W najbliższy weekend w Poznaniu będzie można obejrzeć zabytkowe samochody i poznać sekrety modystek. Na Świętym Marcinie pojawi się okazja, by poznać sąsiadów i zagrać w wyjątkową grę miejską, a uczestnicy festiwalu "Rusałka - jezioro, które łączy" spędzą aktywnie czas, poznając lokalną historię. Poza tym na wszystkich czekają liczne koncerty, spektakle i wystawy.
W poniedziałek, 11 września, rozpoczną się prace związane z niezbędną naprawą fragmentu zachodniej nitki - służącej do wyjazdu z miasta - wiaduktu Kosynierów Górczyńskich. Roboty będą toczyły się na jednym pasie, więc estakada będzie cały czas przejezdna.
Zgodnie z zapowiedziami w sierpniu wykonawca inwestycji na Starym Rynku kontynuował będzie nocne prace, polegające na renowacji sieci kanalizacji sanitarnej. Przystąpi do nich w nocy z 16 na 17 sierpnia. Roboty te potrwają do końca miesiąca.
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych ogłosił pierwszą po wakacjach edycję programu "Mieszkanie do remontu". Tym razem można ubiegać się o 21 lokali o zróżnicowanym metrażu i liczbie pokoi.
Niedawno Borejkowie zagościli na ścianie budynku przy ul. Słowackiego. Teraz w całym Poznaniu będzie można spotkać członków najsłynniejszej poznańskiej rodziny i odwiedzić związane z nią miejsca. Wszystko za sprawą gry miejskiej, która prowadzi śladem Jeżycjady.
Jak rozpocząć własny biznes i wejść na rynek z dobrym startupem? Jak stworzyć swój pierwszy produkt i jakie narzędzia mogą się w tym przydać? To tylko niektóre pytania, na jakie odpowiedzi poznają uczestnicy programu "Plus Jeden do rozwoju".
Koncerty, gry, animacje i warsztaty, ale przede wszystkim zabawa w sąsiedzkim gronie - to tylko część atrakcji, jakie czekać będą w najbliższą sobotę na Świętym Marcinie. 9 września o 9:00 pod Alfami wystartuje Dzień Sąsiada - wyjątkowa okazja, aby bliżej się poznać, zagrać w nietypową grę miejską i spędzić razem czas.
Startuje jubileuszowy, 50. Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych. Weźmie w nim udział aż 70 załóg, które przejadą przez Wielkopolskę śladami początków Państwa Polskiego. W sobotę zaś na Torze Poznań podczas "Pikniku z Automobilem" na wszystkich czekać będzie mnóstwo atrakcji.
W czwartek w Poznaniu rozpoczyna się kolejne kajakarskie święto. Czterdzieści trzy reprezentacje z pięciu kontynentów, w tym Polacy, wezmą udział w turnieju Nadziei Olimpijskich.
Już od 30 lat w Polsce odbywa się akcja sprzątania świata. Jak co roku włącza się do niej również Poznań. Miasto zachęca do zgłaszania swoich grup i wspólnego sprzątania stolicy Wielkopolski. Zgłaszać można się tylko do 10 września.
W najbliższy piątek, 8 września, na przebudowanej ul. Pokrzywno wprowadzona zostanie stała organizacja ruchu. Oznacza to, że ulica będzie w pełni przejezdna. Gotowa jest też infrastruktura dla pieszych i rowerzystów, pojawiły się też nowe drzewa.
Zakończyły się prace budowlane na ponadtrzystumetrowym odcinku dawnego ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż Lasu Dębińskiego. Piesi mogą poruszać się po nowym chodniku, a rowerzyści korzystają z wygodnej drogi rowerowej.
Rozpoczął się remont jednego z najbardziej uczęszczanych wildeckich chodników. Prace prowadzone są na ul. Górna Wilda pomiędzy ulicami Spychalskiego a Wierzbięcice (po wschodniej stronie).
Rok szkolny rozpoczął się w pełni, a więc to ostatnia chwila na skompletowanie wyprawki. Rzeczom, z których dzieci wyrosły, warto dać drugie życie. Okazja ku temu będzie na "Powakacyjnym sąsiedzkim kiermaszu wymiany odzieży dziecięcej" 10 września na placu Wielkopolskim.
Trwa kolejny etap modernizacji Ogrodu Jordanowskiego nr 1 przy ul. Solnej na Starym Mieście. Powstaje tam wielofunkcyjny budynek zaplecza sportowego.
