Centra Inicjatyw Lokalnych - ruszył konkurs

Na zdjęciu trzy foldery z napisem: inspiruj, działaj, bądż aktywny lokalnie - grafika rozmowy
Centra Inicjatyw Lokalnych powstały po to, żeby integrować sąsiadów, czyli wspierać lokalne społeczności
Centra Inicjatyw Lokalnych - ruszył konkurs

Ruszył kolejny otwarty konkurs na prowadzenie Centrów Inicjatyw Lokalnych. W tym roku może ich być nawet 24. To miejsca, do których może zgłosić się każdy, kto chce zmienić na lepsze swoje otoczenie. Miasto przeznaczyło na to ponad 1,95 mln zł w samym tylko 2022 r. To niemal dwa razy więcej, niż rok temu. 

Tak duże środki były możliwe m.in. dzięki wsparciu rad osiedli, które przekazały do budżetu Gabinetu Prezydenta ponad 227 tys, zł oraz dzięki poprawkom budżetowym radnych miejskich (kolejne 200 tys. zł). Większe dofinansowanie to jednak nie jedyna nowość. Aż 9 centrów, które rozpoczną działalność w 2022 roku, będzie miało zapewnione miejskie wsparcie nie przez rok, jak to było do tej pory, ale aż przez trzy lata.

- W tym roku wprowadziliśmy możliwość realizacji zadania w trybie 3-letnim - mówi Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP. - To wynik rekomendacji po przeprowadzonej w 2020 r. ewaluacji programu. W trybie jednorocznym działania często są doraźne, a CIL-e często mają za mało czasu na skuteczną pracę. Tymczasem nam zależy na większym poczuciu bezpieczeństwa i stabilizacji, zarówno dla realizatorów, jak i odbiorców działań - szczególnie dla małych społeczności sąsiedzkich. Niezmiernie ważne jest tworzenie relacji opartych na zaufaniu, cedowaniu odpowiedzialności i bliskich kontaktach, co trudno osiągnąć w ciągu niespełna jednego roku, po którym następuje przerwa. 

Miasto zadbało również o ochronę środowiska. Zgodnie z regulaminem organizacje, które będą prowadzić sąsiedzkie CIL-e, nie powinny przy organizacji imprez używać jednorazowych plastikowych talerzyków czy sztućców, a wodę podawać w naczyniach wielorazowych - np. w szklankach albo w butelkach zwrotnych. Powinny również zrezygnować z jednorazowych reklamówek foliowych, baloników czy sztucznych ogni i petard. 

Organizacje pozarządowe mogą składać swoje oferty do 4 lutego za pośrednictwem platformy witkac.pl. Podpisane i zeskanowane potwierdzenie złożenia oferty należy wysłać mailem na adres prd@um.poznan.pl oraz do wiadomości: anna_zygulska@um.poznan.pl (w jednej wiadomości) do 9 lutego.

Masz dobry pomysł? Zgłoś się do CIL

- Najprościej mówiąc, Centra Inicjatyw Lokalnych powstały po to, żeby integrować sąsiadów, czyli wspierać lokalne społeczności - wyjaśnia Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP. - Działania CIL- i zwiększają poczucia przynależności do miejsca i odpowiedzialności mieszkańców za ich otoczenie. Celem jest wspieranie pomysłów i działań społecznych mieszkańców oraz tworzenie sieci lokalnego partnerstwa. Każdy z nas ma wpływ na swoje otoczenie, może je zmieniać, ulepszać, angażować się w sprawy sąsiedztwa. CIL-e w tym pomagają. Wystarczy się do nich zgłosić, żeby znaleźć pomoc i wsparcie, żeby móc działać. Wraz z Sąsiedzkim Centrum Inicjatyw Lokalnych poznaniacy mogą realizować inicjatywy, które są odpowiedzią na konkretną potrzebę, problem na tyle istotny, że wymaga podjęcia aktywności lokalnej społeczności. Może to być na przykład: wytyczenie ścieżki rowerowej, ogród społeczny, sąsiedzka samopomoc, zabawa choinkowa dla dzieci czy warsztaty rękodzieła.

