- Program "Aktywny samorząd" adresowany jest do osób z niepełnosprawnością. Dzięki uzyskanemu wsparciu mogą one prowadzić aktywne życie, wrócić na rynek pracy, łatwiej jest im wykonywać zawód czy zdobyć wyższe wykształcenie - mówi Anna Krakowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, który jest realizatorem programu na terenie miasta.
"Aktywny samorząd" składa się z dwóch modułów. Pierwszy z nich dotyczy likwidacji różnorakich barier, które utrudniają aktywność społeczną i zawodową osób z niepełnosprawnościami. Drugi przewiduje pomoc w uzyskaniu wyższego wykształcenia.
- Istotne jest, że przy ubieganiu się o dofinansowanie nie obowiązuje kryterium dochodowe - podkreśla Piotr Czajka, zastępca dyrektora MOPR Poznań. - Wnioski o dofinansowanie w ramach pierwszego modułu można składać od 1 marca. Należy to zrobić online za pośrednictwem Systemu Obsługi Wsparcia (SOW).
Zainteresowani mogą wystąpić o wsparcie na zakup na przykład protez, wózka czy skutera elektrycznego. W ramach likwidacji ograniczeń w dostępie do uczestnictwa w społeczeństwie informacyjnym można wnioskować o pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego, między innymi laptopów, telefonów, drukarek, oprogramowania.
Osoba z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, która pracuje, otrzyma pomoc finansową w opłaceniu pobytu swojego dziecka w żłobku, przedszkolu czy też pozostającego pod inną tego typu opieką.
Dofinansowanie można też uzyskać na zdobycie prawa jazdy. - A także na zakup fotelika czy siedziska do auta oraz dostosowanie posiadanego samochodu do potrzeb osoby z niepełnosprawnością - zaznacza Michał Wieczorek, kierownik Sekcji ds. Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych MOPR. - W tym przypadku przewidywana wartość wsparcia w tym obszarze wynosi od 10 tys. do aż 70 tysięcy złotych.
Moduł II "Aktywnego samorządu" umożliwia uzyskanie pomocy finansowej w zdobyciu wyższego wykształcenia. - Dofinansowanie pokrywa część lub całość kosztów czesnego. Ponadto student otrzymuje dodatek na pokrycie innych kosztów kształcenia. Jest on wypłacany jednorazowo na każdy semestr nauki - wyjaśnia Michał Wieczorek.
Wnioski o dofinansowanie z programu "Aktywny samorząd" należy składać elektronicznie w systemie SOW (sow.pfron.org.pl).
Ważne terminy
Moduł I
- 1 marzec 2023 - rozpoczęcie naboru wniosków.
- 31 sierpień 2023 - zakończenie przyjmowania wniosków.
Moduł II
- 1 marzec 2023 - rozpoczęcie naboru wniosków na rok szkolny/akademicki 2022/2023.
- 31 marzec 2023 - zakończenie przyjmowania wniosków na rok szkolny/akademicki 2022/2023.
- 1 wrzesień 2023 - - rozpoczęcie naboru wniosków na rok szkolny/akademicki 2023/2024.
- 10 październik 2023 - zakończenie przyjmowania wniosków na rok szkolny/akademicki 2023/2024.
MOPR/AW