Na targi po wiedzę

Galeria zdjęć przedstawia tłum ludzi na targowych stoiskach. - grafika rozmowy
Prezentacja oferty edukacyjnej blisko 150 placówek oświatowych, wiele atrakcji dla uczniów, bezpłatne warsztaty dla nauczycieli, rodziców i opiekunów - tak w skrócie można opisać Targi Edukacyjne/ fot. MTP
Na targi po wiedzę

Prezentacja oferty edukacyjnej blisko 150 placówek oświatowych, wiele atrakcji dla uczniów, bezpłatne warsztaty dla nauczycieli, rodziców i opiekunów - tak w skrócie można opisać Targi Edukacyjne, które odbędą się 11-13 marca na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Motywem przewodnim tegorocznych  targów jest "świat EDUkacji", nawiązujący nie tylko do szerokości samego pojęcia nauki, ale także zagranicznych uczestników. Wydarzenie uświetnią obecność gości z Rumunii, wystawa "Polki i Rumunki, które zmieniły świat", występy Zespołu Górali Czadeckich "Pojana" oraz finał konkursu "Polacy w świecie znani z działalności publicznej, misyjnej, naukowej, artystycznej i sportowej". Wśród wystawców pojawią się przedstawiciele trzech uniwersytetów rumuńskich miast (Bukareszt, Cluj-Napoca i Craiova), a samo wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ambasadora Rumunii w RP.

Pokazy pierwszej pomocy i spotkania z gwiazdami

Scena w pawilonie 5 będzie tętniła życiem od rana do końca każdego dnia targowego. Wystąpią na niej wyjątkowi goście, m.in.: Mistrzyni Polski i Europy w Warcabach Arleta Flisikowskaczy znani z małego ekranu Katarzyna Bosacka oraz Laurentiu "Lorek" Zediu z programu kulinarnego MasterChef. Na scenie przeprowadzane będą także wywiady, konkursy, pokazy policji i  pierwszej pomocy oraz rozmowy o sposobie kształcenia w lokalnych szkołach mundurowych.

77 bezpłatnych warsztatów i wykładów

W ramach Targów Edukacyjnych odbędzie się aż 77 bezpłatnych warsztatów i wykładów, skierowanych do uczniów, rodziców i opiekunów, a także nauczycieli. Dla każdej z tych grup organizatorzy przygotowali spersonalizowaną listę szkoleń, uwzględniającą wiek i przygotowanie merytoryczne odbiorców. 

W ofercie dla młodzieży znajdują się np. "Wymagania rekrutacyjne do Szkoły Aspirantów Straży Pożarnej - praktyczne wskazówki uczniów" czy warsztat kulinarny pt. "Rozsmakuj się w Rumunii" prowadzony przez wspomnianego już "Lorka". 

Dla rodziców i opiekunów przygotowano m.in. szkolenie pt. "Edukacja dla bezpieczeństwa - bezpieczeństwo pożarowe w domu". Natomiast nauczycielki i nauczyciele mogą wybrać się na jeden z warsztatów pt. "Motywacja błyskawiczna - jak pracować z oporem ucznia" lub "Ocenianie kształtujące jako pomoc w rozwijaniu autonomii uczniowskiej". Na warsztaty i wykłady obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Pełna lista oraz zapisy dostępne są tutaj.

 Na żywo - praca w studiach nagraniowych

Ośrodki Doskonalenia Nauczycieli i Centra Doskonalenia Nauczycieli zaprezentują na swoich stoiskach pracę studiów nagraniowych. Oddział kaliski przeprowadzi wywiad z autorem szkolnej lektury "Madame" Antonim Liberą oraz medalistką MŚ i ME w kajakarstwie Martą Walczykiewicz. W programie studia z Piły znajdą się rozmowy nt. Powstania Wielkopolskiego oraz występ profesjonalnych graczy w warcaby. ODN Konin okiem kamery ukaże tajniki pracy Bibliotek Pedagogicznych oraz nowoczesne metody prowadzenia lekcji. Studio z Leszna skupi się natomiast na tematyce społeczeństwa obywatelskiego, przeprowadzając serię wykładów i rozmów o różnych formach partycypacji politycznej.

Zawodowa Wielkopolska 

Na targach nie zabraknie również spotkań z zawodami i bezpłatnych konsultacji, o które zadbają wielkopolskie Centra Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego oraz Wielkopolskie Samorządowe Centra Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Na ich stoiskach będzie można skorzystać m.in. z diagnozy predyspozycji zawodowych i konsultacji z profesjonalnymi doradcami, a także zapoznać się z obecnie najbardziej potrzebnymi na rynku profesjami, takimi jak: technik dentystyczny, opiekun medyczny, podolog, higienistka stomatologiczna czy obejrzeć mistrzowskie występy na żywo: Mistrza Świata Fryzjerstwa Tomasza Draba oraz Mistrza Świata Cukiernictwa Pawła Mieszały. Dowiedzieć będzie można się także, na czym polega praca wizażysty, jak zrobić świecę z wosku pszczelego lub wziąć udział w warsztatach krawieckich, grach edukacyjnych i zabawach.

Oferta Publicznych Bibliotek Pedagogicznych

Równie bogaty program na swoich stoiskach będą prezentowały Publiczne Biblioteki Pedagogiczne. Wśród nich można znaleźć mini kurs iluminatorstwa i kaligrafii, kurs rysunku,  warsztat dla nauczycieli pt. "Nauczajmy komiksem" czy warsztat dla uczniów "Wędrówki po Poznaniu". Bibliotekarze przedstawią także metody popularyzacji czytelnictwa, a także różne rodzaje gier edukacyjnych, nowe wymiary książek (np. sensoryczne) oraz roboty DOC, PHOTON i maty edukacyjne. Biblioteki odpowiedzialne są także za organizację Ogólnopolskiej Konferencji dla Dyrektorów Placówek Doskonalenia Nauczycieli, której celem jest poszerzanie wiedzy na temat Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030, aktualnych zadań i możliwości placówek doskonalenia nauczycieli.

Akcje charytatywne

Na Targach Edukacyjnych nie zabraknie także akcji charytatywnych. Motyli Wolontariat Hospicjum Palium zachęca do udziału w akcji malowania motyli. Osoby pragnące przekuć wysiłek fizyczny w dobro będą mogły z kolei zaangażować się poprzez jazdę na rowerkach stacjonarnych w akcję #AktywnieDlaAni, cierpiącej na nieuleczalną chorobę dziewczynki z Kalisza. Zgromadzone kilometry zostaną przeliczone na środki finansowe, które organizatorzy przekażą Fundacji Mam Serce.

W tym samym czasie odbywać się będą Poznańskie Targi Książki, na których będzie można zapoznać się z nowościami wydawniczymi oraz spotkać popularnych pisarzy czy wziąć udział  warsztatach literackich. Więcej informacji można znaleźć na stronach www.edukacja.mtp.pl oraz www.targiksiazki.pl.

Informacje praktyczne

Targi Edukacyjne zorganizowane zostaną w pawilonie 5 (Wejście Północne - bezpośrednie od ulicy Bukowskiej lub poprzez Hol Wschodni od dworca Poznań Główny). Warsztaty będą miały miejsce na terenie Poznań Congress Center (wejście od ul. Śniadeckich). Wydarzenie będzie się odbywać w godz. 10-18 (piątek, sobota) oraz 10-16 (niedziela). Udział w targach jest bezpłatny. 

MTP