Już za chwilę, od 1 stycznia zacznie funkcjonować poznański system gospodarowania odpadami. Od tej pory to Miasto będzie realizować zadania związane z odbiorem śmieci czy edukacją ekologiczną mieszkańców.
Podobnie jak w okresie Bożego Narodzenia, tak również w Sylwestra i Nowy Rok komunikacja publiczna będzie funkcjonować ze zmianami.
Może stać się najważniejszym ośrodkiem jeździeckim w tej części Europy, w którym trenować będzie kadra olimpijska, areną wielu wydarzeń dla szerokiej publiczności czy miejscem rekreacji. Pomysłów na ożywienie Hipodromu Wola, który dziś przeszedł na własność miasta, jest wiele.
Około 2500 krzewów śnieguliczki Chenaulta i 6 sztuk lip srebrzystych pojawiło się na osiedlu przy ul. Bukowskiej i Bułgarskiej. To pierwszy etap roślinnej inwestycji na tym osiedlu.
Prawie 30 tysięcy - tyle wpłynęło dotąd deklaracji w ramach poznańskiego systemu gospodarowania odpadami. To sporo, ale wciąż za mało, bowiem potrzeba 50 tys. Czasu jest coraz mniej - na dopełnienie obowiązku zostało zaledwie kilka dni. Brak deklaracji do końca grudnia może spowodować problemy z odbiorem śmieci w nowym roku.
Tylko do końca grudnia można głosować na najciekawsze samorządowe inwestycje współfinansowane z Unii Europejskiej. Jednym z nominowanych w internetowym plebiscycie jest nowo otwarte Centrum Szyfrów Enigma.
Zarząd Dróg Miejskich podpisał umowa z wykonawcą na przebudowę ul. Srebrnej, na odcinku pomiędzy ul. Grotkowską i Ścinawską. Prace rozpoczną się po zakończeniu okresu zimowego.
Miasto Poznań dofinansowuje budowę lokalnych sieci wodociągowych, kanalizacji, oświetlenia lub nawierzchni. Wsparcie może wynieść nawet do 75% kosztów inwestycji. Tylko w 2021 roku nakłady na takie przedsięwzięcia wyniosły ponad 2 miliony złotych.
Już po raz trzeci Miasto Poznań połączyło siły z lokalnymi restauratorami, by wesprzeć ciepłym posiłkiem osoby w potrzebie i kryzysie bezdomności. W środę, 29 grudnia odbył się finał akcji "Zgotujmy razem trochę dobra".
Które zasady Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego są oceniane przez poznaniaków pozytywnie? Co mieszkańcy myślą o poszczególnych etapach PBO? Jakie zmiany można wdrożyć w przyszłym roku? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań ma dać prowadzona właśnie ewaluacja.
Jakie skutki wywołuje obecność dzików w mieście? Jak zachować się przy tych dzikich zwierzętach i dlaczego nie wolno ich dokarmiać? Gdzie zwrócić się po pomoc? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można poznać oglądając cykl filmów edukacyjnych, przygotowanych przez Zakład Lasów Poznańskich.
Prawie 17 tysięcy krzewów, 20 nowych drzew i 2,5 tysiąca sztuk bluszczu zdobi park im. A. Wodziczki. Zakończył się kolejny etap renowacji tego parku.
W niedzielę, 26 grudnia odnotowano przekroczenie stężenia pyłów drobnych PM10. Oznacza to, że osoby posiadające w domach bardziej ekologiczne źródła ciepła nie mogą palić w kominkach opalanych drewnem, piecach kaflowych i kotłach węglowych, nie spełniających wymogów Ekoprojektu. Zakaz obowiązuje w poniedziałek, 27 grudnia.
Blisko 40 tysięcy promocyjnych biletów specjalnych "30+3" i "90+9" kupili pasażerowie korzystający z przejazdów na liniach organizowanych przez Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu. Oferta, poprzez którą Miasto Poznań chciało podziękować stałym pasażerom za regularne korzystanie z komunikacji miejskiej, cieszy się dużym zainteresowaniem. Osoby, które jeszcze nie zdążyły z niej skorzystać, mogą to zrobić do 31 grudnia.
Zarząd Dróg Miejskich zakończył jesienne nasadzenia. Prace realizowane były w pasach drogowych na terenie całego miasta. Łącznie posadzono ponad 500 drzew, przybyło też zieleni niskiej - krzewów, bylin, traw i roślin cebulowych.
