- Dzieci z różnych przyczyn trafiają do takich placówek. Najczęściej kierowane są tam przez sąd. Powodów może być wiele - wśród nich m.in. choroba alkoholowa rodziców, ich bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, przemoc domowa czy porzucenie - podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Inwestycja powstała po to, by dzieci, których dotyczą trudności rodzinne miały jak najlepsze warunki do rozwoju i nabywania kompetencji społecznych.
W nowej siedzibie wychowankowie Centrum Wspierania Rodzin "Swoboda" mieszkają w jedno- i dwuosobowych pokojach. Do dyspozycji mają również salę do wypoczynku, pokój telewizyjny, przestrzeń do zabawy, miejsce do cichej nauki oraz kuchnię z jadalnią. W nowym budynku, przystosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, znajdą się także: pokój wychowawców, gościnny oraz pomieszczenia gospodarcze.
Budynek administracyjny mieści gabinety dyrekcji placówki, księgowość i kadry. Znajduje się w nim będzie również strefa pedagogiczna z pokojami pedagoga, psychologa, logopedy i pracownika socjalnego.
Budżet całej inwestycji sięgnął kwoty 5,6 mln zł - to koszt powstania obiektu oraz jego wyposażenia w meble oraz niezbędny sprzęt.
Historia placówki opiekuńczo-wychowawczej przy ul. Swoboda 59 sięga 1999 roku - wówczas działał tam Dom Dziecka nr 1, który zapewniał całodobową opiekę i wychowanie dzieciom pozbawionym opieki rodziców. W 2007 roku wyremontowano budynek placówki i podzielono go na dwa odrębne mieszkania. Dwa lata później, w 2009 r. poszerzono ofertę pomocy dzieciom, uruchomiono wsparcie dla rodzin zastępczych i wprowadzono nazwę Centrum Wspierania Rodzin "Swoboda".
Centrum od wielu lat prowadzi placówkę opiekuńczo-wychowawczą, Okno Życia oraz intensywnie wspiera rodziców biologicznych, którzy chcą podnosić swoje kompetencje. Promuje też rodzicielstwo zastępcze i pomaga w integracji rodzin zastępczych.
Lepsze warunki - dla dobra dzieci
Placówki opiekuńczo-wychowawcze zapewniają wsparcie dzieciom na terenie Poznania. Ich zadaniem jest świadczenie doraźnej całodobowej pomocy na czas trwania sytuacji kryzysowej w rodzinie. Zadaniem kadry jest wychowanie i opieka nad dzieckiem - do czasu jego powrotu do rodziny naturalnej lub umieszczenie go w rodzinie adopcyjnej albo zastępczej. Wychowankowie objęci są działaniami terapeutycznymi, mogą korzystać z pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Mają też zapewniony dostęp do odpowiedniej opieki medycznej.
Obecnie w Poznaniu działa 18 placówek opiekuńczo-wychowawczych w pełni dostosowanych do obecnych wymagań ustawowych. W 2021 roku było w nich 263 dzieci - w tym 36 wychowanków w CWR Swoboda.
Inwestycja przy ul. Perzyckiej to kolejne działanie Miasta, którego celem jest standaryzacja poznańskich placówek opiekuńczo-wychowawczych, czyli dostosowanie ich do wymogów ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Zgodnie z przepisami w takich miejscach nie może przebywać więcej niż 14 dzieci. Nowe budynki spełniające zapisy ustawy powstały już przy ul. Suwalskiej, Sarmackiej i Pamiątkowej.
AW