Od poniedziałku, 17 stycznia, niedostępny jest wjazd na ulicę Święty Marcin od ul. Ratajczaka. Ograniczenie to nie dotyczy jednak rowerzystów, mieszkańców posesji pod numerami 19-38 oraz pojazdów zaopatrzenia.
W tym roku czekają nas ogromne podwyżki za prąd i gaz, na które samorządy nie mają żadnego wpływu. Miasto podejmuje działania, aby skok cen jak najmniej odbił się na funkcjonowaniu poznańskich jednostek. W wyniku współpracy ze spółką Veolia Energia Poznań udało się wypracować oszczędności w szkołach i przedszkolach, które wcześniej zostały poddane termomodernizacji. Dzięki temu obniżono opłaty stałe za ogrzewanie. W lipcu podpisane zostały umowy na obniżenie mocy zamówionej w przedszkolach. Obecnie trwają prace nad trzecią edycją projektu.
W tym roku zakończą się wszystkie prace związane z budową nowej trasy tramwajowej na Naramowice wraz z układem drogowym. Na całym odcinku od dostępnego już przystanku Lechicka/Naramowicka do ul. Błażeja ułożono torowisko, stanęły również wszystkie słupy trakcyjne, pomiędzy którymi zamontowana została sieć zasilająca prądem tramwaje. Obecnie montowane są ogromne separatory, które oczyszczać będą deszczówkę.
Miasto Poznań - przy współpracy z naukowcami z ICHB PAN i specjalistami z Grupy Aquanet - monitoruje przebieg pandemii poprzez analizę obecności SARS-CoV-2 w ściekach. Najnowsze dane wskazują na to, że w stolicy Wielkopolski ciągle jeszcze dominuje wariant Delta. Pod koniec grudnia pojawił się również Omikron.
Najbliższy weekend obfitować będzie w wiele atrakcji. Do wyboru są spektakle, koncerty, przedpremierowe seanse filmowe oraz recitale. Taki zakres możliwości zachęca do skorzystania z oferty wydarzeń kulturalnych. Fanom bardziej fizycznych rozrywek przypominamy, że cały czas skorzystać można z oferty lodowisk, basenów czy stoku.
Dla miłośników zwierząt oraz natury poznański ogród zoologiczny przygotował specjalną ofertę na czas ferii zimowych. Na odwiedzających Nowe Zoo czeka niespodzianka - dodatkowe spotkanie z jego mieszkańcami online. Ponadto będziemożna wybrać się także na poszukiwanie sów.
Dużymi krokami nadchodzi termin płatności za odpady do Urzędu Miasta Poznania.
Miasto Poznań przy współpracy Uniwersytetu SWPS organizuje webinar "Konsekwencje uzależnienia wśród dzieci i młodzieży". Bezpłatne spotkanie odbędzie się online 19 stycznia. Do udziału zaproszono specjalistów, którym będzie można zadać pytania.
Nadwarciańskie łąki kojarzą się z bujną roślinnością i siedliskami ptaków. Jednak jak się okazało, niektórzy traktują te tereny jako składowiska uciążliwych odpadów. Przypominamy, zanieczyszczanie lub zaśmiecanie miejsc dostępnych publicznie jest karane.
W okresie ferii szkolnych (17-30 stycznia) zostaną wprowadzone zmiany w komunikacji miejskiej i podmiejskiej.
Już po raz 17. Urząd Miasta Poznania organizuje akcję doręczania mieszkańcom listów z wymiarem podatku od nieruchomości. Wszyscy urzędowi doręczyciele będą wyposażeni w środki ochrony osobistej, co zapewni bezpieczeństwo sanitarne zarówno im, jak i adresatom. Akcja rozpocznie się w czwartek, 20 stycznia i potrwa do 21 lutego.
Przebudowa pl. Kolegiackiego jest już prawie ukończona. Zakres wykonanych prac umożliwił wdrożenie stałej organizacji ruchu. Do Urzędu Miasta Poznania można dojechać od ul. Garbary, natomiast wyjechać z placu przez ul. Za Bramką.
Wschodnia strona ul. Dworskiej zostanie uzupełniona o chodnik, który powstanie na wysokości budynku przy numerze 9. Okoliczni mieszkańcy zyskają tym samym wygodną drogę dojścia od ronda Alicji Karłowskiej-Kamzowej do skrzyżowania z ul. Karpią.
Pomnik ku czci poległych w 1939 roku żołnierzy 3. Poznańskiego Pułku Lotniczego został odrestaurowany. Zajął się tym Zarząd Zieleni Miejskiej. Miejsce pamięci zostało wcześniej zdewastowane przez wandali.
Ruszyły już zapisy na kolejny PKO Poznań Półmaraton. Tegoroczna edycja odbędzie się 3 kwietnia. Start biegu na ul. Grunwaldzkiej (przy Międzynarodowych Targach Poznańskich) planowany jest na godzinę 10:00. Trasa będzie obejmowała pętlę o długości 21,097 km.
