Jedyna w Polsce i największa w Europie prezentacja dzieł Gaudiego zawierać będzie ok. 150 eksponatów. Będą to plany, makiety, rysunki, rzeźby, meble, elementy architektoniczne, ceramika, fotografie, wideo czy mapping. Eksponaty pochodzą z domów prywatnych, Muzeum Gaudiego w Barcelonie, a także ze zbiorów Sagrady Familii. Zaprezentowane zostaną nie tylko oryginalne projekty, ale także współczesne modele jego dzieł. Fotografie z czasów Gaudiego zostaną zestawione z aktualnymi zdjęciami.
Wędrówka szlakiem twórczości architekta rozpocznie się od projektu spółdzielni La Obrera Mataronense przez Pałac Güell i domy Calvet, Batlló oraz Milà aż do świątyni Sagrada Família. To ostatnie dzieło określane jest jako wyznanie wiary Gaudiego, niedokończone - ponieważ wciąż nie jest zbudowane w całości.
Antoni Gaudi uznawany jest za wybitną postać w historii sztuki. Ostatnie lata swojego życia poświęcił w zupełności pracy nad Sagradą Familią. W swojej twórczości dbał nie tylko o aspekty architektoniczne, ale także ekologiczne - stosował zasady recyklingu.
- Pokażemy na wystawie, że był to artysta całościowy. Nie ograniczał się jedynie do architektury, do budynków, ale dbał o najmniejsze detale - mówi Dorota Żaglewska z działu projektów interdyscyplinarnych CK Zamek. - Dbał o kolorystykę kafli ceramicznych oraz o rozwiązania praktyczne w domu tak, żeby żyło się dobrze z dobrym dostępem do światła, powietrza, zieleni w domu.
Przygotowywany jest także program edukacyjny w formie spotkań, wykładów, warsztatów, w czterech modułach tematycznych:
- W jakim świecie tworzył Gaudi?
- Architektura i urbanistyka.
- Świat organicznych, biologicznych inspiracji.
- Zastanowienie się nad miastem/mitem jakim jest Barcelona.
Dodatkowo przygotowane będą spotkania i lekcje dla szkół w dwóch tematykach. Pierwsza obejmować będzie warsztat pracy architekta - jak artyści tworzyli w różnych czasach. Natomiast druga poświęcona będzie secesji - czy można ją uchwycić i się zainspirować w dziełach?
Obok wystawy głównej ekspozycji odbędą się dwie wystawy towarzyszące. Na pierwszej zobaczyć będzie można wybór rysunków architektonicznych budowy i licznych przebudów Zamku Cesarskiego. Druga będzie stanowić okazję do zastanowienia się nad związkami świata przyrody ze sztuką i architekturą, biorąc za punkt wyjścia fotografie owadów.
Wszelkie dodatkowe informacje znaleźć można na stronie CK Zamek.
Organizatorami są: Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Miasto Poznań, Aurea Cultura i Art. Wystawa została objęta honorowym patronatem Ambasady Hiszpanii w Polsce oraz Prezydenta Miasta Poznania.
PD