Poznańska spalarnia, czyli Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK), działa już ponad 5 lat. W tym czasie dzięki niej wyprodukowano tyle energii elektrycznej, ile wystarczyłoby na potrzeby ok. 275 tys. gospodarstw domowych. Inwestycja pozwoliła też ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery.
Od piątku, 1 lipca trwa "Łazarskie lato" - cykl wydarzeń dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Codziennie, do 4 września będzie można uczestniczyć w koncertach, spektaklach czy warsztatach. Wiele z nich odbywa się również w zajezdni tramwajowej Madalina. Co tydzień, zarówno na Wildzie, jak i na Łazarzu na poznanianki i poznaniaków czeka mnóstwo atrakcji.
Kończy się wprowadzanie nowej organizacji ruchu na ul. Hetmańskiej - pomiędzy ul. Kasprzaka a ul. Reymonta. Jej celem jest zapewnienie pieszym swobody przejścia chodnikiem, przy jednoczesnym zachowaniu dwóch pasów na jezdni dla kierowców.
Trwa przebudowa Starego Rynku. Równolegle toczą się prace archeologiczne. Badane są m.in. ślady po budynku Nowego Ratusza, który został rozebrany po wojnie. Cenne są też znaleziska wskazujące na życie codzienne dawnych mieszkańców Poznania: monety, narzędzia, ozdoby, fragmenty butów. Badania nie wpływają na harmonogram prac budowlanych
Lech Poznań rozpoczyna dziś zmagania w europejskich pucharach. Jako mistrz Polski będzie walczył w eliminacjach do Ligi Mistrzów. Jego przeciwnikiem w pierwszej rundzie będzie najlepsza drużyna z Azerbejdżanu - Karabach Agdam. Początek spotkania o godz. 20 na stadionie przy ul. Bułgarskiej.
W związku z pracami prowadzonymi przez PKP od 6 do 11 lipca zamknięty będzie przejazd kolejowy na ul. Psarskie. Dla samochodów i komunikacji publicznej wytyczono objazdy lub zmianę tras.
Rozpoczyna się remont kolejnego odcinka chodnika przy ul. Tomickiego. To kontynuacja prac z poprzednich lat.
Miejski program in vitro cieszy się powodzeniem - dzięki niemu na świat przyszło już 400 małych poznaniaków i poznanianek. Trwa druga edycja, pary, które chcą wziąć w nim udział, cały czas mogą się zgłaszać.
Nargiz Gurbanova, ambasador Republiki Azerbejdżanu w Polsce odwiedziła stolicę Wielkopolski. W urzędzie miasta przyjął ją Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. Rozmawiano m.in. o wtorkowym meczu Lecha z Karabachem Agdam.
W poniedziałek, 4 lipca, rozpoczyna się remont nawierzchni jezdni na ulicach Kasprzaka i Matejki. Prace będą prowadzone etapami.
Podpisano porozumienie rozszerzające zasięg Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Zwiększenie liczby połączeń do stacji Wronki planowane jest od 1 stycznia 2023 roku.
Cosmin Onisii, ambasador Rumunii, odwiedził stolicę Wielkopolski. W urzędzie miasta przyjął go Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
MPK Poznań oraz firma PORR S.A. podpisały umowę na remont trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju na odcinku od ulicy Roosevelta do przystanku Słowiańska. Zakres przedsięwzięcia obejmuje kompleksową modernizację torowiska, a więc przede wszystkim wymianę szyn, podkładów i podsypki tłuczniowej.
Okolica placu Wolności i Okrąglaka zmieni się na lepsze. Gruntownie przebudowane będzie torowisko tramwajowe, jezdnia, chodniki i infrastruktura podziemna. Pojawi się wiele nowych drzew i zieleni niskiej, oświetlenie uliczne i elementy małej architektury. Umowa z wykonawcą została już podpisana, prace mogą zacząć się we wrześniu. Wcześniej odbędzie się spotkanie z mieszkańcami i przedsiębiorcami.
Od poniedziałku, 4 lipca, na przebudowywanej ul. Św. Marcin planowane są prace, które wymagają zmiany organizacji ruchu na skrzyżowaniu z ul. Piekary.
