Zawody wspinaczkowe, warsztaty dla początkujących, zajęcia jogi, slackline, nagrody i wspólne ognisko na koniec - to atrakcje, które czekają na poznanianki i poznaniaków już w najbliższą środę, 29 czerwca od godziny 17 na pierwszym Meetingu Wspinaczkowym. Impreza odbędzie się w Poznańskim Rejonie Wspinaczkowym nad Wartą i jest bezpłatna.
1 lipca ruszy "Łazarskie lato". To cykl wydarzeń dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Wśród nich są koncerty spektakle, warsztaty i relaks. Będzie działać do 4 września, codziennie, w specjalnej strefie rekreacyjnej na rynku Łazarskim. Wszystkie wydarzenia będą bezpłatne.
30 czerwca rusza 6. edycja Lata z Estradą. Na 12 poznańskich osiedlach zaplanowano łącznie ponad 80 bezpłatnych plenerowych wydarzeń kulturalnych. W programie znalazły się liczne pokazy filmowe, spektakle dla dzieci, twórcze warsztaty i koncerty. Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem "Podróże po kulturze: kierunek Północ".
1 i 2 oraz 29 i 30 lipca na plaży przy Jeziorze Strzeszyńskim będą się odbywały koncerty "Na Falach". Chcąc ułatwić dojazd na imprezę transportem miejskim zdecydowano, że na liniach 146 i 160 autobusy będą miały wydłużoną trasę do Strzeszynka, na linii nr 195 będą dodatkowe kursy oraz zostanie uruchomiona dodatkowa linia nr 105.
Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych zmienia się dla pacjentów. Cel jest prosty: podnieść jakość obsługi poznanianek i poznaniaków oraz ułatwić im załatwienie swoich spraw w przychodni. Zmiany - choć niełatwe - zwiększą również komfort pracy personelu i pozwolą zacieśnić współpracę między lekarzem a rejestracją.
29 czerwca, w święto patronów Poznania, odbyła się uroczysta sesja rady miasta. Statuetkę i tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania przyznano prof. Wojciechowi Łączkowskiemu. Podczas wydarzenia wręczono też tytuły Zasłużonych dla Miasta Poznania oraz nagrody: naukową, artystyczną i sportową.
W niedzielę, 3 lipca, w godzinach od 7:00 do 19:00, w związku z koniecznością przeprowadzenia przeglądu technicznego tunelu na Franowo, wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji.
W czwartek, 30 czerwca zmieni się organizacja ruchu na ul. Św. Marcin, na odcinku od ul. Gwarnej do mostu Uniwersyteckiego. W najbliższych dniach będzie tam prowadzona budowa kanalizacji i rozbiórka oświetlenia.
Od 1 lipca w Poznaniu będą obowiązywać nowe wysokości opłaty za pojemnik lub worek dla nieruchomości niezamieszkanych, czyli np. biur, sklepów czy firm. Stawki dla mieszkańców pozostają bez zmian
Ich historia sięga XVI wieku. Do dziś są jednym z najbardziej znanych symboli Poznania. Teraz, ze względu na remont Starego Rynku, koziołki z wieży ratuszowej będą prezentować się poznaniakom i turystom częściej, bo aż dwa razy dziennie - tradycyjnie w samo południe oraz dodatkowo o godzinie 15.
Uroczystości związane z 66. rocznicą robotniczego zrywu rozpoczęły się już o godz. 6 rano i trwały przez cały wtorek. Ich kulminacja odbyła się o godz. 18.30 na placu Adama Mickiewicza. Tam pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca w imieniu mieszkańców stolicy Wielkopolski kwiaty złożyli Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania oraz Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta.
Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio,narody ukraiński i polski orazpoznański piekarzJacek Polewski są laureatami nagrody "Stukot'56 - odgłosy Czerwca". Przyznano ją po raz pierwszy w przeddzień 66. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956.
Rozpoczął się remont fragmentu muru oporowego na lewym brzegu Warty. Blisko stumetrowy odcinek, który był w złym stanie technicznym, jest naprawiany i wzmacniany. Inwestycja zapobiegnie dalszej degradacji konstrukcji muru, który powstrzymuje osuwanie się gruntu.
Szklana instalacja przestrzenna upamiętniająca pierwszą siedzibę Mieszka I i kaplicę Dobrawy znalazła się w TOP 100 konkursu CODAawards 2022 na najlepsze obiekty sztuki w przestrzeni publicznej na świecie. To jedyna kandydatura z Polski. Głosowanie publiczności potrwa do 30 czerwca.
