Prelekcje i porady z zakresu ogrodnictwa, liczne warsztaty, stoiska edukacyjne czy gra terenowa i spacer dendrologiczny - to tylko część atrakcji, które czekają na poznanianki i poznaniaków w parku Wilsona. W sobotę, 25 maja odbędą się tam akcje edukacyjne "Zieloni od 30 lat - jubileusz z klimatem" w ramach kolejnej edycji Akademii Zielony Poznań.
Dobiegają końca zasadnicze prace budowlane w Szkole Podstawowej nr 68 z Oddziałami lntegracyjnymi i Specjalnymi na Piątkowie. We wrześniu uczniowie rozpoczną nowy rok szkolny w odmienionych, komfortowych wnętrzach.
Tylko do końca maja trwa nabór do drugiego etapu programu mieszkaniowego "POZnań - i zamieszkaj". W jego ramach na Strzeszynie powstają 353 lokale wykończone pod klucz. Dodatkowo najemcy będą mieli możliwość skorzystania z dopłaty do czynszu, co pozwoli obniżyć koszty utrzymania mieszkania.
W czwartek, 23 maja, rozpocznie się budowa wyniesionego skrzyżowania u zbiegu ulic Jasna Rola i Błażeja. Inwestycja ta jest kluczowa dla poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w okolicy.
Uczniowie poznańskiego Zespołu Szkół nr 5 przy ul. Różanej zyskali nowe miejsce do ćwiczeń. Powstało tam wielofunkcyjne boisko. Wcześniej odnowiona została elewacja tego zabytkowego gmachu. Naprawiono też mechanizm słynnego, ponadstuletniego zegara, wiszącego na ścianie od strony dziedzińca.
Nie żyje Zenon Wechmann, poznański patriota, powstaniec Czerwca "56, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej, uhonorowany tytułem Zasłużonego dla Miasta Poznania.
Pomoc ze strony sąsiadów, asystentura, specjalistyczne usługi terapeutów czy psychologów, mieszkania wspomagane oraz klub seniora - to wszystko znajduje się w nowym miejskim projekcie dla starszych poznaniaków, osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Poznań przeznaczy na niego ponad 20 milionów zł.
Zmarł Jan A.P. Kaczmarek - polski kompozytor związany z Poznaniem, twórca Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk, który odbywał się m.in. w stolicy Wielkopolski.
W Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych otwarto nową przestrzeń. Zielone patio to miejsce promujące ekologię - wypełnione jest roślinami, a ławki, na których można odpocząć, zostały wykonane ze starych ubrań i plastiku. To nie jedyna nowość w POSUM. Od czerwca - w ramach NFZ - w placówce będzie przyjmował urolog dziecięcy.
Rozpoczęła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Na złożenie wniosku wraz z potrzebnymi dokumentami uczniowie mają czas do 14 czerwca. W przypadku szkół lub klas dwujęzycznych i sportowych, a także oddziałów międzynarodowych, wstępnych czy przygotowania wojskowego termin jest krótszy i trwa do 29 maja (do godz. 15). Nabór jest prowadzony wspólnie z Powiatem Poznańskim.
23 i 24 maja do Poznania przyjadą eksperci, aby porozmawiać o najważniejszych kwestiach prawnych dotyczących uchwał krajobrazowych w Polsce. Konferencja będzie doskonałą okazją do wymiany poglądów oraz dyskusji nad aktualnymi wyzwaniami związanymi z tym zagadnieniem.
Po raz kolejny koncerty #NaFalach powracają na muzyczną mapę Poznania. W czerwcu, lipcu i sierpniu nad jeziorami - Maltańskim i Strzeszyńskim - wystąpi sześć artystów i zespołów. Pierwsze występy zaplanowano już na 14 czerwca.
Już po raz 5. mieszkańcy stolicy Wielkopolski wybiorą "Poznańskiego Taksówkarza Roku". Celem konkursu jest wyróżnienie najlepszych kierowców, którzy na co dzień dbają o komfort podróżowania pasażerów i jakość świadczonych usług. Zgłoszenia można wysyłać do 14 czerwca. Na laureatów czekają nagrody.
Na przystani Ogrodu Szeląg odbędzie się piknik łączący edukację i spędzanie czasu pełnego atrakcji na świeżym powietrzu. Wydarzenie jest skierowane do seniorów, ale otwarte na wszystkich zainteresowanych.
22 maja odbędzie się kolejne otwarte spotkanie z cyklu "Poznaj Krajobrazową". Wydarzenie ma przybliżyć mieszkańcom ideę i przepisy poznańskiej uchwały krajobrazowej. Tym razem uczestnicy porozmawiają o Starym Mieście, centrum oraz historycznych dzielnicach Poznania.
