Obiekt przedstawia zarys reliktów Palatium Mieszka I i jego żony Dobrawy, budowli z czasów dynastii Piastów sprzed ponad 1000 lat. Szklana instalacja otacza kościół Najświętszej Marii Panny in Summo na Ostrowie Tumskim. Geneza projektu sięga 1999 roku, kiedy to zespół archeologów pod kierownictwem prof. Hanny Kóčki-Krenz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza dokonał w tym miejscu niezwykłego odkrycia relikwii palatium.
Ekspozycja jest podświetlana. Nawiązuje do starego muru. Jej górne powierzchnie wykonano z gładkiego i bezpiecznego szkła hartowanego z nadrukowanym tekstem. Obiekt jest symbolicznym odtworzeniem kształtu reliktów palatium. Autorem instalacji jest firma Archiglass i architekci: Tomasz i Konrad Urbanowicz.
Przedsięwzięcie jest częścią projektu "Tu się wszystko zaczęło - ekspozycja świadectw początków państwowości polskiej na Ostrowie Tumskim w Poznaniu". Powstaniu obiektu towarzyszył program edukacyjny wykorzystujący nowoczesne techniki multimedialne oraz nową aranżację pleneru zarówno w okolicach kościoła Najświętszej Marii Panny in Summo, przy Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci, na całej przestrzeni ulic Ostrowa Tumskiego, jak i na Ostrówku.
Głosować na projekt "The Spirit of Palatium, Ostrów Tumski, Poznań, Poland" można na stronie internetowej konkursu.
CODAworx to organizacja zrzeszająca ekspertów z dziedziny sztuki, architektury i designu. Jej misją jest realizowanie i promowanie artystycznych koncepcji. Organizowany od 2013 roku konkurs to jedna z form tej promocji.
AJ