Liczba wyników na stronie
30

Miasto Poznań docenia inspirujące i aktywne kobiety, dlatego rozpoczyna nową akcję  społeczną "POZNANIANKI". Ma ona przybliżyć ich działania i historie wszystkim mieszkańcom stolicy Wielkopolski. Już od dziś można zgłaszać kandydatki, które swoją odwagą oraz pracą inspirują innych, bez względu na wiek czy płeć.

W tym roku w Poznaniu powstaną kolejne "Stołówki dla fifnych owadów". Do tegorocznej edycji akcji organizowanej w ramach programu "Poznań dla Pszczół" przystąpiło 9 placówek oświatowych - przedszkoli i szkół podstawowych, 9 Rodzinnych Ogrodów Działkowych oraz 2 Domy Kultury.

Leki - nawet te po terminie ważności - zawierają związki, które mogą stanowić zagrożenie dla środowiska, jeżeli nie są właściwie zagospodarowane. Podpowiadamy, jak prawidłowo pozbyć się poszczególnych odpadów po produktach zakupionych w aptece. 

Przestrzeń w sąsiedztwie Bramy Poznania zostanie jeszcze lepiej dostosowana do prowadzenia edukacji ekologicznej w zakresie ochrony środowiska. W dolinie Cybiny, obok amfiteatru i wzdłuż Wartostrady powstał Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa oraz Ekologiczna Ścieżka Edukacji. Jeszcze w tym roku pojawi się tam także Rzeczny Ogród Ekoedukacji. 

W sobotę (9 kwietnia) o godzinie 17:30 na Stadionie Miejskim rozpocznie się mecz Lech Poznań - Legia Warszawa. Aby ułatwić kibicom dotarcie na stadion i powrót do domów oraz w celu utrzymania standardu podróżowania dla pozostałych pasażerów Zarząd Transportu Miejskiego wzmocni komunikację zbiorową na liniach obsługujących rejon ulicy Bułgarskiej. Zmieniona też będzie organizacja ruchu wokół stadionu.

Poznań odpowiedział na apel mera Lwowa. W nocy z piątku na sobotę na przejście graniczne w Korczowej wyjadą dwa autobusy MPK - Solaris Urbino 18 i Man Lions City, które teraz będą służyły obywatelom Ukrainy.

Przebudowa układu komunikacyjnego w rejonie ronda Rataje wiązała się także z czasową organizacją ruchu w obrębie skrzyżowania ulic Jana Pawła II, Baraniaka i Berdychowo. Na wtorek, 12 kwietnia  planowane jest rozpoczęcie prac związanych z przywróceniem tam stałej organizacji ruchu.

Koncerty, wycieczki z przewodnikiem, spektakle teatralne, warsztaty, seanse filmowe dla dzieci i dorosłych - to i wiele innych atrakcji czeka na poznaniaków i poznanianki w najbliższy weekend. Osoby, które chcą poczuć wiosnę, mogą wybrać się na Jarmark Wielkanocny, a miłośnicy motoryzacji na Targi Motor Show. Amatorzy sportu chętnie pewnie wezmą udział w biegu Botaniczna Piątka, a smakosze w zjeździe food trucków na Franowie. Będzie także okazja, aby udzielić wsparcia naszym ukraińskim sąsiadom. 

Występ m.in. zespołu Sara Czureja Band oraz wystawa Róży, Amadei i Delfina Łakatoszów uświetniły spotkanie z kulturą romską w Sali Białej Urzędu Miasta. Podczas wydarzenia uhonorowano także młodych poznańskich artystów pochodzenia romskiego.

Na placu Wolności od piątku trwa jarmark Wielkanocny, ale przedświąteczne niespodzianki czekają w tym roku także na rynku Łazarskim. W niedzielę tamtejsze stragany zapełnią się wyjątkowym asortymentem. Nie zabraknie też atrakcji kulturalnych. 

Już w piątek plac Wolności zapełni się kolorowymi ozdobami, biżuterią, rękodziełem, naturalnymi kosmetykami, kolorowymi pisankami i wieloma innymi przedmiotami. Nie zabraknie także lokalnych i regionalnych przysmaków. Wszystko to w ramach Jarmarku Wielkanocnego, który potrwa do niedzieli. To nie koniec niespodzianek. W tym roku przedświąteczne atrakcje czekają także na rynku Łazarskim. 

Oprócz budowy trasy tramwajowej na Naramowice powstaje także infrastruktura rowerowa. Nowe trasy, wiaty, stojaki oraz systemy liczące rowerzystów powstają wzdłuż torowiska i są ważnym elementem całego układu komunikacyjnego. W tym tygodniu rozpoczęły się prace polegające na układaniu kolejnych nawierzchni dróg rowerowych między ul. Lechicką a ul. Błażeja, gdzie będzie tramwajowy przystanek końcowy.

W Forcie VII uczczono ofiary niemieckiej okupacji w latach 1939-1945 oraz zainaugurowano przypadający w kwietniu Miesiąc Pamięci Narodowej. W tym roku centralnymi postaciami obchodów zostali członkowie rodziny Hoffów z Rogalinka: małżeństwo Rozalia i Ignacy, a także ich synowie - Stefan i Łucjan.

4 kwietnia na placu Grzybowskim w Warszawie otwarto wystawę poświęconą lekarzom w Getcie Warszawskim. Jednym z nich był profesor Franciszek Raszeja. W wernisażu wziął udział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

W tym roku wyremontowanych zostanie ponad 50 miejskich chodników. Większość z nich zyska nową nawierzchnię dzięki współpracy z radami osiedli. Niektóre będą odnowione z wpływów ze strefy płatnego parkowania.

Prawie 30 szkół średnich z Poznania i powiatu zaprezentowało się na MTP w ramach targów szkolnictwa zawodowego i technicznego "Arena Zawodów". Akcja jest adresowana szczególnie do ósmoklasistów kończących podstawówkę, przed którymi stoi decyzja o dalszej drodze edukacji. 

Setki uczniów szkół średnich wzięły udział w programie kinowym, będącym częścią projektu "Poznań uzależniony od profilaktyki". Pokazom filmów towarzyszyły spotkania ze specjalistami - młodzi ludzie mogli porozmawiać z nimi m.in. o uzależnieniu od nowych technologii.

Punkt informacyjny i infolinia w języku ukraińskim, a także bezpłatne szkolenia oraz uproszczone procedury dla pracodawców - to udogodnienia, na jakie mogą liczyć poszukujący pracy obywatele Ukrainy oraz przedsiębiorcy oferujący im zatrudnienie.

Dwa poznańskie skwery otrzymały nowe nazwy: Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz Obrońców Ukrainy 2022. Pierwszy z nich znajduje się w pobliżu Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka, drugi - u zbiegu ulic św. Rocha oraz Kórnickiej. 

Każdy może przyczynić się do oszczędności zasobów wodnych na własnej posesji. Miasto Poznań nadal będzie dofinansowywać rozwiązania, których celem jest zatrzymywanie i ponowne wykorzystywanie deszczówki. O tym, że program dotacyjny będzie kontynuowany we wtorek, jednogłośnie zdecydowali na sesji miejscy radni. Nabór wniosków ruszy 16 maja.

Liczba wyników na stronie
30