Czy poznaniacy segregują śmieci?

Grafika z kolorowym napisem "porzóndek musi być" oraz kubłami na śmieci - grafika rozmowy
Podsumowano konsultacje społeczne dotyczące zmiany regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Poznania
Czy poznaniacy segregują śmieci?

Podsumowano konsultacje społeczne dotyczące zmiany regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Poznania. W ankiecie wzięło udział ponad 3,5 tys. mieszkańców. Niemal 85% z nich deklarowało, że zna zasady gospodarowania odpadami komunalnymi. Większość jest także zadowolona z obecnego systemu. 

Celem konsultacji było uzyskanie opinii i uwag dotyczących obowiązującego regulaminu oraz zebranie uwag na temat sposobu prowadzenia systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, selektywnego zbierania odpadów, a także utrzymywania porządku w miejscach dostępnych publicznie.

Wnioski posłużą m.in. do wprowadzenia zmian w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Poznania. Pomogą też rozwijać i doskonalić edukację ekologiczną w Mieście. Dzięki nim będzie można stworzyć zapisy o sposobie i jakości realizacji usługi do obecnie opracowywanego przetargu na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów.

Analiza wypełnionych ankiet pozwala stwierdzić, że mieszkańcy w większości znają system gospodarowania odpadami komunalnymi i obecny jego kształt jest dobrze odbierany. Około 85% respondentów zadeklarowało, że zna  obowiązki właścicieli w zakresie odbioru czy segregacji śmieci, a ponad 70% chce utrzymać obecny stan odbioru odpadów. 

Ponad 4/5 ankietowanych uważa, że konieczne jest funkcjonowanie Mobilnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów. Gratowozy stanowią bardzo dobrą opcję zwłaszcza dla osób, które nie posiadają własnego samochodu i nie mają jak dostarczyć odpadów problemowych do Gratowiska. 

Najczęściej w formie wystawki mieszkańcy pozbywali się mebli, małego i dużego sprzętu RTV i AGD, a najrzadziej opon i ceramiki łazienkowej. 

Ponadto mieszkańcy wskazali pomysły na usprawnienie gospodarki odpadami w mieście. Czas i forma wprowadzenia zmian zależne będą od ostatecznego ukształtowania prawa krajowego (m.in. system kaucyjny), możliwości finansowych oraz ich dopasowania do dotychczasowych dobrze funkcjonujących elementów systemu.

W konsultacjach trwających od 5 do 30 czerwca wzięły udział 3672 osoby. Badania obejmowały teren całego Poznania, a uczestniczyć w nich mogli wszyscy mieszkańcy miasta, w szczególności właściciele oraz zarządcy nieruchomości zamieszkanych i niezamieszkanych, spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe.

Z pełnymi wynikami konsultacji można się zapoznać na stronie

PD