Liczba wyników na stronie
30

Może stać się najważniejszym ośrodkiem jeździeckim w tej części Europy, w którym trenować będzie kadra olimpijska, areną wielu wydarzeń dla szerokiej publiczności czy miejscem rekreacji. Pomysłów na ożywienie Hipodromu Wola, który dziś przeszedł na własność miasta, jest wiele.

Prawie 30 tysięcy - tyle wpłynęło dotąd deklaracji w ramach poznańskiego systemu gospodarowania odpadami. To sporo, ale wciąż za mało, bowiem potrzeba 50 tys. Czasu jest coraz mniej - na dopełnienie obowiązku zostało zaledwie kilka dni. Brak deklaracji do końca grudnia może spowodować problemy z odbiorem śmieci w nowym roku.

Zarząd Dróg Miejskich podpisał umowa z wykonawcą na przebudowę ul. Srebrnej, na odcinku pomiędzy ul. Grotkowską i Ścinawską. Prace rozpoczną się po zakończeniu okresu zimowego.

Miasto Poznań dofinansowuje budowę lokalnych sieci wodociągowych, kanalizacji, oświetlenia lub nawierzchni. Wsparcie może wynieść nawet do 75% kosztów inwestycji. Tylko w 2021 roku nakłady na takie przedsięwzięcia wyniosły ponad 2 miliony złotych.

Już po raz trzeci Miasto Poznań połączyło siły z lokalnymi restauratorami, by wesprzeć ciepłym posiłkiem osoby w potrzebie i kryzysie bezdomności. W środę, 29 grudnia odbył się finał akcji "Zgotujmy razem trochę dobra".

Które zasady Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego są oceniane przez poznaniaków pozytywnie? Co mieszkańcy myślą o poszczególnych etapach PBO? Jakie zmiany można wdrożyć w przyszłym roku? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań ma dać prowadzona właśnie ewaluacja.

Jakie skutki wywołuje obecność dzików w mieście? Jak zachować się przy tych dzikich zwierzętach i dlaczego nie wolno ich dokarmiać? Gdzie zwrócić się po pomoc? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można poznać oglądając cykl filmów edukacyjnych, przygotowanych przez Zakład Lasów Poznańskich.

W niedzielę, 26 grudnia odnotowano przekroczenie stężenia pyłów drobnych PM10. Oznacza to, że osoby posiadające w domach bardziej ekologiczne źródła ciepła nie mogą palić w kominkach opalanych drewnem, piecach kaflowych i kotłach węglowych, nie spełniających wymogów Ekoprojektu. Zakaz obowiązuje w poniedziałek, 27 grudnia.

Blisko 40 tysięcy promocyjnych biletów specjalnych "30+3" i "90+9" kupili pasażerowie korzystający z przejazdów na liniach organizowanych przez Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu.  Oferta, poprzez którą Miasto Poznań chciało podziękować stałym pasażerom za regularne korzystanie z komunikacji miejskiej, cieszy się dużym zainteresowaniem. Osoby, które jeszcze nie zdążyły z niej skorzystać, mogą to zrobić do 31 grudnia.

Zarząd Dróg Miejskich zakończył jesienne nasadzenia. Prace realizowane były w pasach drogowych na terenie całego miasta. Łącznie posadzono ponad 500 drzew, przybyło też zieleni niskiej - krzewów, bylin, traw i roślin cebulowych. 

103 lata temu - 27 grudnia 1918 roku - w Poznaniu wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Główne uroczystości z okazji rocznicy zwycięskiego zrywu odbyły się przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Wcześniej przedstawiciele m.in. władz miasta, powiatu i województwa złożyli kwiaty na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan oraz pod tablicami pamiątkowymi bohaterów.

Wiele grobów na terenie Poznania to miejsca spoczynku powstańców wielkopolskich. Część z nich nie ma już opiekunów, którzy dbaliby o ich pamięć. W związku z tym Miasto podjęło współpracę z lokalnym oddziałem IPN oraz Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Jej celem jest zapewnienie godnego miejsca pochówku bohaterom walk o wolność i niepodległość.

Podobnie jak w zeszłym roku, tak i w tym nie mogła się odbyć tradycyjna Wigilia, podczas której do wspólnego stołu siadają razem osoby ubogie, samotne i starsze oraz hierarchowie kościelni i samorządowcy. Ze względu na pandemię świąteczne posiłki i paczki wydawano w czterech jadłodajniach na terenie miasta, m.in. przy ul. Ściegiennego, gdzie w pomoc włączył się Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Można już korzystać z dwóch nowych przystanków wiedeńskich przy ul. Dąbrowskiego. To udogodnienie szczególnie istotne dla osób starszych, mniej sprawnych i rodzin z dziećmi w wózkach, bo dzięki niemu łatwiej jest wsiąść i wysiąść z tramwaju. Również kierowcy muszą wiedzieć jak z nich korzystać, bowiem taki przystanek jest częścią jezdni.

OK Poznań - Osobista Karta Poznańska, czyli system zniżek i voucherów dla mieszkańców odprowadzających podatki w stolicy Wielkopolski ruszy wiosną przyszłego roku. Ale lokalne firmy i przedsiębiorcy już dziś mogą zgłaszać się do udziału w programie w charakterze partnerów.

W 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji otworzą dla zwiedzających Kopiec Wolności nad jeziorem Maltańskim. Na szczyt będzie można wejść 27 grudnia między godziną 11 a 16. 

Stoi od setek lat i codziennie jest mijany przez tysiące mieszkańców i turystów - a  jednocześnie wciąż skrywa wiele tajemnic. To poznański Ratusz - bohater filmu dokumentalnego, inaugurującego serię "Inspiruje nas dziedzictwo - seria reportaży o poznańskich zabytkach".

W poniedziałek, 27 grudnia przypada 103. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W tym roku po raz pierwszy dzień rocznicy będzie także świętem państwowym - Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Jak co roku, poznańskie tramwaje i autobusy  zostaną udekorowane flagami państwowymi. O godzinie 16:40 pojazdy komunikacji miejskiej zatrzymają się na minutę.

Liczba wyników na stronie
30