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych przygotował dla poznańskich najemców czujniki dymu. Będzie je można za darmo odebrać w punktach obsługi klienta. Razem z urządzeniem każdy z lokatorów otrzyma ulotkę z informacjami o tym, jak poprawnie korzystać z pieca kaflowego.
Rusza V edycja konkursu "Fundusz Samorządów Uczniowskich", który umożliwia poznańskiej młodzieży uzyskanie środków na realizację własnych pomysłów. Aplikacje należy składać do 13 lutego.
Pozbycie się zużytego sprzętu AGD lub niepotrzebnych mebli to zawsze kłopot dla ich właścicieli. Niestety ten problem często jest - dosłownie - wynoszony na ulice Poznania. Warto pamiętać, że odbiór odpadów wystawkowych prowadzony jest według określonych zasad, a ich składowanie na drodze jest niezgodne z przepisami i grozi za to mandat w wysokości 500 zł.
- Rok 2021 był kolejnym, bardzo dobrym dla branży budowlanej czasem i to zarówno pod względem liczby zrealizowanych, jak i rozpoczętych w Poznaniu inwestycji. Perspektywy na 2022 r. są jeszcze lepsze - mówi Paweł Łukaszewski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.
W 2021 roku chodniki zyskały nową nawierzchnię w ponad 50 lokalizacjach. Piesi mogą się wygodniej i bezpieczniej poruszać m.in. po ulicach Małeckiego, Limanowskiego, Średniej, Łąkowej, Umultowskiej, Pasterskiej i Wołyńskiej.
Jak co roku miesięcznik "Perspektywy" ogłosił ranking najlepszych polskich szkół. Dobrymi wynikami mogą pochwalić się również poznańskie licea i technika. Najlepiej w zestawieniu wypadły II LO, VIII LO, LO św. Marii Magdaleny, a także Technikum Komunikacji (w ZSK) oraz Technikum Łączności (w ZSŁ).
Liczba zakażeń SARS-CoV-2 każdego dnia nadal jest wysoka - w całym Poznaniu trwają szczepienia tzw. trzecią dawką. Preparat mogą przyjąć również ci, którzy do tej pory tego nie zrobili. Specjaliści podkreślają: szczepionka chroni przed ciężkim przebiegiem choroby - także kobiety w ciąży i nowo narodzone dzieci.
W poniedziałek, 10 stycznia odnotowano przekroczenie stężenia pyłów drobnych PM10. Prognozuje się jego utrzymanie. Oznacza to, że osoby posiadające w domach bardziej ekologiczne źródła ciepła nie mogą palić w kominkach opalanych drewnem, piecach kaflowych i kotłach węglowych, nie spełniających wymogów Ekoprojektu. Zakaz obowiązuje we wtorek, 11 stycznia.
Poznańskie II LO im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej oraz Technikum Komunikacji (ZSK) to najlepsze szkoły średnie w Wielkopolsce według rankingu Perspektywy 2022. Laureatów poznaliśmy we wtorek, 11 stycznia, podczas uroczystej gali na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ogłosił wyniki Wielkopolskiego Rankingu Liceów i Techników jako pierwszy w kraju. O tym, jak wygląda klasyfikacja ogólnopolska, przekonamy się 12 stycznia.
Miasto Poznań rozpoczęło nabór do kolejnej edycji programu stypendiów dla studentów przygotowujących się do podjęcia zatrudnienia w lokalnych firmach. Do skorzystania ze wsparcia finansowego na organizację staży zaproszone są lokalne przedsiębiorstwa i studenci uczelni ze stolicy Wielkopolski. W tym roku Miasto sfinansuje 10 miejsc stażowych.
W Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych każdy może zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19. Można tam przyjąć nie tylko tzw. trzecią dawkę szczepionki, ale również pierwszą.
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych organizuje kolejną edycję akcji "Mieszkanie do remontu". Tym razem można ubiegać się o 25 nieruchomości w ciekawych lokalizacjach i o dużym zróżnicowaniu powierzchni.
Ferie w mieście nie muszą być nudne! Na czas przerwy zimowej, która w Poznaniu i Wielkopolsce trwa od 17.01 do 30.01, wiele instytucji przygotowało atrakcje dla najmłodszych, ale też dla trochę starszych. Warsztaty, półkolonie, zajęcia taneczne, sportowe, teatralne... i wiele innych. Sprawdźcie ofertę na ferie 2022 w Poznaniu.
Miejscy urzędnicy zawsze reagują na zgłoszenia dotyczące łamania praw zwierząt. Tak było również w przypadku koczowiska u zbiegu ul. Lechickiej i Umultowskiej. Dobrostan żyjących tam czworonogów był na bieżąco monitorowany przez przedstawicieli miasta, strażników miejskich i pracowników schroniska.
17 stycznia w całej Polsce obchodzony jest Dzień Judaizmu. W Poznaniu to wydarzenie ma wyjątkowy charakter - na mieszkańców stolicy Wielkopolski czeka nie jeden, ale aż dziesięć dni pełnych spotkań poświęconych religii i kulturze żydowskiej.