231 lat temu uchwalono pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną ustawę zasadniczą. We wtorek na placu Wolności poznanianki i poznaniacy uczcili to przełomowe w historii Polski wydarzenie. Podczas uroczystości nie zabrakło także odniesień do wojny w Ukrainie.
Piesi mogą już korzystać z kolejnego wyremontowanego chodnika w mieście. Prace zakończyły się na ul. Grobla. Z kolei na ul. Krasińskiego remont nawierzchni dla pieszych właśnie trwa.
Ruszyła druga edycja projektu "Wolontariat do Poznania", w którym organizacje pozarządowe i nieformalne grupy działające na terenie stolicy Wielkopolski mogą dostać pieniądze na działania związane z wolontariatem.
Rozpoczęły się prace nad projektem przebudowy skweru u zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej. Pojawi się tutaj zieleń, mała architektura, miejsca do wypoczynku i organizacji wydarzeń. Dokumentacja powinna być gotowa do końca tego roku.
Aplikacja Aktywator WLKP - to wsparcie dla mieszkających w Poznaniu i regionie cudzoziemców. Informuje o wydarzeniach edukacyjnych, imprezach kulturalnych czy akcjach społecznych. Można ją bezpłatnie pobrać na telefon lub skorzystać ze strony internetowej.
Ruszyła rejestracja na cykl bezpłatnych szkoleń "Plus Jeden do rozwoju". Program jest skierowany do osób chcących tworzyć firmy w oparciu o wiedzę i nowe rozwiązania biznesowe. Do wzięcia udziału w projekcie zaproszony jest też każdy, kto chce zmienić dotychczasową pracę czy wzbogacić swoje CV o nowe osiągnięcia i umiejętności.
Tegoroczne główne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbędą się na placu Wolności w samo południe. Wcześniej pojawi się tam także Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych, która zagra dla mieszkańców Poznania koncert m.in. z utworami muzyki filmowej.
Przez prawie pięć miesięcy miłośnicy podróży historycznym taborem będą mogli w każdy weekend i dni świąteczne zwiedzać Poznań z pokładu klimatycznych tramwajów i autobusów. Pierwsze kursy odbędą się na początek majówki - w sobotę 30 kwietnia, ostatnie - 25 września. Zabytkowym taborem będzie można pojechać także we wszystkie dni weekendu majowego.
Wizytówka Poznania zmieni się za sprawą odnowy płyty Starego Rynku. Obecnie prowadzone są wyprzedzające badania archeologiczne, których wykopy zabezpieczane są przy pomocy ważącej ponad 100 ton palownicy. Trwa również inwentaryzacja i selekcja kamiennej kostki - najlepsza wróci na Stary Rynek. Równolegle wykonawca kompletuje niezbędną dokumentację, by można było rozpocząć zasadnicze roboty budowlane.
Przejażdżki tramwajem wodnym, wypożyczalnia kajaków i motorówek, koncerty, warsztaty czy kino plenerowe - to tylko niektóre nadrzeczne atrakcje, jakie czekają w tym sezonie na poznaniaków i turystów. Tereny nad Wartą z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością, a Miasto realizuje tam kolejne inwestycje.
Miasto Poznań i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu podejmą wspólne działania w celu ratowania Żurawińca. To kolejny etap trwającej od lat rewitalizacji rezerwatu. Porozumienie w tej sprawie podpisali w piątek Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania oraz prof. Krzysztof Szoszkiewicz, rektor UPP.
W weekend majowy - od soboty 30 kwietnia do wtorku 3 maja - remontowany będzie przejazd tramwajowy na ulicy Starołęckiej pomiędzy przystankami Rondo Starołęka i Starołęka Mała. Z uwagi na prace od ronda Starołęka do pętli Starołęka PKM nie będą kursowały tramwaje. Komunikację na wyłączonym odcinku zapewni autobus "za tramwaj" na linii T4. Linie nr 4 i 9 zostaną skierowane do pętli Unii Lubelskiej, a zawieszone linie nr 12 i 17 zastąpi linia nr 97.
2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji podczas majówki w całym mieście wisieć będą flagi w narodowych barwach, a w najbliższą sobotę będą również rozdawane na Śródce poznaniakom i poznaniankom.
W długi majowy weekend na poznaniaków czeka wiele atrakcji. Pojawi się świetna okazja, by odwiedzić palmiarnię nocą. Trwa też II Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca i w ramach tego wydarzenia będzie można m.in. zatańczyć ulicznego poloneza oraz obejrzeć niepowtarzalne spektakle. Podczas najbliższych dni wolnych warto także odwiedzić KontenerART. Nie zabraknie również majówkowych atrakcji dla rodzin z dziećmi - sporo będzie się działo w Bramie Poznania oraz w Rezerwacie Archeologicznym.
Postępują prace związane z budową węzła transportowego Grunwaldzka. Realizacja kolejnego etapu wiąże się ze zmianami organizacji ruchu. Najbliższa wprowadzona zostanie w nocy z 29 na 30 kwietnia (z piątku na sobotę) w rejonie ul. Grunwaldzkiej, Piwoniowej i Szarotkowej.
