- Modertrans to obok Międzynarodowych Targów Poznańskich najbardziej znana w Polsce, ale też na arenie międzynarodowej spółka, w której Miasto ma udziały. Aktualnie największe światowe koncerny produkujące pojazdy szynowe interesują się zakupem Modertransu. Rozwój spółki to dla miasta wymierne zyski - zarówno finansowe jak i wizerunkowe. Naszymi tramwajami podróżują już bowiem nie tylko poznaniacy, ale także m.in wrocławianie. Już niedługo pojazdy produkowane przez firmę z Poznania będą jeździły także w Łodzi czy pod Berlinem - mówi Jacek Jaśkowiak.
Podczas wizyty prezydenta Poznania zaprezentowano elektryczny zespół trakcyjny Kolei Śląskich, będący w trakcie naprawy utrzymaniowej.
Nowa siedziba Modertrans Poznań znajduje się przy ulicy Stalowej 5 - w miejscu, gdzie wcześniej działał poznański Zakład Napraw Taboru Kolejowego. Jedna z hal produkcyjnych wykorzystuje konstrukcję nośną budynku po ZNTK. Pozostała część produkcyjna i biurowa zostały wybudowane od podstaw, a inwestycja toczyła się w latach 2017-2021. Łącznie w obiekcie znajduje się 7000 m2 powierzchni produkcyjnej.
Modertrans w zakładzie przy ul. Stalowej prowadzi naprawy powypadkowe, a także utrzymaniowe elektrycznych zespołów trakcyjnych i szynobusów. Proces dostawy pojazdów do zakładu jest ułatwiony, z uwagi na podłączenie znajdujących się tu torów do bocznicy kolejowej węzła Franowo. Każdy trafiający do naprawy pojazd przyjeżdża bezpośrednio linią kolejową z dowolnego miejsca w Polsce.
Cały czas część produkcji tramwajów odbywać się będzie w fabryce w Biskupicach pod Poznaniem.
RB