27 kwietnia startuje II Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca "Granice natury - granice kultury". Przez cztery dni artyści z Polski, Boliwii, Austrii i Norwegii świętować będą Międzynarodowy Dzień Tańca w rytmie poloneza.
Zarząd Zieleni Miejskiej zakończył prace konserwatorskie przy nagrobkach Wincentego Styczyńskiego i Romana Wilkanowicza.
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych rozpoczął kolejną modernizację. Zabytkowe kamienice przy ul. Składowej 11 i 12 przejdą pierwszy etap remontu jeszcze w tym roku.
Kamienica Margarety Grüder na Łazarzu, wiatrak typu holenderskiego przy ul. Milczańskiej, secesyjne budynki na Jeżycach - to tylko część z 16 zabytkowych obiektów, które otrzymały w tym roku miejską dotację na remonty i renowacje.
Producent nowoczesnych tramwajów, jak np. Moderus Gamma, które jeżdżą po stolicy Wielkopolski, przeniósł część fabryki na ulicę Stalową. W poniedziałek nową siedzibę spółki Modertrans odwiedził Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Rozpoczęły się pierwsze tegoroczne remonty poznańskich ulic. Roboty prowadzone są m.in. na ul. Książęcej, a spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich wymienia nawierzchnię na ul. Krzywoustego. Wartość prac w tym roku to ponad 17,5 mln zł.
Kamienna kostka przy szynach na ul. Mielżyńskiego jest w złym stanie i może zagrażać bezpieczeństwu ruchu tramwajów - dlatego trzeba ją usunąć. W związku z tym od wtorku, 26 kwietnia, wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu kołowego w tym rejonie. Nie będzie możliwe parkowanie, ale ruch kołowy zostanie utrzymany.
W sobotę, 23 kwietnia ruszył tramwaj na Naramowice. Pasażerowie mogą już korzystać z wszystkich przystanków na całej długości nowej trasy prowadzącej do ul. Błażeja. Na inaugurację zaplanowano dodatkowe kursy turystyczne. Na miłośników pojazdów szynowych czekała też niespodzianka - możliwość przejazdu odrestaurowanym tramwajem typu 4N1 sprowadzonym z Krakowa.
Po zimowej przerwie Kolejka Parkowa Maltanka - w nieco zmienionej formule - wznawia działalność. W tym sezonie pasażerowie po raz pierwszy będą mogli przejechać się ciuchcią w piątek, 22 kwietnia.
W najbliższy weekend, 23-24 kwietnia, miejska infolinia będzie niedostępna w związku z prawosławną Wielkanocą.
W ten weekend nadszedł czas na otwarcie wiosennego sezonu. Pojawią się food trucki na Winogradach, otwiera się Ogród Szeląg i KontenerART, a także Nocny Targ Towarzyski. Poznaniacy będą też mogli wziąć udział w wielu wydarzeniach kulturalnych. Odbędzie się mnóstwo spektakli oraz koncertów, od muzyki klasycznej, przez jazzowe brzmienia po oryginalne, elektroniczne dźwięki. Chętni będą również mogli wziąć udział w wiosennych porządkach. Poznań nadal pamięta też o sąsiadach zza wschodniej granicy.
22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. Tak jak w poprzednich latach, Miasto Poznań wspiera poznanianki i poznaniaków, chcących wziąć udział w wiosennych porządkach. Wielkie sprzątanie rozpoczęło się w piątek i potrwa cały weekend.
Przytulne pokoje, miejsce do cichej nauki, sala wypoczynku - z tego wszystkiego mogą już korzystać dzieci i młodzież z Centrum Wspierania Rodzin "Swoboda". Nową siedzibę placówki oficjalnie otworzył Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.
W niedzielę, 24 kwietnia) o godzinie 12:30 na Stadionie Miejskim rozpocznie się mecz Lech Poznań - Stal Mielec. Aby ułatwić kibicom dotarcie na stadion i powrót do domów oraz w celu utrzymania standardu podróżowania dla pozostałych pasażerów Zarząd Transportu Miejskiego wzmocni komunikację zbiorową na liniach obsługujących rejon ulicy Bułgarskiej. Zmieniona też będzie organizacja ruchu wokół stadionu.
Stanisław Rosiek - historyk literatury, eseista i wydawca - to laureat Nagrody im. Adama Mickiewicza w tegorocznej edycji Poznańskiej Nagrody Literackiej. Kapituła ogłosiła też nazwiska twórców nominowanych do stypendium im. S. Barańczaka. To Anna Dżabagina, Urszula Honek i Maciej Jakubowiak.
