Kiedy odbył się pierwszy spis ludności? Kto przeprowadzał spisy w starożytnym Rzymie? O co pytano w spisach w latach 50. i 60.? To tylko niektóre tematy poruszane na wystawie Narodowego Spisu Powszechnego. Ekspozycję można oglądać od 8 do 18 lipca na pl. Wolności.
Stolica Wielkopolski znalazła się na siódmym miejscu wśród miast, w których najlepiej pracuje się zdalnie. W zestawieniu wzięto pod lupę 142 miejscowości z całej Europy.
Czy sport jest dla nas ważny? Co może zachęcić do jego uprawiania? Miasto Poznań razem z pracownikami naukowymi Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu przygotowało anonimową ankietę dla mieszkańców Poznania oraz osób z ościennych gmin.
Dwie rodziny repatriantów z Kazachstanu przyjadą do Poznania, by tu zamieszkać - taką decyzję jednogłośnie podjęli radni podczas środowej (7.07) sesji.
Jeszcze tylko do 8 lipca można wiząć udział w konsultacjach społecznych koncepcji Dolnej Głogowskiej. Ma ta powstać jednojezdniowa ulicy z miejscem pod budowę przedłużenia linii Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, chodnikiem i drogą rowerową. Opiniowanie prowadzone jest w formule geodyskusji.
Już wiemy, które poznańskie księgarnie cieszą się największą sympatią czytelników. Ogłoszono wyniki plebiscytu "Fest Księgarnia".
W ramach testów trasy tramwajowej na Naramowice odcinkiem pomiędzy pętlą Wilczak i ul. Włodarską przejechały pierwsze tramwaje. Uruchomienie regularnych kursów z pasażerami na winogradzkiej części trasy planowane jest jeszcze tego lata.
Uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla Parku Cytadela. Taką decyzję podjęli poznańscy radni podczas wtorkowej sesji rady miasta. To kolejny dokument gwarantujący ochronę terenów cennych przyrodniczo w obszarze klinów zieleni Poznania.
Niemal 300 psów i prawie 300 kotów będzie mogło w komfortowych warunkach czekać na swoich nowych właścicieli w nowo wybudowanym schronisku dla zwierząt przy ul. Kobylepole. Główny wykonawca, który realizował miejską inwestycję, właśnie przekazał klucze do nowego obiektu Jackowi Jaśkowiakowi, prezydentowi miasta.
Miejscy radni przyjęli uchwałę dotyczącą rozszerzenia płatnego parkowania o obszar Ostrowa Tumskiego, Śródki i Zawad. Dokument zawiera również rozwiązania dotyczące rekompensat dla mieszkańców Wildy i Łazarza oraz szereg dodatkowych udogodnień dla użytkowników strefy.
Podczas wtorkowej sesji rady miasta poznańscy radni przyjęli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Grunwald część B - rejon ulic Grunwaldzkiej i Przybyszewskiego. Dokument precyzuje zasady lokalizacji Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego, który ma powstać na tym terenie. Uchwalenie planu poprzedziły szerokie konsultacje społeczne.
Przestrzeń pracy wspólnej +jeden po przerwie spowodowanej pandemią znowu otworzyła się dla użytkowników. Zainteresowani mogą korzystać z bezpłatnej strefy coworkingowej od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 16:00.
To ostatnia szansa na udział w loterii Narodowego Spisu Powszechnego. Aby wziąć w niej udział należy do 7 lipca zarejestrować specjalny kody uprawniające do uczestnictwa. Do wygrania bony o wartości 500 i 1000 zł oraz - w losowaniu finałowym - 16 samochodów osobowych.
Rozpoczęte w styczniu prace związane przebudową ul. Mateckiego na Piątkowie, na odcinku od skrzyżowania z ul. Obornicką do skrzyżowania z ul. Morasko i Marka z Aviano, dobiegają końca. W ich efekcie ulica, w okolicy której prowadzone są liczne inwestycje mieszkaniowe, na całej długości będzie miała chodnik, wodociąg i kanalizację.
Radni przyjęli "Politykę Mobilności Transportowej Miasta Poznania", która wyznacza kierunki rozwoju dla ogółu zagadnień związanych z transportem i mobilnością w Poznaniu. Dokumentem wykonawczym jest "Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Miasta Poznania".
We wtorek, 6 lipca miejscy radni przegłosowali projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru "Węzeł Górczyn". Przyjęty dokument umożliwi lokalizację na tym terenie m.in. parkingów typu Park&Ride, które ułatwią funkcjonowanie przesiadkowego węzła komunikacji miejskiej.
