Poznańska kultura dla Ukrainy

Zdjęcie przedstawia elewację frontową budynku Biblioteki Raczyńskich. Pierwsza kondygnacja wyłożona jest kamieniem, drugą zdobi kolumnada. - grafika rozmowy
Poznańska kultura dla Ukrainy
Poznańska kultura dla Ukrainy

Minął ponad rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Między 7 a 9 marca w Bibliotece Raczyńskich podsumowane zostaną zmiany, jakie zaszły w poznańskiej i polskiej kulturze. W programie panele dyskusyjne, warsztaty, koncerty czy spotkania.

W dniach 7-9 marca zaproszeni goście porozmawiają o działaniach instytucji, artystów i animatorów, którzy otworzyli się na ukraińskich twórców i publiczność.  Będzie można także spotkać się z jedną z najważniejszych obecnie ukraińskich pisarek, Oksaną Zabużko oraz wziąć udział w koncertach i warsztatach. Nie zabraknie także wydarzeń towarzyszących: 4 marca odbędzie się dwujęzyczne czytanie dla dzieci, a 9 marca - zwiedzanie wystawy obrazów Jacka Malczewskiego pochodzącej z lwowskiej kolekcji. 

Ludzie książki w obliczu wojny - panel 

W rozmowie na temat działań bibliotekarzy, wydawców i innych ludzi książki wezmą udział: Larysa Luhova - dyrektorka Lwowskiej Obwodowej Biblioteki dla Dzieci, Małgorzata Grupińska-Bis - dyrektorka Biblioteki Wojewódzkiej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Monika Długa - dyrektorka wydawnicza Wydawnictwa Poznańskiego, Agata Romaniuk - pisarka, autorka m.in. "Balu u lamorożca. Polsko-ukraińskich bajek o przyjaźni" i Dariusz Kawa z Instytutu Książki. Rozmowę prowadzi Katarzyna Kamińska - dyrektorka Biblioteki Raczyńskich. Panel będzie tłumaczony na język ukraiński i transmitowany na bibliotecznym FB. 

Termin: 7 marca (wtorek), godz. 10.00, Biblioteka Raczyńskich sala 1

Poznańska kultura rok po wybuchu wojny - panel 

O kulturze otwierającej się na działania ukraińskich artystów i poszerzeniu ofert dla ukraińskiej publiczności opowiedzą Zofia Starikiewicz - zastępczyni dyrektorki Centrum Kultury Zamek, Andrzej Hamerski - zastępca dyrektora Teatru Muzycznego, Tomasz Łęcki - dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, Ryszard Kupidura ze stowarzyszenia Ukraińska Wiosna, Przemek Prasnowski z Baraku Kultury, Daga Gregorowicz z zespołu Dagadana. Rozmowę poprowadzi Marcin Kostaszuk - zastępca dyrektorki Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania. Panel będzie tłumaczony na język ukraiński i transmitowany na bibliotecznym FB.

Termin: 7 marca (wtorek), godz. 12.00, Biblioteka Raczyńskich sala 1 

Spotkanie z Oksaną Zabużko 

Co ocala literatura? Między innymi tego dotyczyć będzie spotkanie z Oksaną Zabużko, jedną z najważniejszych współczesnych ukraińskich pisarek. Zabużko jest autorką ponad dwudziestu książek (poezja, proza, eseistyka, filozofia), laureatką wielu nagród krajowych i zagranicznych. W Polsce ukazały się m.in. powieść "Badania terenowe nad ukraińskim seksem" (2003) i "Muzeum porzuconych sekretów" , zbiór opowiadań "Siostro, siostro" , wywiad rzeka "Ukraiński palimpsest. Oksana Zabużko w rozmowie z Izą Chruślińską" (2013), zbiór esejów "Planeta Piołun". Spotkanie poprowadzi Ryszard Kupidura. 

Termin: 7 marca (wtorek), godz. 18.00, Biblioteka Raczyńskich sala 1 

Koncert Kołomyja 

Tytuł koncertu nawiązuje do żywiołowego tańca, ale także ukraińskiej pieśni lirycznej. W programie pojawią się zarówno polskie, ukraińskie, jak i bałkańskie melodie, stanowiące podróż do korzeni słowiańsko-bałkańskiej muzyki ludowej. "Kołomyja" to wspólny projekt Oksany Hamerskiej oraz pianisty i aranżera Jacka Skowrońskiego, na scenie wystąpią też Michał Gajda - akordeon, Marcin Chenczke - kontrabas, Andrzej Mazurek - perkusja.

Termin: 8 marca (środa) godz. 18.00, Biblioteka Raczyńskich sala 1 

Koncert pieśni polskich i ukraińskich

Podczas koncertu zabrzmią pieśni Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina, a także utwory kompozytorów ukraińskich m.in. Konstantyna Dankewycza i twórcy ukraińskiej opery narodowej, Mikoły Łysenki. W polskich pieśniach kompozytorzy sięgali np. po poezję Mickiewicza i Kraszewskiego, w ukraińskich - po wiersze Szewczenki. Wystąpią soliści Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki: Galina Kuklina, Jaromir Trafankowski oraz Iryna Ushanova-Rudko, która zaśpiewa w ramach programu wsparcia dla artystów z Ukrainy: Opera helps U. Akompaniować będzie Olena Skrok.

Termin: 9 marca (czwartek), godz. 18.00 Biblioteka Raczyńskich, Filia Sztuki, sala 5

Wydarzenia towarzyszące

Rodzinne czytanie z asz.teatrem. "Bal u lamorożca. Polsko-ukraińskie bajki o przyjaźni" i warsztaty z Agatą Romaniuk 

W mieszkaniu przy Wroniej 3 w Gdańsku dzieją się różne rzeczy. Marchewki bronią grządek przed atakiem rzodkiewek, za szafą w mieszkaniu nr 9 mieszka ugabugalan, a lamorożec urządza bal. Fragmenty książki, która powstała z myślą o ukraińskich i polskich dzieciach, mierzących się z sytuacją wojny przeczytają po polsku i ukraińsku aktorzy asz.teatru. Po czytaniu odbędą się na plastyczne warsztaty z autorką książki, Agatą Romaniuk. 

Termin: 4 marca (sobota), godz. 12.00, Biblioteka dla dzieci, Al. Marcinkowskiego 23 

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki" w Muzeum Narodowym w Poznaniu

To okazja zobaczenia 34 obrazów najważniejszego polskiego symbolisty, Jacka Malczewskiego, z kolekcji Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki. Płótna zostały ewakuowane z Ukrainy z powodu wywołanej przez Rosję wojny. Oprowadzanie w języku polskim. Zbiórka w Muzeum przy kasie biletowej. Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy zapisy@bracz.edu.pl

Termin: 9 marca godz. 13.15 Muzeum Narodowe w Poznaniu

Inicjatywa jest finansowana przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich. 

BR/JZ