Na ul. Hetmańskiej (pomiędzy ul. Kasprzaka a ul. Reymonta) wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu. Piesi zyskają szerszy chodnik.
Od poniedziałku, 25 kwietnia, nadawanie numerów PESEL dla obywateli Ukrainy będzie odbywać się wyłącznie na terenie poznańskiej Galerii Malta. Równocześnie w urzędzie przy ul. Libelta wydłużone zostaną godziny przyjmowania Polaków, którzy muszą załatwić sprawy związane z dowodem osobistym.
Pomiędzy budynkami Urzędu Miasta Poznania i Poznańskiego Centrum Świadczeń, przy ul. Za Bramką stanął BiblioboXX, czyli mobilna biblioteka w formie... budki telefonicznej. Wszystko za sprawą uczniów Zespołu Szkół Łączności. Uliczne regały książkowe dają lekturom drugie życie, zachęcają do czytania i realizują ideę ekonomii współdzielenia.
Dzieci z poznańskich przedszkoli oraz klas 1-3 szkół podstawowych mogą wziąć udział w konkursie plastycznym i poszukać w swoim najbliższym otoczeniu miejsc przyjaznych owadom zapylającym, szczególnie pszczołom i trzmielom. Do udziału w zabawie zaproszeni są także uczniowie i przedszkolaki z Ukrainy. Warto się pospieszyć. Na zgłoszenia zostało zaledwie kilka dni. Prace konkursowe można nadsyłać do 25 kwietnia.
W najbliższą sobotę, 23 kwietnia odbędzie się akcja sprzątania świata na poznańskiej Cytadeli. Z inicjatywą wyszła grupa uchodźców z Ukrainy.
Jak szybko poznać nowych ludzi i pomóc obcokrajowcom w nauce języka polskiego? Odpowiedzią może być "Polish Cafe" - oryginalny poznański projekt, nad którym honorowy patronat objął Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta.
Rusza konkurs artystyczny na projekt muralu na Naramowicach. Ozdobi on ścianę bloku przy skrzyżowaniu alei Praw Kobiet i ulicy Łużyckiej. To inicjatywa towarzysząca budowie nowej trasy tramwajowej w Poznaniu.
Już po raz 18. Miasto przyznało nagrody za najlepsze prace doktorskie i magisterskie obronione na poznańskich uczelniach oraz w instytucjach naukowych.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Poznań podpisali w środę umowę o współprowadzeniu poznańskiego Teatru Muzycznego. Pozwoli to na budowę jego nowej siedziby i dalszy rozwój tej instytucji.
Do stolicy Wielkopolski ponownie zawitał tramwaj typu 4N1, który przed laty woził pasażerów poznańskiego MPK. Jesienią 2017 roku nieużytkowany wówczas wagon został kupiony przez MPK w Krakowie i odrestaurowany. Stał się atrakcją tamtejszej linii muzealnej. W sezonie letnim 2022 ponownie będzie można wybrać się nim na przejażdżkę po Poznaniu.
Poznanianki w wieku 50-69 lat mogą skorzystać z bezpłatnego badania piersi w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych. Na pacjentki czeka nowoczesny mammograf cyfrowy.
Prawie dwa kilometry nowych dróg powstanie w rejonie ulic Czarnucha i Sielawy. Na swój koszt wykonają je inwestorzy prywatni. Posłużą one nie tylko mieszkającym w okolicy, ale także osobom poruszającym się w tym rejonie Naramowic. Będą mogły po nich jeździć również autobusy komunikacji miejskiej.
Ruszyła sprzedaż biletów na tegoroczną edycję Poznań Athletics Grand Prix. Mityng z udziałem znakomitych polskich i zagranicznych lekkoatletów odbędzie się 27 maja na stadionie lekkoatletycznym POSiR Golęcin. Sprzedaż biletów odbywa się wyłącznie online poprzez platformę ToBilet.pl.
Od 23 kwietnia będzie można dojechać tramwajem do ul. Błażeja, czyli całą nową trasą na Naramowice.
"Kids Run dla Ukrainy" to wyjątkowe wydarzenie charytatywne, którego celem jest integracja poprzez sport rodzin polskich i ukraińskich oraz zbiórka pieniędzy na rzecz Ukrainy. Odbędzie się ono w sobotę, 23 kwietnia w Poznaniu na Stadionie POSiR Golęcin. W zawodach biegowych wystartują dzieci i rodzinne sztafety. Wciąż można się zapisywać, ale warto się pospieszyć, bo zostały ostatnie miejsca.