Co 40 minut ktoś w Polsce dowiaduje się, że jego jedyną szansą na przeżycie jest przeszczepienie komórek macierzystych lub szpiku od zgodnego dawcy. Wiedzą to maturzyści VIII LO, którzy po egzaminie włączyli się w akcję ratowania życia. Każdy chętny mógł zapisać się do bazy dawców szpiku. Szeroko rozumianą transplantologię wspiera także Miasto Poznań.
W czwartek, 9 maja, rozpoczęły się prace przy odbrukach i nasadzeniach na odcinku pomiędzy ul. Długą (placem Bernardyńskim) a ul. Kazimierza Wielkiego. Po obu stronach ulicy przybędzie drzew i niskiej zieleni.
Już 12 maja poznanianki i poznaniacy wybiorą swoich przedstawicieli w radach osiedli. Aby zachęcić mieszkańców do głosowania, Miasto ogłasza konkurs na najwyższą frekwencję. Zwycięskie osiedle otrzyma do swojej dyspozycji dodatkowy milion złotych z miejskiego budżetu.
Centrum Szyfrów Enigma zostało nominowane w rankingu Cuda Polski 2024, organizowanym przez "National Geographic Traveler". Teraz o tym, kto wygra w danym województwie, zdecydują internauci. Głosy można oddawać do 5 czerwca.
Zakończyły się prace przy odbrukowaniu terenu na ul. Filipińskiej na Śródce. Zamiast nawierzchni z płyt chodnikowych powstała tam mała oaza zieleni z różami i ozdobnymi trawami.
Poznaniacy i poznanianki mogą już składać wnioski o udział w drugiej w tym roku odsłonie programu "Mieszkanie do remontu". To alternatywa dla lokali komunalnych i szansa na nowe "M" dla mieszkańców stolicy Wielkopolski, którzy po wykonaniu niezbędnych prac będą mogli wynająć je na czas nieokreślony. Tym razem można ubiegać się łącznie o 9 mieszkań o zróżnicowanej liczbie pokoi i powierzchni.
Między 26 i 29 maja, tradycyjnie nad Jeziorem Strzeszyńskim, odbędzie się Enter Enea Festival. Będzie to już 14. edycja tej imprezy, której pomysłodawcą i organizatorem jest pianista i kompozytor, Leszek Możdżer.
W środę, 8 maja mija 79 lat od zakończenia II wojny światowej. W stolicy Wielkopolski uroczystości odbyły się pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy Armii Poznań.
Jak co roku nad Wartą na poznaniaków i turystów czeka wiele atrakcji. Rejsy tramwajem wodnym, wypożyczalnia motorówek, koncerty, warsztaty - to tylko niektóre z nich. Nad rzeką trwa także budowa mostów Berdychowskich, które jeszcze bardziej zwiększą atrakcyjność terenów nadwarciańskich.
Mieszkańcy ul. Heleny Modrzejewskiej na Ławicy poruszają się komfortowo nową jezdnią i chodnikami. Prace budowlane zakończyły się zimą, a tej wiosny sfinalizowana została procedura odbiorów końcowych.
Startuje kolejna odsłona konkursu Inicjatory. Jego celem jest nagrodzenie autorów najlepszych projektów zrealizowanych przez organizacje pozarządowe dla Poznania i jego mieszkańców w 2023 roku. Nominacje można zgłaszać do 31 maja. Ponownie patronem jednej z nagród jest Andrzej Białas, nieżyjący już społecznik i pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. Społeczeństwa Obywatelskiego.
Już w najbliższy piątek w Poznaniu rusza wielkie święto filmu dokumentalnego. Podczas festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Kinie Muza będzie można obejrzeć kilkadziesiąt dzieł stworzonych przez reżyserów i reżyserki z całego świata. Seansom towarzyszyć będą debaty, spotkania z artystami, imprezy i koncerty.
Pasażerowie komunikacji miejskiej mogą już korzystać z nowych, wygodnych przystanków autobusowych na ulicy Koszalińskiej.
