Ambasador Armenii w Poznaniu

Na zdjęciu mężczyzna składający podpis w księdze, przed nim flaga Polski i Armenii - grafika rozmowy
Samvel Mkrtchian, ambasador Armenii złożył wizytę w Poznaniu
Ambasador Armenii w Poznaniu

Samvel Mkrtchian, ambasador Armenii złożył wizytę w Poznaniu. W urzędzie miasta przyjął go Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta.

Była to pierwsza wizyta ambasadora w Urzędzie Miasta Poznania. Dyplomata sprawuje stanowisko od listopada 2018 roku. Wcześniej pełnił funkcję ambasadora w Libanie. W latach 2004-2010 był szefem misji Republiki Armenii przy NATO oraz stałym przedstawicielem Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej w latach 2006-2010. Negocjował pierwszy plan działania na rzecz indywidualnego partnerstwa Armenia-NATO, wdrażanego od 2006 r.

Podczas wizyty rozmawiano m.in. o możliwych kierunkach współpracy między Armenią a Poznaniem. Poruszono temat wojny w Ukrainie, jej konsekwencji oraz kwestie pomocy uchodźcom z tego kraju. Ambasador oraz zastępca prezydenta podzielili się spostrzeżeniami dotyczącymi podobieństw i różnic między Polską a Armenią. 

Na spotkaniu obecny był także Paweł Ładziński, Konsul Honorowy Armenii. Od poniedziałku, 6 marca, w Poznaniu oficjalnie funkcjonuje Konsulat Honorowy Armenii.

- Mam nadzieję, że stosunki między Poznaniem a Armenią będą się rozwijać, również dzięki działaniom pana Ładzińskiego - mówił Samvel Mkrtchian. - Liczę, że uda nam się podpisać porozumienie o miastach partnerskich między Poznaniem, a jedną z miejscowości w Armenii. Będzie to dobry początek współpracy na wielu szczeblach. 

- Relacje polsko-armeńskie zawsze były przyjazne. W Poznaniu swego czasu żyła bardzo duża grupa Ormian - podkreślał Mariusz Wiśniewski. - Jesteśmy otwarci na współpracę Poznania z Armenią. 

W stolicy Wielkopolski przebywa wielu obywateli Armenii, część stanowią studenci. Uniwersytet Ekonomiczny współpracuje z Państwowym Uniwersytetem Ekonomicznym w Erewaniu; Uniwersytet Medyczny z Państwowym Uniwersytetem Medycznym w Tbilisi, Uniwersytetem Europejskim w Tbilisi oraz Uniwersytetem w Batumi; UAM współpracuje z Uniwersytetem Rosyjsko-Armeńskim w Erewaniu, Państwowym Uniwersytetem w Wanadzorze.

Dyplomata wpisał się do księgi pamiątkowej. Wymienili się także z zastępcą prezydenta podarunkami.

PD