Liczba wyników na stronie
30

W poniedziałek, 28 czerwca, na osiedlu Krzyżowniki-Smochowice rozpocznie się przebudowa ul. Trzebiatowskiej na odcinku od ul. Elbląskiej do ul. Tczewskiej. Dzięki tej inwestycji już jesienią znacząco poprawi się komfort i bezpieczeństwo poruszania się pieszych, rowerzystów i kierowców.

Na 25 czerwca (piątek) zaplanowano prace skutkujące jednodniowym zamknięciem ul. Naramowickiej na odcinku między ul. Serbską a Ziarnistą. Zgodnie zapowiedziami od 26 czerwca obowiązywać będą kolejne, ważne zmiany związane z budową trasy tramwajowej na Naramowice wraz z towarzyszącym jej układem drogowym.

Odrestaurowano, poddano konserwacji i udostępniono dla ruchu turystycznego wnętrze zabytkowego kościoła Najświętszej Marii Panny in Summo znajdującego się naprzeciwko Katedry Poznańskiej. To wyjątkowe miejsce na mapie Ostrowa Tumskiego łączy w sobie historię gotyckiej architektury sakralnej i wczesnopiastowskiej siedziby władcy. Spektakularna podświetlana ekspozycja zarysu palatium Mieszka I wraz z kaplicą Dobrawy okala świątynię i dostarcza niezapomnianych wrażeń estetycznych. Po dwudziestu latach od niezwykłego odkrycia, Poznań może się szczycić ekspozycją unikatowych reliktów piastowskiej świetności.

Stolica Wielkopolski czci pamięć uczestników czerwcowego zrywu. Kulminacja obchodów odbędzie się w poniedziałek, 28 czerwca, ale już dziś złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem adwokatów - obrońców bohaterów Powstania Poznańskiego Czerwca 1956.

Półkolonie, warsztaty, zajęcia sportowe, koncerty - w tegoroczne wakacje w Poznaniu nudy nie będzie. Aby ułatwić mieszkańcom stolicy Wielkopolski wybór, przygotowano specjalną stronę: Lato w mieście, która zbiera najważniejsze wydarzenia. Można na niej znaleźć również adresy kąpielisk.

W czwartek, 24 czerwca, nad Maltą, przy okazji Mistrzostw Europy juniorów i U23 w kajakarstwie, odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów sportowych. Wsparcie finansowe przez rok otrzymywać będzie pięćdziesięciu młodych sportowców z Poznania. Łączna kwota to 270 tysięcy złotych. 

W czwartek, 24 czerwca uczestnicy wydarzeń Czerwca '56,  przedstawiciele władz miasta i województwa, stowarzyszeń kombatanckich, NSZZ "Solidarność", Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu  i innych instytucji złożyli kwiaty pod pomnikiem adwokatów - obrońców bohaterów Powstania Poznańskiego Czerwca 1956.

Już w najbliższy weekend podziemia Kaponiery Kolejowej zostaną udostępnione do zwiedzania. Mieszkańcy Poznania oraz turyści będą mogli je oglądać aż do końca sierpnia - dla wszystkich przygotowano wiele atrakcji.

Weekend rozpocznie się z prawdziwym przytupem - w ramach inauguracji programu Fyrtle mieszkańcy będą mogli posłuchać koncertu poznańskiego zespołu Provinz Posen, zobaczyć dwie wystawy czy zdobyć książkę poświęconą 42 osiedlom.

Już w czwartek, 24 czerwca, na poznańskim obiekcie mogą paść znakomite wyniki. Stadion POSiR przy ul. Warmińskiej w Poznaniu jest przygotowany do zawodów, a uczestnicy 97. Mistrzostw Polski w lekkoatletyce potwierdzają rosnącą formę. Zawody potrwają do soboty, 26 czerwca.

W zeszłym roku Miasto ogłosiło konkurs na projekt monumentu upamiętniającego króla Przemysła II. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 6 prac. Teraz mieszkańcy będą mieli okazję wyrazić swoją opinię na ich temat. Debata publiczna w sprawie projektu pomnika odbędzie się w środę, 23 czerwca.

W sobotę (26 czerwca) w transporcie publicznym na liniach miejskich i podmiejskich ZTM zostanie wprowadzony wakacyjny (letni) rozkład jazdy. Tego samego dnia - z uwagi na zakończenie prac remontowych - na most Dworcowy wrócą tramwaje, a jednocześnie rozpoczną się prace remontowe na Starołęce, gdzie ruch tramwajowy zostanie wstrzymany od pętli Starołęka Mała do Starołęki.

Do Rady Miasta trafił projekt uchwały dotyczący rozszerzenia płatnego parkowania o obszar Ostrowa Tumskiego, Śródki i Zagórza. Dokument zawiera również propozycje rekompensat dla mieszkańców Wildy i Łazarza oraz szereg dodatkowych udogodnień dla użytkowników strefy.

Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, wspólnie z radnymi miejskimi oraz osiedlowymi odwiedzili powstający nowy rynek Łazarski. Z bliska mogli obejrzeć wyjątkową konstrukcję oraz uzyskać odpowiedzi od wykonawców i projektantów na nurtujące ich pytania. 

Wtorkowa nawałnica i ulewne deszcze wyrządziły wiele szkód w Poznaniu i okolicach. Strażacy cały czas przyjmują zgłoszenia, ale sytuacja jest już opanowana. Przez jeden dzień w stolicy Wielkopolski spadło tyle wody, ile zwykle pada w całym czerwcu.

Na placu budowy trasy tramwajowej na Naramowice trwają intensywne prace - między pętlą Wilczak a ul. Lechicką układane są już ostatnie warstwy nawierzchni jezdni i montowane są wiaty przystankowe. Wkrótce rozpoczną się testowe przejazdy tramwajów. Zmieni się również organizacja ruchu.

Miasto uhonorowało dokonania poznańskich badaczek i badaczy, którzy nie ukończyli 30. roku życia. W tym roku stypendia otrzyma 13 osób, mogących się już pochwalić imponującym dorobkiem naukowym. Uroczystość wręczenia pamiątkowych dyplomów odbyła się we wtorek, 22 czerwca na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania. 

Nieutwardzona wcześniej ul. Kunickiego na Świerczewie ma już nową nawierzchnię. Prowadzone od połowy marca prace objęły odcinek pomiędzy ul. Kwiatkowskiego i ul. Rejewskiego. Wyremontowany został również ciąg pieszy w ul. Sucharskiego.

Gwałtowna burza połączona z ulewą spowodowała poważne utrudnienia w całym mieście. Podtopione zostały setki budynków, a na trasie PST przez kilkadziesiąt minut nie jeździły tramwaje. 

Dlaczego dostępność jest ważna? Kim są osoby ze szczególnymi potrzebami i na czym polegają zasady uniwersalnego projektowania? Odpowiedzi na wszystkie te pytania będzie można znaleźć na darmowym szkoleniu, na jakie urząd miasta zaprasza przedstawicieli poznańskich organizacji pozarządowych.

Liczba wyników na stronie
30