"
Nowy Letni Święty Marcin"

Grafika z napisem "Nowy Letni Święty Marcin". - grafika rozmowy
"Nowy Letni Święty Marcin" - znamy szczegółowy program, fot. Fundacja Jeden Uniwersytet.
"
Nowy Letni Święty Marcin"

W tym roku wakacje rozpoczynają się na Świętym Marcinie. Już w ten weekend - 24 i 25 czerwca - mieszkańcy i turyści będą mogli posłuchać koncertów, spróbować regionalnych win i specjalnego świętojańskiego menu od lokalnych restauratorów, a także wziąć udział w przechadzkach z przewodnikiem. Nie zabraknie również wydarzeń dla najmłodszych.

- Ulica Święty Marcin przez ostatnie lata przechodziła metamorfozę, której celem było stworzenie przestrzeni przyjaznej pieszym, zachęcającej do spotkań, z większą ilością zieleni i sprawnym transportem publicznym. Dzisiaj już widać, że ten cel udało się nam zrealizować. Dlatego lato 2023 możemy rozpocząć na zmodernizowanym Świętym Marcinie. Zapraszam wszystkich mieszkańców i gości odwiedzających stolicę Wielkopolski do odkrywania tej pięknej ulicy na nowo! - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta.

W ostatni weekend czerwca na odcinku od ul. Gwarnej do Ratajczaka na mieszkańców i turystów czeka moc atrakcji. Pod Alfami stanie scena, na której wystąpią m.in. Kurde., Tuga, Heat, Mish Mash, pass_records,  Roxana Tutaj&Good Omen, Max Charm czy Orkiestra MPK. Będzie można zobaczyć także performance w wykonaniu aktorów Polskiego Teatru Tańca czy wziąć udział w rozgrzewce baletowej dla dzieci i dorosłych z Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki. 

W sobotę, o godz. 13:30  rozpocznie się spacer w towarzystwie poznańskiego historyka, dr. Piotra Grzelczaka, który opowie o fascynujących, a niekiedy burzliwych dziejach Świętego Marcina. Nie zabraknie rozmów o pochodach, protestach, handlu i architekturze 

W niedzielę o godz. 13:00 będzie można wziąć udział w spacerze "Święty Marcin - wczoraj i dziś" organizowanym przez Towarzystwo Wiedzy Powszechnej Oddział Regionalny w Poznaniu. W jego trakcie przewodnik opowie o historii Poznania - od "miasta twierdzy" z wspomnieniami bramy berlińskiej i budynku intendentury wojskowej aż po czasy współczesne. 

Na Św. Marcinie znajdzie się również stoisko Centrum Szyfrów Enigma dedykowane miłośnikom tajnych wiadomości i zagadek. Na chętnych czekają różne wyzwania i sposoby utajniania i odszyfrowywania wiadomości. Centrum przygotowało również specjalne oprowadzania - "Budynek Nieodkryty" (24-25.06, godz. 12:00) oraz "Punkt wyjścia (24 i 25.06, godz. 16:00). 

Ulica wypełni się również stoiskami Targu Win Wielkopolskich i jarmarku świętojańskiego. Na poznaniaków i turystów będzie czekać aż 12 regionalnych producentów win oraz kilkunastu wystawców z rękodziełem i wielkopolskimi przysmakami. 

Uzupełnieniem gastronomicznej oferty będzie specjalne menu lokalnych restauracji zlokalizowanych przy ulicach: Święty Marcin, Taczaka, Piekary, Ratajczaka, Kantaka oraz Kościuszki. 

Na najmłodszych czekają dwa dni animacji i warsztatów. Na ul. Święty Marcin stanie zabytkowy tramwaj GT8 "Helmut", w którym zajęcia poprowadzą studenci z projektu Kindernalia. Dziać się będzie także w dwóch specjalnych strefach dedykowanych dzieciom oraz przy ul. Święty Marcin 57, gdzie będzie można zobaczyć historyczną makietę z klocków LEGO. 

Warto będzie zajrzeć na podwórko kamienicy Towarzystwa Wiedzy Powszechnej Oddział regionalny w Poznaniu przy ul. Święty Marcin 69 oraz do Baraku Kultury przy Al. Marcinkowskiego, gdzie będzie można zobaczyć wystawy i  projekty kulturalne. 

