Z okazji Światowego Dnia Ziemi Poznań ogarnął szał wiosennych porządków. W tym roku do akcji wspólnego sprzątania zgłosiło się ponad 80 zorganizowanych grup.
Z pewnym wyprzedzeniem, bo już w czwartek, 50 harcerek i harcerzy z 174 PDH "Hetman" wyruszyło do lasu przy osiedlu nad Różanym Potokiem, gdzie przez prawie 2 godziny porządkowali teren z drobnych i większych odpadów (jak stare meble czy zużyta elektronika). Harcerze zebrali niemal 30 worków odpadów.
- Porządkowanie lasu, jak i inicjatywy podejmowane na rzecz wspólnego dobra, to nieodłączna część działania drużyny harcerskiej. W latach ubiegłych również braliśmy udział w wiosennych porządkach - relacjonuje Mikołaj Tym, odpowiedzialny za realizację akcji.
W piątek miasto porządkowali uczniowie i nauczyciele z poznańskich szkół. Dzieci i młodzież można było spotkać m.in. w miejscach wypoczynkowo-rekreacyjnych, w tym w poznańskich parkach.
Działania na rzecz poprawy środowiskazaplanowali także pracownicy poznańskich firm, Zarządu Zieleni Miejskiej oraz Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP. WGK, który od ponad 20 lat organizuje wiosenne sprzątanie w Poznaniu, niecałe 2 miesiące temu zmienił lokalizację. Obecnie znajduje się przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404. To właśnie w sąsiedztwie budynku na Dębcu pracownicy tej jednostki prowadzili w piątek prace porządkowe.
- Chcemy w pozytywny i widoczny sposób zaznaczyć swoją obecność w nowym miejscu. Wspólne sprzątanie jest także doskonałą okazją do budowania relacji zespołowych i integracji. Cieszę się, że ja i mój zespół możemy mieć realny wpływ na poprawę czystości przestrzeni wokół nas - mówi Katarzyna Kruszka-Pytlik, dyrektorka Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP.
Na sobotę i niedzielę zaplanowano natomiast liczne akcje porządkowe koordynowane przez rady osiedla (w tym roku w wydarzeniu bierze udział aż 21 jednostek pomocniczych), sympatyków poznańskich fortyfikacji, harcerzy, Centrów Inicjatyw Lokalnych oraz stowarzyszeń czy grup sąsiedzko-rodzinnych. Do wspólnego sprzątania mogą włączyć się wszyscy chętni poznaniacy. Lista lokalnych wydarzeń znajduje się na wortalu Gospodarki Komunalnej. Warto również śledzić profile osiedlowych grup sąsiedzkich oraz rad osiedli na Facebooku.
Miasto Poznań jak zawsze wspiera osoby, chcące wziąć udział we wspólnych porządkach. Wolontariusze zostaną wyposażeni w specjalnie przygotowane transparentne worki z napisem "Akcje ekologiczne Urząd Miasta Poznania" oraz w rękawice jednorazowe. Wydział Gospodarki Komunalnej - koordynujący całe wydarzenie - zapewnia odbiór zebranych odpadów, który w zależności od ich ilości będzie trwał do 4 dni od zakończenia akcji.
Ubiegłoroczne wiosenne porządki z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Zebrano wówczas ponad 53 tony odpadów.
AJ/ WGK