Czwartą edycję rankingu przygotowali badacze z Fundacji Instytut Studiów Wschodnich (organizatora Forum Ekonomicznego w Karpaczu) we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu.
Naukowcy zbadali sposób gospodarowania pieniędzmi przez wszystkie gminy w Polsce, korzystając z oficjalnych sprawozdań finansowych, jakie samorządy składają do Regionalnej Izby Obrachunkowej. Wyłonili zwycięzców w pięciu kategoriach.
Poznań okazał się najlepszy w kategorii miast na prawach powiatu - wyprzedził m.in. takie miasta jak Warszawa, Gdańsk czy Katowice. W kategorii powiatów ziemskich zwyciężył powiat wrocławski, a najlepszą gminą miejską została Podkowa Leśna. Wśród gmin wiejskich najlepsze były Chojnice, a miejsko-wiejskich - Poddębice.
- Jeśli chodzi o miasta na prawach powiatu, liderem rankingu jest Poznań - mówił prof. Bartłomiej Nita z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, przedstawiając wyniki tegorocznego rankingu. - Miasto wskoczyło na pierwsze miejsce z pozycji czwartej, którą zajmowało w 2019. Zadecydowały o tym. m.in wskaźnik dotyczący dochodów własnych oraz relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem - gratulacje dla Poznania!
W rankingu uwzględniono też wpływ pandemii na kondycję samorządów. Choć zachowano te same kryteria oceny i wskaźniki, które stosowano w ubiegłych latach, analizę uzupełniono o nakłady prowadzone na przeciwdziałanie i usuwanie jej skutków.
- 2020 r. był czasem wielu niełatwych decyzji finansowych - przyznaje Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Cieszę się, że nasze rozwiązania budżetowe zostały docenione przez niezależnych badaczy. To dowód na to, że czasem trudne decyzje są konieczne dla dobra miasta.
Pod uwagę brano siedem kwestii: udział dochodów własnych samorządu w dochodach ogółem, relację nadwyżki operacyjnej do dochodów, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach, obciążenia wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń, udział środków europejskich w wydatkach, relację zobowiązań do dochodów oraz udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących.
AW