W najbliższy weekend odbędą się ostatnie wydarzenia z cyklu " A na targowiskach dzieje się... oj dzieje...". Na poznaniaków będą czekać atrakcje na placu Wielkopolskim oraz Bernardyńskim.
Czym jest neuroróżnorodność? Jak funkcjonuje osoba z ADHD i czym charakteryzuje się spektrum autyzmu? Jak używać języka inkluzywnego i zwrotów włączających oraz w jaki sposób język ten kreuje naszą rzeczywistość? Na te i inne pytania będzie można uzyskać odpowiedzi podczas darmowych szkoleń dla pracodawców.
15 października Polacy ruszą do urn, aby oddać głos w wyborach parlamentarnych oraz referendum ogólnokrajowym. Wyborcy z niepełnosprawnościami mogą w tym czasie skorzystać z kilku ułatwień.
Przy ul. Wrzesińskiej może powstać pierwsze w Poznaniu grzebowisko, gdzie właściciele będą mogli legalnie pochować swoje zwierzęta. Umożliwi to nowy miejscowy planu zagospodarowania przestrzennego, który przyjęli radni.
Podsumowano konsultacje społeczne dotyczące zmiany regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Poznania. W ankiecie wzięło udział ponad 3,5 tys. mieszkańców. Niemal 85% z nich deklarowało, że zna zasady gospodarowania odpadami komunalnymi. Większość jest także zadowolona z obecnego systemu.
"OK Poznań - Poznańska Złota Karta" - to nowa propozycja dla seniorów, którzy rozliczają podatki w stolicy Wielkopolski. Dzięki niej będą mogli skorzystać z dodatkowych zniżek i ulg w całym mieście. Obecne karty seniora zachowają ważność jeszcze przez rok.
Zabytkowy Fort VI i otaczająca go przyroda będą teraz lepiej chronione. Radni przyjęli nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Dokument zakazuje m.in. lokalizacji usług w strefach zimowania nietoperzy.
Po wakacyjnej przerwie wracają spotkania w ramach Srebrnego Fyrtla - Senioralnego Miejsca Współpracy. To przestrzeń dedykowana osobom w dojrzałym wieku, które chcą aktywnie uczestniczyć m.in. w kulturalnej ofercie miasta i jednocześnie być jej twórczyniami i twórcami.
Trwają prace na ul. Heleny Modrzejewskiej na Ławicy. Większość robót związanych z infrastrukturą podziemną została już wykonana. Dzięki inwestycji zniszczona, osiedlowa droga będzie bardziej przyjazna mieszkańcom.
Chcesz oddać głos w Poznaniu w zbliżających się wyborach parlamentarnych i referendum, ale nie jesteś tu zameldowany? Dopisz się do spisu wyborców. Sprawę najlepiej załatwić przez internet. Cała procedura zajmuje parę minut i jest bardzo prosta.
Można już skorzystać z konsultacji z Rzeczniczką Praw Ucznia. Agata Dawidowska od 1 września działa w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 na Grunwaldzie. Na najbliższe miesiące zaplanowane zostały spotkania, podczas których będzie odpowiadać na pytania i wyjaśniać prawa i obowiązki uczniów i ich rodziców.
Stowarzyszenie Centrum PISOP oraz Fundacja Niwa Edukacji i Rozwoju otrzymały statuetkę "Inicjatora Roku 2022". Kapituła konkursu doceniła ich działania dla uchodźców z Ukrainy. Wszystkich laureatów ogłoszono podczas Poznańskiego Targu Dobra w Starym Zoo.
Kolejny odcinek przebudowywanej ul. Kolejowej pokrywa nowa nawierzchnia. Od skrzyżowania z ul. Klaudyny Potockiej do skrzyżowania z ul. Karwowskiego kończy się przygotowanie podbudowy i trwa układanie warstwy wiążącej jezdni.
Uczniowie podstawówki przy ul. Baranowskiej na Minikowie mogli już zainaugurować nowy rok szkolny w dobudowanej sali gimnastycznej. Szkoła Podstawowa nr 59 im. gen. J. H. Dąbrowskiego zyskała nie tylko nową salę, ale i dodatkowe pomieszczenia.
Do ławek w poznańskich szkołach zasiądzie w nowym roku szkolnym 86 tys. dzieci, których nauczać będzie ponad 10 tys. nauczycieli. Uroczysta miejska inauguracja odbyła się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Charlesa de Gaulle'a.