Nad jeziorem Kierskim na dzieci i dorosłych czekają warsztaty ornitologiczne i dendrologiczne oraz zajęcia związane z tematyką segregacji odpadów. W programie znalazły się także konkursy z nagrodami. Wszystko to w ramach akcji "I love Kierskie".
Między 27 czerwca a 3 lipca ulice Poznania wypełnią się teatrem, tańcem, muzyką, a także sztukami wizualnymi i cyrkowymi. W tym roku miasteczko festiwalowe będzie mieścić się w aż trzech przestrzeniach: na pl. Kolegiackim, Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania i w parku im. F. Chopina.
Park przy Arenie objęty został pilotażowym projektem tzw. strefowania zieleni. Na stosunkowo niewielkiej powierzchni znajdują się wszystkie rodzaje terenów, którymi ZZM opiekuje się w różny sposób.
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych zakończył remont ponad 100-letniej kamienicy na Wildzie. Teraz ten zabytkowy budynek odzyskał swoją dawną świetność, a także stał się bardziej ekologiczny dzięki podłączeniu do centralnego ogrzewania i likwidacji pieców kaflowych.
Powstają pierwsze elementy przejazdu pod torami i zbiornik retencyjny. Zwiększenie udziału kolei i autobusów w codziennych podróżach to główny cel budowy węzła przesiadkowego na granicy Poznania i Plewisk, gdzie będzie także wygodny przejazd pod torami kolejowymi. Zakres robót jest coraz szerszy.
Miasto uhonorowało dokonania naukowe poznańskich badaczek i badaczy, którzy nie ukończyli 30 roku życia. Stypendia dostanie 12 młodych naukowców, każdy z nich otrzyma jednorazową wypłatę w wysokości 10 tys. zł.
Od kilku dni rowerzyści i piesi mogą korzystać z nowej infrastruktury pomiędzy Politechniką Poznańską, a mostem św. Rocha. Zakończyły się prace związane z budową w tym miejscu nowego odcinka drogi rowerowej i chodnika. Inwestycja wykonana została z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.
28 czerwca w związku z uroczystościami rocznicowymi Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r. planowane są zmiany w organizacji ruchu.
Ulica Złotowska zyskała już nową drogę rowerową z chodnikiem, teraz czas na wymianę nawierzchni jezdni. Rozpoczęcie prac planowane jest na środę,29 czerwca. Od tego dnia obowiązywała będzie czasowa organizacja ruchu.
Zmieniła się organizacja ruchu autobusowego przy rondzie Rataje. Pasażerowie będą mogli sprawniej przesiąść się na tramwaj.
Poznaniacy i poznanianki pamiętają o uczestnikach czerwcowego zrywu. Kulminacja obchodów odbędzie się we wtorek, 28 czerwca, na placu A. Mickiewicza, ale już dziś po raz pierwszy będą wręczone statuetki "Stukot '56". W przeddzień rocznicy Poznańskiego Czerwca zostaną nimi uhonorowane osoby, świadczące swoimi dokonaniami o wartościach, w imię których protestowano w 1956 roku.
W niedzielę, 26 czerwca, pod tablicami Romka Strzałkowskiego, Petera Mansfelda oraz pod tablicą na budynku szpitala im. F. Raszei uczczono 66. rocznicę wydarzeń z Czerwca 1956 r. W imieniu wszystkich mieszkańców Poznania kwiaty złożył Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta oraz Bartosz Guss, zastępca prezydenta miasta.
"Drogal" - jak mówią o nim jego twórcy - został namalowany na Wartostradzie przy moście św. Rocha. Przedstawia ogromna linijkę, która mierzy charakterystyczne elementy każdego z 42. osiedli stolicy Wielkopolski. Inauguracja muralu odbyła się w sobotę, 25 czerwca, drugiego dnia Fyrtle Festiwalu, w ramach którego do 3 lipca na mieszkańców i turystów czeka wiele atrakcji związanych z poznańską tożsamością lokalną.
Rusza kolejny cykl wakacyjnych przygód w dawnej zajezdni tramwajowej Madalina. W porównaniu z poprzednimi latami zasadniczą zmianą będzie otwarcie bram zajezdni nie tylko w weekendy, ale także w dni robocze - od wtorku do piątku.
Badania słuchu, EKG, pokazy pierwszej pomocy czy nauka poprawnego chodzenia z kijkami do nordic walking - to tylko część propozycji, jakie czekają na poznaniaków i poznanianki podczas Białej Soboty, która odbędzie się na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego przy ul. Dojazd/Lutycka 98.
Ponad 84 tysiące poznańskich uczniów i uczennic oraz przedszkolaków zakończyło w piątek rok szkolny. Przez dwa najbliższe miesiące będą wypoczywać na wakacjach. Do szkół wrócą dopiero 1 września.