Już w najbliższą niedzielę, 3 lipca, na ulicach Poznania pojawią się kolarze amatorzy, uczestnicy wyścigu Gran Fondo Poznań. Start i metę wyścigów wyznaczono na ul. Bukowskiej przy hotelu "Sheraton".
Dwa festiwale, liczne koncerty, Marsz Równości - najbliższy weekend będzie pełen atrakcji dla poznaniaków w każdym wieku. Będzie można m.in. wziąć udział w zajęciach jogi w plenerze i poznać sekrety Niewidzialnej Ulicy.
Trwa nabór w ramach programu Kawka Bis, który wspiera mieszkańców w likwidacji kopciuchów. W tym roku na realizację projektu Miasto przeznaczyło aż 15 mln zł. Wnioski można składać tylko do końca lipca.
Mieszkańcy Jeżyc zyskali nowe miejsce wypoczynku z roślinnością i małą architekturą, a także niezwykłym widokiem na charakterystyczny mural. Skwer powstał przy współpracy z radą osiedla w ramach miejskiego programu "Zasadzka na fyrtle". Wcześniej na tym terenie znajdował się nielegalny parking.
Przebudowa ul. Święty Marcin na odcinku między ul. Gwarną a mostem Uniwersyteckim jest coraz bardziej zaawansowana. Na plac budowy zwożone są kolejne elementy torowiska tramwajowego.
Program opieki wytchnieniowej to duże wsparcie dla rodzin i opiekunów osób z niepełnosprawnościami. W Poznaniu można już się zgłaszać do jego kolejnej edycji.
Stolica Wielkopolski została nagrodzona tytułem Miasta Roku Przyjaznego Dla Biznesu w kategorii wsparcie lokalnych władz. - To wyróżnienie pokazuje, że nasze miasto nieustannie się rozwija, a działający w nim inwestorzy mogą liczyć na wsparcie z naszej strony- mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Do 30 czerwca 2022 r. należy złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Na spełnienie tego obowiązku został więc zaledwie dzień. Celem przedsięwzięcia jest poprawa jakości powietrza. Wiedza o tym, z jakich źródeł ogrzewania korzystają mieszkańcy, ułatwi likwidację głównego źródła zanieczyszczeń - starych pieców, czyli tzw. kopciuchów.
Monitoring miejski się rozwija - siedem nowych punktów kamerowych stanęło na osiedlu Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo. Dzięki nim mieszkańcy tego rejonu mogą czuć się bezpieczniej. Inwestycja kosztowała ponad pół miliona zł. i powstała w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.
W poniedziałek, 4 lipca rozpocznie się remont nawierzchni jezdni na ulicach Kasprzaka i Matejki. Prace będą prowadzone etapami.
Postępuje przebudowa ulicy Św. Marcin - na odcinku od ul. Ratajczaka do Al. Marcinkowskiego. Ułożone zostało już torowisko tramwajowe, trwa remont infrastruktury podziemnej, układana jest nawierzchnia jezdni i chodników, zaawansowane są również prace związane z siecią trakcyjną. Dzięki inwestycji mieszkańcy i turyści zyskają wygodną przestrzeń.
Poznańscy seniorzy, seniorki i osoby potrzebujące wsparcia mogą zgłaszać się do bezpłatnego projektu teleopieki. Każdy, kto weźmie w nim udział, będzie mógł liczyć na pomoc przez 24 godziny na dobę oraz na bezpłatne usługi specjalistów.
Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak powołał Radę Konsultacyjną ds. Ochrony Środowiska i Klimatu. Zasiądą w niej eksperci, profesorowie poznańskich uczelni. Nowo utworzony zespół ma być realnym wsparciem w obliczu wyzwań, jakie czekają Miasto w dobie zmieniającego się klimatu.
Do 30 czerwca 2022 r. należy złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Na spełnienie tego obowiązku zostały więc zaledwie 2 dni. Celem przedsięwzięcia jest poprawa jakości powietrza. Wiedza o tym, z jakich źródeł ogrzewania korzystają mieszkańcy, ułatwi likwidację głównego źródła zanieczyszczeń - starych pieców, czyli tzw. kopciuchów.
Aż do końca sierpnia Kolejka Parkowa Maltanka będzie kursować codziennie: w dni robocze co godzinę, a w weekendy i święta - co 30 minut.