Więcej informacji o wydarzeniach można znaleźć na Facebooku: https://fb.me/e/3FJovUuQB.

Organizatorami wydarzenia "Nowy Letni Święty Marcin" są: Fundacja Jeden Uniwersytet, Pokolenie 2020, Bistro Grono. Partnerzy: Miasto Poznań, Wielkopolskie Stowarzyszenie Winiarzy, Koalicja Święty Marcin.

Informacje komunikacyjne 

W związku z organizacją imprezy 24 i 25 czerwca tramwaje linii nr 16 pojadą skróconą trasą - do przystanku Zamek. Przystanki Ratajczaka i Marcinkowskiego dla linii nr 16 będą wyłączone z użytkowania.

Wprowadzone będą także czasowe zmiany w organizacji ruchu. Ulica Święty Marcin na odcinku od ul. Kościuszki do ul. Ratajczaka będzie zamknięta dla ruchu samochodowego (z wyjątkiem pojazdów upoważnionych) od godzin porannych w sobotę do godzin wieczornych w niedzielę. 

W związku z tym ul. Kantaka, Garncarska i Św. Marcin na odcinku od ul. Ratajczaka do ul. Piekary będą czasowo dwukierunkowe - bez wjazdu na zamknięty odcinek ulicy Św. Marcin. W tym czasie dwukierunkowy ruch tramwajowy odbywać się będzie do przystanku przy ul. Gwarnej.

Z uwagi na wprowadzenie czasowego zakazu zatrzymywania się pojazdów na terenie imprezy, należy wcześniej przeparkować samochody z miejsc objętych zakazem.

Święty Marcin w nowej odsłonie

Ul. Św. Marcin to jedna z najważniejszych ulic Poznania. Jej początki sięgają XII w., kiedy to na tym terenie istniała historyczna osada nosząca nazwę Święty Marcin, która została przyłączona do miasta dopiero w 1797 r. W drugiej połowie XIX wieku nastąpił rozwój ulicy, wzdłuż niej zaczęły powstawać kilkupiętrowe kamienice. Największe zmiany nastąpiły jednak na początku XX w. Wówczas to Niemcy podjęli decyzję o budowie reprezentacyjnych obiektów państwowych od strony drogi Berlińskiej. Powstał wówczas m.in. zamek cesarski. 

Przy ulicy Święty Marcin znajduje się wiele ważnych dla miasta obiektów, w tym m.in. jeden z najstarszych w Poznaniu kościołów - św. Marcina, Akademia Muzyczna, Collegium Iuridicum, Collegium Minus, pomnik poznańskich Krzyży oraz działające nieprzerwanie od 1908 r. kino.

Od 1994 roku 11 listopada w stolicy Wielkopolski organizowane są "Imieniny Ulicy", podczas, których prezydent Poznania przekazuje Świętemu Marcinowi klucze do miasta. 

Obecnie ulica zyskuje nowe życie. Rewitalizacja Świętego Marcina stworzyła przestrzeń nowoczesną i przyjazną mieszkańcom, przedsiębiorcom oraz turystom. W latach 2017-2019 odnowiono odcinek między ulicami Gwarną a Ratajczaka. Pojawiło się tam dwa razy więcej drzew niż było wcześniej. 

W ramach kolejnego etapu modernizacji ulicy Św. Marcin, zmienia się odcinek od ul. Ratajczaka w stronę Al. Marcinkowskiego. Trwa jeszcze przebudowa części od ul. Gwarnej w stronę mostu Uniwersyteckiego. Pojawiło się już więcej zieleni, ale także zupełnie nowy przystanek tramwajowy, po stronie CK Zamek. Nowością, która ułatwiła komunikację jest skręt dla tramwajów, łączący ulice Św. Marcin i Towarową. Dzięki otwarciu tej trasy tramwajami linii nr 2 można dojechać bliżej centrum - zwłaszcza w rejon CK Zamek i al. Niepodległości.

W efekcie prac śródmieście Poznania zyska nową, lepszą jakość. Przestrzeń zostanie uporządkowana, a ruch samochodowy uspokojony. Pojawią się: nowe drogi rowerowe i enklawy zieleni, a równe i szerokie chodniki zachęcać będą do spacerowania ulicami miasta i spędzania czasu w centrum. 

JZ