Zarząd Transportu Miejskiego wdrożył kolejne ułatwienie na elektronicznych tablicach informacji pasażerskiej. Dzięki współpracy z MPK Poznań teraz będzie można dowiedzieć się nie tylko kiedy w czasie rzeczywistym z danego przystanku odjedzie tramwaj lub autobus. Jeśli pojawią się problemy utrudniające dojazd pojazdu komunikacji miejskiej na przystanek, pasażer zobaczy taką informację na TIP obok kierunku dla danego kursu.
Prace związane z przebudową ronda Rataje koncentrują się aktualnie na tarczy ronda, ul. Zamenhofa oraz od niedawna na ul. Krzywoustego od strony centrum miasta. Od 8 lipca (czwartek) obowiązywać będzie zmiana organizacji ruchu wynikająca z konieczności przeprowadzenia robót w zakresie przebudowy kanalizacji deszczowej w rejonie ul. Serafitek.
Dwie ulice na Wildzie i sześć na Łazarzu zostanie od następnego poniedziałku objętych opłatami za parkowanie.
Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania i jego zastępca, Mariusz Wiśniewski, podziękowali Danucie Mikołajczak, dyrektorce Zespołu Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 1. To ona zarządziła ewakuację dzieci na chwilę przed zawaleniem się dachu hali sportowej.
Cała Wielkopolska popiera rozwój technologii opartej na wodorze - w poniedziałek, 5 lipca, w urzędzie marszałkowskim uroczyście podpisano Deklarację o woli powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej. Poznań reprezentował Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta.
Na terenie Nowego Zoo powstał nowy wybieg dla tygrysów, które niemal dwa lata temu pracownicy tej placówki uratowali z transportu. W weekend obiekt uroczyście otworzyli Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania i Ewa Zgrabczyńska, dyrektor zoo.
Klucz radiotelegraficzny, wobulator, czyli generator częstotliwości, służący m.in. do strojenia radiostacji na U-bootach czy oryginalny kalendarz Kriegsmarine z 1942 roku - to eksponaty, które już niedługo będzie można oglądać w murach nowej atrakcji turystycznej Poznania.
W ciągu ul. Kurlandzkiej trwają prace związane z budową na nowo wiaduktu nad ul. Bolesława Krzywoustego. Obejmuje ona również przebudowę okolicznego układu drogowego, w ramach której powstają dwa nowe ronda po obu stronach wiaduktu (przy ul. Wiatracznej i Bobrzańskiej).
Trwają prace związane z budową trasy tramwajowej na Naramowice i towarzyszącego jej układu drogowego. Na 5 lipca (poniedziałek) zaplanowano roboty związane z przebudową infrastruktury podziemnej, które skutkować będą przerwą w dostawie ciepłej wody do części nieruchomości położonych w rejonie ul. Błażeja, Bolka, Jasna Rola i Naramowickiej.
Wprowadzanie zmian w organizacji ruchu na jednej z najważniejszych wildeckich ulic zostało podzielone na dwa etapy. Pierwszy rozpocznie się w poniedziałek, 5 lipca. Kolejnego dnia prace przeniosą się na drugi odcinek ul. Górna Wilda, a także ul. Załęże na Łazarzu.
Od 5 do 21 lipca, w związku z remontem nawierzchni ul. Jawornickiej (po stronie os. Kopernika), ulica ta będzie jednokierunkowa na odcinku od ul. Promienistej do ul. Smardzewskiej. Ruch odbywać się będzie jednym pasem. W etapie pierwszym remontowana będzie jezdnia zachodnia, a następnie - jezdnia wschodnia. Trasę zmienią autobusy linii 193.
Miasto rozpoczyna budowę nowego systemu gospodarki odpadami - takiego, który będzie odpowiadał na indywidualne potrzeby mieszkańców i mieszkanek Poznania. Jak powinien wyglądać odbiór śmieci? 1 lipca ruszają konsultacje społeczne, podczas których każdy może zaproponować własną odpowiedź na to pytanie.
1 lipca ruszyła Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Każdy właściciel lub zarządca domu powinien złożyć deklarację, w której wskaże źródło ogrzewania. Za jej brak grozi grzywna.
W parku Sołackim powstał kolejny układ osadnika i separatora, oczyszczający wody opadowe z rejonu ul. Śląskiej. Jego budowie towarzyszył remont fragmentu alejki parkowej.