Trwa remont nawierzchni jezdni na al. Niepodległości. Kierowcy i rowerzyści będą mogli w bardziej komfortowych warunkach poruszać się na odcinku od ul. Taylora do ul. Niezłomnych.
Trwa nabór na członków obwodowych komisji wyborczych w Poznaniu. Ile można zarobić? Do kiedy można się zgłosić? Na czym polega ta praca? Szczegóły w artykule.
Tegoroczni maturzyści przystąpili do pierwszego egzaminu. Na początek - we wtorek, 7 maja - sprawdzili swoją wiedzę z języka polskiego. W kolejnych dniach czekają ich testy z matematyki i języka angielskiego.
Ul. Czarnieckiego wygląda coraz lepiej. Jest więcej miejsca dla pieszych, nowe i równe chodniki, zieleń. Staje się ona bardziej przyjazna dla mieszkańców i innych użytkowników.
Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, przedstawił troje swoich zastępców. Są nimi: Jędrzej Solarski, Mariusz Wiśniewski i Natalia Weremczuk. Ze stanowiskiem pożegnał się Bartosz Guss.
Podczas uroczystej sesji inauguracyjnej w ratuszu ślubowanie złożył Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania oraz radni nowej kadencji. Wybrano też przewodniczącego i wiceprzewodniczących rady miasta.
Na środę, 8 maja rolnicy zaplanowali kolejne protesty. Tym razem na utrudnienia i krótkotrwałe blokady muszą być gotowi mieszkańcy Poznania. W związku z tym w centrum miasta i na drogach dojazdowych do niego mogą pojawić się utrudnienia.
W niedzielę, 12 maja odbędą się wybory do rad osiedli. Gdzie głosować? Co należy zabrać ze sobą do lokalu wyborczego? Jakie są zasady głosowania? Szczegóły w artykule.
Już w najbliższą sobotę dla pacjentów otworzy się punkt pobrań w szpitalu im. J. Strusia. Dzięki temu będzie można spokojnie zrobić niezbędne badania także w dzień wolny od pracy.
Już po raz siedemnasty przyznane zostaną Stypendia Miasta Poznania dla laureatek i laureatów oraz finalistek i finalistów ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych, podejmujących studia w stolicy Wielkopolski. Zgłoszenia udziału w konkursie przyjmowane są do 20 czerwca.
Można już składać wnioski do tegorocznej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Ten etap potrwa do 31 maja. Na realizację pomysłów poznanianek i poznaniaków przeznaczono aż 28 mln zł - o 1,4 mln zł więcej niż rok temu.
Rozmowy z rekruterami oraz potencjalnymi pracodawcami, interesujące wykłady i warsztaty - to tylko niektóre punkty programu Targów Pracy dla Osób z (Nie)pełnosprawnościami. Wydarzenie ma charakter hybrydowy. Odbędzie się 22 maja, ale zapisy już trwają.
Spotkania z pisarzami, tłumaczami i podróżnikami, wycieczki z przewodnikiem, pokazy filmowe, muzyka na żywo, a także liczne wystawy i warsztaty - to wszystko i wiele więcej czeka w tym miesiącu w Bibliotece Raczyńskich. Ta wyjątkowa poznańska instytucja świętuje 195 urodziny.
Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych, uroczysta defilada i przejażdżka zabytkowymi tramwajami i autobusami - tak poznaniacy i poznanianki obchodzili święto Konstytucji 3 Maja. Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, złożył kwiaty przy posągu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Ratuszu.
Z okazji Święta Konstytucji 3 maja, Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji otworzą dla zwiedzających Kopiec Wolności nad Jeziorem Maltańskim.
Poznaniacy mogą wypowiedzieć się na temat gospodarki odpadami w ich mieście. Czas na to mają do 20 maja.
5 maja 8000 zawodników stanie na starcie Wings for Life World Run. To wyjątkowy bieg, ponieważ nie ma finiszu - ruchomą linię mety wyznacza samochód prowadzony przez Adama Małysza. Biegacze, którzy zostaną wyprzedzeni przez "Kapitana Wąsa" kończą rywalizację i autobusami oraz tramwajami wracają na miejsce startu - teren MTP.