Szybko i wygodnie można zakupić e-identyfikator parkingowy. Skorzystać mogą z tego szczególnie mieszkańcy Wildy i Łazarza, którym w lutym kończy się ważność identyfikatora.
Jak będzie funkcjonował Urząd Miasta Poznania oraz jednostki i spółki miejskie 31 grudnia? Podpowiadamy.
Ulica Kolejowa, będąca jedną z ważniejszych arterii komunikacyjnych Dolnego Łazarza, będzie przebudowana w 2022 roku. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg, który wyłoni wykonawcę robót budowlanych.
27 grudnia 2021 r. w godzinach od 10:00 do 18:30 w związku z obchodami 103 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w okolicy Pomnika Powstańców Wielkopolskich przy skrzyżowaniu ulic Wierzbięcice - Matyi - Królowej Jadwigi, nastąpią czasowe ograniczenia w ruchu.
103 lata temu - 27 grudnia 1918 roku - w Poznaniu wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Główne uroczystości z okazji rocznicy zwycięskiego zrywu odbyły się przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Wcześniej przedstawiciele m.in. władz miasta, powiatu i województwa złożyli kwiaty na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan oraz pod tablicami pamiątkowymi bohaterów.
Wiele grobów na terenie Poznania to miejsca spoczynku powstańców wielkopolskich. Część z nich nie ma już opiekunów, którzy dbaliby o ich pamięć. W związku z tym Miasto podjęło współpracę z lokalnym oddziałem IPN oraz Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Jej celem jest zapewnienie godnego miejsca pochówku bohaterom walk o wolność i niepodległość.
Podobnie jak w zeszłym roku, tak i w tym nie mogła się odbyć tradycyjna Wigilia, podczas której do wspólnego stołu siadają razem osoby ubogie, samotne i starsze oraz hierarchowie kościelni i samorządowcy. Ze względu na pandemię świąteczne posiłki i paczki wydawano w czterech jadłodajniach na terenie miasta, m.in. przy ul. Ściegiennego, gdzie w pomoc włączył się Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.
Można już korzystać z dwóch nowych przystanków wiedeńskich przy ul. Dąbrowskiego. To udogodnienie szczególnie istotne dla osób starszych, mniej sprawnych i rodzin z dziećmi w wózkach, bo dzięki niemu łatwiej jest wsiąść i wysiąść z tramwaju. Również kierowcy muszą wiedzieć jak z nich korzystać, bowiem taki przystanek jest częścią jezdni.
Oficjalne uroczystości pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, obóz powstańczy przy ulicach Ludgardy i Paderewskiego, znicze na grobach bohaterów - 27 grudnia cały Poznań będzie obchodził 103. rocznicę Powstania Wielkopolskiego. W tym roku po raz pierwszy jako święto państwowe.
OK Poznań - Osobista Karta Poznańska, czyli system zniżek i voucherów dla mieszkańców odprowadzających podatki w stolicy Wielkopolski ruszy wiosną przyszłego roku. Ale lokalne firmy i przedsiębiorcy już dziś mogą zgłaszać się do udziału w programie w charakterze partnerów.
W 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji otworzą dla zwiedzających Kopiec Wolności nad jeziorem Maltańskim. Na szczyt będzie można wejść 27 grudnia między godziną 11 a 16.
Przy wejściach do szpitali przy ul. Garbary i ul. Długiej wyznaczono specjalne koperty, na których można zaparkować bezpłatnie do 15 minut. Czas postoju kontrolują kamery.
Stoi od setek lat i codziennie jest mijany przez tysiące mieszkańców i turystów - a jednocześnie wciąż skrywa wiele tajemnic. To poznański Ratusz - bohater filmu dokumentalnego, inaugurującego serię "Inspiruje nas dziedzictwo - seria reportaży o poznańskich zabytkach".
W poniedziałek, 27 grudnia przypada 103. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W tym roku po raz pierwszy dzień rocznicy będzie także świętem państwowym - Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Jak co roku, poznańskie tramwaje i autobusy zostaną udekorowane flagami państwowymi. O godzinie 16:40 pojazdy komunikacji miejskiej zatrzymają się na minutę.
Od ostatniego weekendu dostępny jest przebudowany wiadukt w ciągu ul. Kurlandzkiej oraz dwa nowe ronda po obu jego stronach - na skrzyżowaniach z ul. Wiatraczną i Bobrzańską. Przejezdne są również obie jezdnie ul. Krzywoustego pod wiaduktem. Aktualnie trwają prace wykończeniowe i porządkowe.