Co łączy przedsiębiorczość z naturą? Jak wspierać gospodarkę opartą na naturze? Jak natura pobudza kreatywność i przedsiębiorczość? W jaki sposób łagodzić zmiany klimatyczne i chronić bioróżnorodność w miastach? Czym są naturalne place zabaw? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań będzie można usłyszeć podczas Connecting Nature Enterprise Summit. To międzynarodowa konferencja organizowana przez konsorcjum europejskich miast, uczelni, organizacji i przedsiębiorców. Spotkanie w stolicy Wielkopolski dotyczy rozwoju przedsiębiorczości wykorzystującej błękitno-zieloną infrastrukturę i rozwiązania oparte na przyrodzie.
Gospodarzem konferencji zostało Miasto Poznań - partner projektu CONNECTING Nature finansowanego przez Program Horyzont 2020. Współorganizatorem spotkania jest lider projektu - Trinity College w Dublinie. Merytorycznie w konferencję włączyli się także specjaliści z Komisji Europejskiej. Eksperci podkreślają, że przedsiębiorstwa i organizacje tworzące produkty i usługi oparte na przyrodzie, oferują znaczący potencjał dla realizacji Zielonego Ładu oraz europejskiego Planu Odbudowy.
Uczestnicy konferencji w ciągu dwóch dni będą mogli wziąć udział w licznych sesjach tematycznych oraz warsztatach, prowadzonych przez liderów i praktyków z branży NBE (nature-based entrepreneurship). Część zajęć zostanie przeprowadzonych w języku polskim. Będą one dotyczyły zagadnień skierowanych do polskich przedsiębiorstw i organizacji, wykorzystujących w swojej działalności błękitno-zieloną infrastrukturę i rozwiązania oparte na przyrodzie (NBS) oraz zainteresowanych wdrażaniem w mieście takich pomysłów, jak naturalne place zabaw, pływające ogrody, parki kieszonkowe czy ogródki działkowe.
Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie poświęconej konferencji. Tam też dostępny jest szczegółowy program. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Rejestracja odbywa się poprzez Platformę CONNECTING Nature NBE. Instrukcja, jak dokonać zapisu, znajduje się na stronie Poznań Odnowa oraz Poznan.pl.
Polskie sesje
Odbędą się 4 sesje w języku polskim (z tłumaczeniem na język angielski).
We wtorek, 29 czerwca, o godzinie 10:15 odbędzie się sesja "Co łączy kulturę i sektor kreatywny z naturą?".Podczas tego spotkania poruszona zostanie kwestia oddziaływania sektora kreatywnego i kultury (przedsiębiorców, artystów, projektantów oraz inicjatyw społecznych) na styl życia mieszkańców miast i wsi oraz popularność rozwiązań opartych na przyrodzie. Uczestnicy sesji spróbują odpowiedzieć na pytania, jak my - jako konsumenci współdziałamy, myślimy, wykorzystujemy i cenimy przyrodę. Wśród panelistów: Anna Nycz - Kontener ART i Szeląg, plaże miejskie, Agnieszka Zdunek - Pracownia Boruja, Andżelika Jabłońska - Fundacja Made in Art i Marta Kaźmierska - Urząd Miasta Poznania.
Tego samego dnia, ale o godzinie 11:45 poruszony zostanie temat "Ponowne ożywienie miasta. Nowe podejście do użytkowania gruntów i planowania miejskiego". Sesja poświęcona będzie tematowi nieużytków miejskich i zachowaniu takich przestrzeni w mieście. To bezpośrednia odpowiedź na działania dotyczące łagodzenia zmian klimatycznych oraz wspierania i ochrony bioróżnorodności. Czas pandemii pokazał, że mieszkańcy miasta chętnie poszukiwali i korzystali z "dzikich", naturalnych terenów, a popyt na nieużytkowane przestrzenie wciąż wzrasta. Podczas spotkania nie tylko zaprezentowane zostaną funkcje i korzyści płynące z ochrony oraz pozostawiania nieużytków, ale też liczne wyzwania, jakie stoją przed władzami miasta, by takie obszary pozostały niezagospodarowane. Wśród panelistów znaleźli się: Katarzyna Derda - Miejska Pracownia Urbanistyczna, Kasper Jakubowski - DzieciwNaturę, Iwona Zwierzchowska, Piotr Lupa - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza i Agata Kierzkowska - Poznańskie Centrum Dziedzictwa.
Drugiego dnia konferencji, w środę 30 czerwca o godzinie 10, rozpocznie się sesja "Naturalne place zabaw w przestrzeni publicznej". Pilotażowe szkolenie będzie dotyczyło wdrażania w mieście rozwiązań opartych na przyrodzie. Punktem wyjścia będą naturalne place zabaw, które od lat powstają na terenie Poznania. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się o znaczącej roli takich miejsc i korzyściach, jakie płyną z wprowadzenia tego typu rozwiązań w miastach. Nie zabraknie też praktycznych informacji dla przedsiębiorców - architektów krajobrazu oraz producentów wyposażenia ogrodów i placów zabaw, a także instytucji odpowiedzialnych za przestrzeń publiczną lub prywatną, w której można tworzyć naturalne place zabaw. Trenerem będzie Anna Komorowska - pracowania k.
Ostatnia polska sesja będzie nosić tytuł "Zysk i odpowiedzialność - znalezienie równowagi w gospodarce opartej na naturze". Odbędzie się ona 30 czerwca o godzinie 13:30. Paneliści - Piotr Libicki - Zarząd Dróg Miejskich Poznań, Katarzyna Podlewska - Wydział Urbanistyki i Architektury UMP, Sławomir Mila - Polski Związek Deweloperski, Justyna Glusman - Dyrektor Koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni, Warszawa - będą szukać odpowiedzi na pytanie dotyczące natury w zurbanizowanej przestrzeni, zrównoważonego rozwoju, odpowiedzialności za naturę w miastach i zysku, jaki może przynieść stosowanie rozwiązań opartych na przyrodzie.
Pełen program jest dostępny na stronie internetowej.
AJ, RB, BKPiRM