwca, rozpoczną się prace na ul. Krzywoustego, na jezdni wjazdowej do miasta. Odcinek o długości ponad dwóch kilometrów zyska nową nawierzchnię.
Poznań zwyciężył w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce - zajął pierwsze miejsce w swojej kategorii. To jedyne zestawienie, które obejmuje wszystkie jednostki samorządu terytorialnego. Jest kompleksowe, apolityczne i obiektywne - liczą się w nim wskaźniki ekonomiczne.
Przez cały poniedziałek trwały uroczystości związane z 65. rocznicą robotniczego zrywu. Ich kulminacja odbyła się o godz. 19 na placu Adama Mickiewicza, gdzie złożono kwiaty pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca. W ten ważny dzień do stolicy Wielkopolski przyjechali samorządowcy z całego kraju.
29-30 czerwca odbędzie się w wirtualna konferencja - Connecting Nature Enterprise Summit. W jej ramach odbędą się polskie sesje, podczas których poruszony będzie temat połączeń kultury i sektora kreatywnego z naturą oraz nowego podejścia planowania miejskiego. Miasto Poznań jest gospodarzem tego wyjątkowego wydarzenia.
Kombatanci Poznańskiego Czerwca 1956 mogą liczyć na szybki dostęp do bezpłatnych konsultacji i świadczeń medycznych. Nie muszą czekać w kolejkach do poradni specjalistycznych, wystarczy, że zgłoszą się do POSUM.
W niedzielę, 27 czerwca, pod tablicami Romka Strzałkowskiego, Petera Mansfelda oraz pod tablicą na budynku szpitala im. F. Raszei uczczono 65. rocznicę wydarzeń z Czerwca 1956 r. W imieniu wszystkich mieszkańców Poznania kwiaty złożył Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta oraz Bartosz Guss, zastępca prezydenta miasta.
W sobotę (26 czerwca) rozpoczęło się wprowadzanie zmian w organizacji ruchu w rejonie ul. Starołęckiej. Są one związane z prowadzonym przez Aquanet remontem kolektora pod torowiskiem w tej ulicy oraz zaplanowaną przez spółkę MPK Poznań przebudową stacji trakcyjnej zasilającej m.in. trasę tramwajową od pętli Starołęka. Prace rozpoczynają się w najbliższą sobotę i potrwają do 31 sierpnia. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone dwuetapowo. 3 lipca zmiany zostaną wprowadzone po południowej stronie torów kolejowych.
Już w najbliższą sobotę, 26 czerwca, po Cytadeli oprowadzać będą przewodnicy - naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Pokażą bogactwo przyrodnicze tego terenu i opowiedzą o jego różnorodności gatunkowej.
W czwartek, 24 czerwca podpisano list intencyjny w sprawie organizacji V Forum Rozwoju Miast - międzynarodowej konferencji o tematyce miejskiej, która odbędzie się 13-14 października. Tematem przewodnim jubileuszowej edycji będzie "Świadomość jako źródło nowych (?) trendów".
Od poniedziałku, 28 czerwca, rozpocznie się pobieranie opłat za postój na kolejnych ulicach łazarskiej Strefy Płatnego Parkowania, na których wykonane zostało niezbędne oznakowanie pionowe i poziome.
Piesi będą bezpieczniejsi na ul. Morasko. Na odcinku tej ulicy pomiędzy ul. Szklarniową a Meteorytową i Deszczową powstanie nowy chodnik z kanalizacją, oświetleniem i platformami przystankowymi. Prace rozpoczną się w poniedziałek, 28 czerwca. Od tego dnia obowiązywać będą zmiany organizacji ruchu.