Przykłady działalności Centrów Inicjatyw Lokalnych można wymieniać długo. Na Piątkowie dzięki nim powstał pierwszy w tej dzielnicy Givebox, czyli miejsce, gdzie można wymienić się niepotrzebnymi już przedmiotami, które mogą przydać się innym. Z kolei na Jeżycach działa "Długi Stół Poznań" - inicjatywa, która powstała, by oszczędzać jedzenie i sprawić, by jak najmniej trafiało jej na śmietnik. Jej członkowie pozyskują warzywa i owoce z poznańskich rynków, które nadają się nadal do spożycia, a nie trafią już do sprzedaży. W akcji wziąć udział można na dwa sposoby: odebrać paczkę z żywnością lub pomóc w zbieraniu, transporcie, sortowaniu i dystrybucji jedzenia. 

Na Głównej dzięki wsparciu CIL powstała pierwsza w mieście biblioteka sąsiedzka, licząca już ponad 2 tysiące książek - założyli ją mieszkańcy osiedla przy pomocy Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury. W przyszłości będą się tam odbywać spotkania autorskie, warsztaty oraz wydarzenia artystyczne. Na Wildzie prężnie działa Podwórkownia - grupa skupiająca się na działaniach sportowych, kulturalnych i edukacyjnych odbywających się głównie na największym podwórku w Europie, które mieści się w tej dzielnicy Poznania. 

Więcej przykładów działań CIL-i można znaleźć na oficjalnym profilu Facebook PoznanCIL

Czym są Centra Inicjatyw Lokalnych?

Centrum Inicjatyw Lokalnych to program uruchomiony w 2016 roku przez Gabinet Prezydenta Miasta Poznania. Powstał, aby ułatwić poznaniakom uczestnictwo w życiu społecznym. W stolicy Wielkopolski działają dwa rodzaje CIL-i: sąsiedzkie (w ubiegłym roku było ich 20) oraz jedno regrantingowe. 

Zadaniem sąsiedzkich CIL-i jest przede wszystkim budowanie poczucia lokalnej wspólnoty. To miejsca, w których mogą spotykać się mieszkańcy osiedli, by porozmawiać na ważne dla nich tematy oraz zrealizować swoje pomysły. Centra mogą także organizować wydarzenia integracyjne i edukacyjne oraz - co najważniejsze - badać i diagnozować potrzeby lokalnej społeczności i współrealizować inicjatywy oddolne wraz z mieszkańcami. 

CIL regrantingowe pełni nieco inną funkcję. Regranting - najprościej mówiąc - polega na tym, że organizacja pozarządowa otrzymuje od Miasta dotację, którą następnie przekazuje innym organizacjom - wybranym w konkursie mikrodotacji. To rozwiązanie jest korzystne dla wszystkich. Miasto może dzięki niemu skuteczniej dotrzeć z ofertą konkursów do różnych środowisk. Dla organizacji pozarządowej zwycięstwo w konkursie na operatora regrantingu to dodatkowy prestiż, uznanie i zaufanie. Z kolei mniejsze fundacje i stowarzyszenia, które starają się o mikrodotacje, mogą dzięki temu liczyć na prostsze procedury i większe wsparcie przy składaniu ofert i rozliczaniu mikrograntów. W efekcie korzystają wszyscy mieszkańcy Poznania, którzy dzięki temu mogą wziąć udział w większej liczbie projektów i wydarzeń. 

CIL regrantingowe jest więc miejscem, gdzie mogą zgłosić się osoby, które mają ciekawe pomysły i chciałyby zmienić coś w swoim otoczeniu, ale w ich rejonie nie ma Sąsiedzkiego Centrum Inicjatyw Lokalnych. Wsparcia mogą tam szukać nie tylko organizacje pozarządowe, ale także małe, nieformalne grupy - może to być np. kilkoro sąsiadów, chcących zorganizować osiedlowy piknik, stworzyć ogród społeczny albo bibliotekę sąsiedzką. W regrantingowym CIL mogą wówczas złożyć wniosek o mikrogranty, czyli dofinansowania, na realizację swoich pomysłów. 

Funkcja Centrum regrantingowego nie sprowadza się jednak wyłącznie do rozdzielania przekazanych przez Miasto pieniędzy. Każdy, kto chciałby złożyć wniosek o mikrogranty, ale nie jest pewny, jak to zrobić, znajdzie tam niezbędną pomoc w postaci szkoleń, konsultacji i doradztwa. Szczegóły dotyczące konkursu mikrodotacji zostaną opublikowane po wyłonieniu operatora, powinno to nastąpić w marcu.

AW