Liczba wyników na stronie
30

Rozpoczął się nabór wniosków do miejskiego programu usuwania azbestu - można ubiegać się o usunięcie wyrobów zawierających ten materiał z nieruchomości w Poznaniu. Miasto pokryje 100 proc. kosztów ich demontażu lub odbioru. Dokumenty można składać do 30 września w siedzibie Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska UMP przy ul. Gronowej 22a.

Do niedzieli, 18 lipca przedłużono nabór prac w konkursie "Czym było, jest i może być dla Ciebie miasto Poznań?". Udział może wziąć każdy mieszkaniec i mieszkanka stolicy Wielkopolski, a także osoby żyjące poza tym miastem, ale związane z nim na różne sposoby. Wśród wszystkich, którzy nadeślą prace, rozlosowane będą nagrody, a autorzy i autorki dwóch najlepszych zdobędą po 3 tysiące zł. Podstawą oceny nadesłanych wypowiedzi będzie wyłącznie ich szczerość, dokładność i szczegółowość.

Od piątku, 2 lipca, do niedzieli, 4 lipca, nad Jeziorem Rusałka będzie można podziwiać najlepszych polskich zawodników, a także sportowców z zagranicy. Swój udział w LOTTO Plaży Wolności Poznań 2021 zapowiedziała również reprezentacji Polski niepełnosprawnych w siatkówce plażowej na stojąco.

Dawna zajezdnia tramwajowa na Wildzie przy ulicy Madalińskiego ponownie otwiera bramy. Wszystkie weekendy lipca i sierpnia wypełnione będą atrakcjami kulturalnymi, edukacyjnymi i sportowymi dla każdej grupy wiekowej. Inauguracja tegorocznej odsłony akcji "Lato na Madalinie" już 3 lipca.

W nocy z wtorku na środę i z środy na czwartek przetransportowano duże elementy konstrukcyjne, które będą tworzyć wiadukty węzła drogowego w miejscu skrzyżowania ul. Lechickiej i Naramowickiej. Ze względu na nietypowe gabaryty, prefabrykowane belki były wiezione w specjalnych konwojach.

Częścią trasy tramwajowej na Naramowice poruszają się już pojazdy techniczne - pomiędzy pętlą Wilczak a ul. Włodarską od poniedziałku 28 czerwca prowadzone są testy. Jeszcze tego lata tramwaj po raz pierwszy przewiezie na tym odcinku pasażerów. Cała trasa na Naramowice, czyli do ul. Błażeja, będzie gotowa w przyszłym roku.

W związku z koniecznością przeprowadzenia naprawy jezdni w ciągu ul. Janikowskiej od 30 czerwca (środa) do odwołania autobusy linii nr 173 pojadą zmienioną trasą.

Rozpoczęły się prace związane z budową nowej drogi rowerowej i chodnika wzdłuż ul. Złotowskiej na Ławicy. Droga rowerowa i chodnik połączą ul. Rezedową oraz Miastkowską. Łączna długość planowanej trasy, która powstanie po południowo-wschodniej stronie ul. Złotowskiej, to 1,7 km. Rozpisano też przetarg na budowę drogi rowerowej i chodnika na Piątkowie. 

W czwartek, 1 lipca, rozpoczyna się remont torowiska na ulicy Podgórnej od Al. Marcinkowskiego do placu Wiosny Ludów. Nie było ono odnawiane - nie licząc bieżących napraw - od 20 lat. Na prowadzenie prac wykorzystano okres, gdy torowisko nie jest użytkowane z uwagi na realizację Projektu Centrum, który obejmuje modernizację ul. Święty Marcin oraz Al. Marcinkowskiego do pl. Wolności.

W związku z koniecznością przeprowadzenia naprawy skarpy przy trasie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, od nocy z 29 na 30 czerwca (wtorek/ środa) do nocy z 1 na 2 lipca (czwartek/ piątek) wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu linii nr 201. Linia zostanie skrócona do przystanku Słowiańska, a na dalszej części trasy w kierunku Piątkowa uruchomiony zostanie autobus zastępujący tramwaj na linii T21.