W poniedziałek, 2 maja, nie trzeba uiszczać opłat za parkowanie w strefie parkowania. Płacić za parkowanie nie trzeba również w święta, czyli 1 i 3 maja.
Od 1 maja, w związku z zakończeniem głównych prac przy przebudowie ronda Rataje, autobusy linii nr 431, 432, 435, 501, 502, 503, 560 i 561 będą kursować przez ulicę Krzywoustego do dworca autobusowego Rondo Rataje. Na pętli Franowo pozostaną autobusy linii nr 154, 425, 511, 512 oraz 218. Jednocześnie, od tego dnia, zmieni się układ stanowisk odjazdowych na Dworcu Rataje dla autobusów linii miejskich i podmiejskich.
Remont zabytkowego budynku w parku Sołackim ukończony. W przyszły piątek, 6 maja otworzy się tu Port Sołacz - nowa restauracja z letnim tarasem oraz apartamenty hotelowe.
Na Jeżycach przy ul. Zwierzynieckiej powstaje dwukierunkowa droga rowerowa. Prace toczące się na odcinku od ronda Kaponiera do ul. Gajowej są coraz bardziej zaawansowane. Na placu budowy pojawiły się już nowe drzewa.
Do Biura Spraw Lokalowych w Poznaniu wpłynęło już ponad 1,9 tys. wniosków o wypłatę świadczeń (40 zł) dla osób, które zapewniają mieszkanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy. Miasto stara się wypłacać przelewy sprawnie i na bieżąco. Rząd zapowiedział, że zmieni się też okres, za jaki można przyznać pieniądze - z 60 do 120 dni.
W rejonie stacji Maltanka rozpoczęły się prace budowlane. W tym miejscu powstanie tor odstawczy, na którym będą mogły stacjonować wagony kolejki parkowej. To konieczne w związku ze zwiększeniem liczby kolejek.
Setki poznaniaków wzięły już udział w programie OK Poznań i mogą korzystać z licznych benefitów. Na wszystkich, którzy rozliczyli podatek w stolicy Wielkopolski - lub zamierzają to zrobić w najbliższych dniach - czekają dziesiątki zniżek i rabatów w sklepach, restauracjach i miejskich instytucjach.
Czym są kliny zieleni? Po co powstały i dlaczego są ważne dla poznanianek i poznaniaków? Jaką rolę pełnią jeziora i Warta? Na te pytania odpowiada wystawa "Z natury rzeczy w Poznaniu" - od czwartku, 28 kwietnia, można ją oglądać na Wolnym Dziedzińcu. Ekspozycja przybliża też nowe studium - konstytucję przestrzenną miasta, która pozwoli na rozwijanie unikalnego układu zieleni.
Użytek ekologiczny Traszki Ratajskie jest ostoją chronionych gatunków zwierząt. Żyją tam nie tylko traszki, ale też inne płazy. Kluczowa dla nich jest woda, dlatego stawy, w których mieszkają, będą zasilane deszczówką zebraną z powierzchni dachu Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego na os. Tysiąclecia.
W sobotę, 23 kwietnia, uruchomiona została cała trasa tramwajowa na Naramowice. Na oddanym do użytku fragmencie kursują tramwaje linii nr 10. W miniony weekend, na Błażeja jeździły dwie dodatkowe linie - turystyczna nr 20 i linia normalna nr 33. W sobotę i niedzielę nowy odcinek od pętli Wilczak do ulicy Błażeja i z powrotem samą linią nr 10 przejechało blisko 16 tysięcy pasażerów.
Przy ul. Podkomorskiej powstał nowy zieleniec. Pojawiły się w nim ławki i kosze, plac zabaw i strefa streetworkoutu, a przede wszystkim tysiące nowych roślin. Otwarciu zieleńca towarzyszyły ekowarsztaty.
Poznaniaków odwiedzili już pierwsi ekodoradcy. Odpowiednio przeszkolone osoby przybliżą założenia uchwały antysmogowej oraz pomogą w pozyskaniu dofinansowania na zmianę systemu ogrzewania.
Piesi i rowerzyści będą mogli komfortowo przemieszczać się pomiędzy Berdychowem, Ostrowem Tumskim oraz Chwaliszewem. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg, który ma wyłonić wykonawcę prac, polegających na budowie mostów pieszo-rowerowych nad Wartą i Cybiną.
Miasto we współpracy z Fundacją pies OD-nowa otworzyło bramy starego schroniska dla zwierząt przy ul. Bukowskiej. Tymczasowo mieszka tam blisko 30 psów ewakuowanych z Ukrainy.
W trakcie weekendu majowego komunikacja miejska i podmiejska będzie funkcjonowała ze zmianami. 1 i 3 maja będzie obowiązywał świąteczny rozkład jazdy, natomiast w poniedziałek - 2 maja tramwaje pojadą według sobotniego rozkładu, natomiast autobusy częściowo zgodnie z sobotnim grafikiem, a częściowo zgodnie z roboczym rozkładem.