Przejazd rowerowy, wspólne sprzątanie, darmowe rośliny i mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych - to wszystko czeka na poznaniaków i poznanianki już w najbliższą sobotę, podczas najbliższego festynu "Poznań w formie".
W najbliższą sobotę będzie można wziąć udział w Nocy Muzeów. Przemieszczanie się po wieczornym i nocnym Poznaniu ułatwią linie turystyczne. Wzmocniona też będzie komunikacji nocna.
Rozpoczęło się wprowadzanie stałej organizacji ruchu w rejonie ulic wchodzących w zakres Programu Centrum. Stopniowych zmian oznakowania drogowego należy spodziewać się na ul. Ratajczaka, Kantaka, 27 Grudnia, Gwarnej, Fredry i Mielżyńskiego.
Nie będzie łatwo wybrać w ten weekend jednego wydarzenia, na które warto się wybrać. Na Starym Rynku odbędzie się Płytówka, na Cytadeli - Kejtrówka i Latające psy, na Woli - impreza z cyklu "Poznań w formie". Z kolei w sobotni wieczór swoje drzwi otworzą muzea. To tylko najważniejsze imprezy odbywające się w stolicy Wielkopolski od piątku do niedzieli.
Zakończył się remont lokali w miejskim budynku przy ul. Kramarskiej 32, które zostaną przekazane organizacjom pozarządowym. Swoje siedziby będą miały tam NGO-sy zajmujące się m.in. wsparciem kultury, pomocą humanitarną czy integracją międzypokoleniową. Organizacje nie będą płacić czynszu za korzystanie z nieruchomości.
Najbliższy majowy weekend to czas na wspólne przywitanie odrestaurowanej płyty Starego Rynku. Na poznaniaków i poznanianki przez trzy dni czekać będzie wiele atrakcji i niespodzianek.
Nadwarciańskie tereny cieszą się coraz większą popularnością, ale atrakcji nie brakuje także na samej rzece. Już 18 maja rozpoczną się rejsy tramwaju wodnego na dwóch trasach, a od 1 czerwca w Starym Porcie będzie funkcjonować przystań rzeczna, gdzie można zacumować łódź i wypożyczyć motorówkę.
"Wypalenie rodzicielskie, czyli jak zadbać o siebie, by być dostępnym dla dziecka" - to tytuł bezpłatnych warsztatów, jakie poprowadzą doświadczeni specjaliści. To ostatnie chwile, aby się na nie zapisać.
Wykłady prowadzone przez doświadczonego pszczelarza, warsztaty, degustacje oraz animacje dla najmłodszych - to wszystko czeka na poznanianki i poznaniaków już w sobotę. Na terenie Gratowiska Poznań Wschód, przy ulicy Wrzesińskiej miłośnicy przyrody świętować będą Dzień Pszczoły.
Słoneczna pogoda przyciąga nad brzegi Warty tłumy. Teraz mieszkańcy i turyści mogą zrelaksować się nad rzeką na nowych leżakach. Można je znaleźć w okolicach mostów Rocha i Królowej Jadwigi.
Już w najbliższy weekend - 18 i 19 maja - w parku Cytadela na miłośników psów czeka wiele atrakcji. Liczne pokazy, prelekcje czy porady behawiorystów - to tylko część wydarzeń przygotowanych w ramach pikniku edukacyjnego Kejtrówka. Imprezie, jak co roku, towarzyszyć będą zawody "Latających psów". Wstęp bezpłatny.
Michelle Obama, była pierwsza dama USA oraz Sanna Marin, była premier Finlandii odwiedziły Poznań. Podczas kongresu Impact'24 mówiły o demokracji, przywództwie i wartościach.
Wykład o poznańskiej gwarze, nauka chińskiej kaligrafii czy tańca kazachskiego oraz gry i zabawy na świeżym powietrzu - to tylko niektóre niespodzianki, przygotowane przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w ramach Dni Różnorodności Kulturowej. Atrakcje czekają na poznanianki i poznaniaków w niedzielę, w Ogrodzie Botanicznym UAM.
Ponad 120 drzew przybyło w pasach drogowych na Piątkowie. Nasadzenia zostały wykonane w ramach realizacji projektu Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego oraz we współpracy z radą osiedla.
Jak dojechać na poszczególne parkingi lotniska Ławica? W przyszłym tygodniu rozpocznie się montaż stosownych tablic informacyjnych. Mają ułatwić kierowcom znalezienie odpowiedniego miejsca postojowego przy lotnisku.