29 czerwca, w święto patronów Poznania, odbyła się uroczysta sesja rady miasta. Statuetkę i tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania przyznano Teresie Zarzeczańskiej-Różańskiej. Podczas sesji wręczono też tytuły Zasłużonych dla Miasta Poznania oraz nagrody: naukową, artystyczną i sportową.

We wtorek, 29 czerwca, rozpoczęła się wirtualna konferencja, której gospodarzem jest Miasto Poznań. Connecting Nature Enterprise Summit to międzynarodowe wydarzenie organizowane przez konsorcjum europejskich miast, uczelni, organizacji i przedsiębiorców. 

We wtorek, 29 czerwca, rozpoczną się prace na ul. Krzywoustego, na jezdni wjazdowej do miasta. Odcinek o długości ponad dwóch kilometrów zyska nową nawierzchnię.

Poznań zwyciężył w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce - zajął pierwsze miejsce w swojej kategorii. To jedyne zestawienie, które obejmuje wszystkie jednostki samorządu terytorialnego. Jest kompleksowe, apolityczne i obiektywne - liczą się w nim wskaźniki ekonomiczne. 

Przez cały poniedziałek trwały uroczystości związane z 65. rocznicą robotniczego zrywu. Ich kulminacja odbyła się o godz. 19 na placu Adama Mickiewicza, gdzie złożono kwiaty pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca. W ten ważny dzień do stolicy Wielkopolski przyjechali samorządowcy z całego kraju.

29-30 czerwca odbędzie się w wirtualna konferencja - Connecting Nature Enterprise Summit. W jej ramach odbędą się polskie sesje, podczas których poruszony będzie temat połączeń kultury i sektora kreatywnego z naturą oraz nowego podejścia planowania miejskiego. Miasto Poznań jest gospodarzem tego wyjątkowego wydarzenia.

W niedzielę, 27 czerwca, pod tablicami Romka Strzałkowskiego, Petera Mansfelda oraz pod tablicą na budynku szpitala im. F. Raszei uczczono 65. rocznicę wydarzeń z Czerwca 1956 r. W imieniu wszystkich mieszkańców Poznania kwiaty złożył Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta oraz Bartosz Guss, zastępca prezydenta miasta.

W sobotę (26 czerwca) rozpoczęło się wprowadzanie zmian w organizacji ruchu w rejonie ul. Starołęckiej. Są one związane z prowadzonym przez Aquanet remontem kolektora pod torowiskiem w tej ulicy oraz zaplanowaną przez spółkę MPK Poznań przebudową stacji trakcyjnej zasilającej m.in. trasę tramwajową od pętli Starołęka. Prace rozpoczynają się w najbliższą sobotę i potrwają do 31 sierpnia. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone dwuetapowo. 3 lipca zmiany zostaną wprowadzone po południowej stronie torów kolejowych.

Już w najbliższą sobotę, 26 czerwca, po Cytadeli oprowadzać będą przewodnicy - naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Pokażą bogactwo przyrodnicze tego terenu i opowiedzą o jego różnorodności gatunkowej.

W czwartek, 24 czerwca podpisano list intencyjny w sprawie organizacji V Forum Rozwoju Miast - międzynarodowej konferencji o tematyce miejskiej, która odbędzie się 13-14 października.  Tematem przewodnim jubileuszowej edycji będzie "Świadomość jako źródło nowych (?) trendów". 

Piesi będą bezpieczniejsi na ul. Morasko. Na odcinku tej ulicy pomiędzy ul. Szklarniową a Meteorytową i Deszczową powstanie nowy chodnik z kanalizacją, oświetleniem i platformami przystankowymi. Prace rozpoczną się w poniedziałek, 28 czerwca. Od tego dnia obowiązywać będą zmiany organizacji ruchu.

Liczba wyników na stronie
30