Kejtrówka jest organizowana przez Miasto w ramach programu "Kejter też poznaniak". Tegoroczna edycja odbędzie się 18 i 19 maja na polanie pod Dzwonem Pokoju na Cytadeli w godz. 10-18.
- Wydarzenie jest skierowane do wszystkich miłośników psów. Jak co roku będzie się można dowiedzieć wielu rzeczy, które przydadzą się właścicielom czworonogów. Nie zabraknie porad specjalistów, pokazów, prelekcji - mówi Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP.
Na Kejtrówce stanie specjalny punkt informacyjny poznańskiego schroniska. Eksperci opowiedzą m.in. o całym procesie adopcyjny, a także o tym jak przygotować dom na nowego lokatora.
- Będzie można także sprawdzić, czy pies jest prawidłowo zaczipowany oraz czy wszelkie dane są aktualne. To ważne, kiedy zwierzę się zgubi. W naszym punkcie będzie można te informacje zaktualizować. Oprócz tego będziemy pokazywać, jak domowymi sposobami zrobić zabawki dla psa - mówi Katarzyna Frąckowiak, zastępczyni kierownika Schroniska dla Zwierząt w Poznaniu.
Na stoisku straży miejskiej funkcjonariusze udzielać będą informacji na temat m.in. zasad korzystania z terenów parkowych, wybiegów czy sprzątania nieczystości po swoim psie. Rozdawane będą poradniki kejtrowe oraz woreczki na nieczystości. Fundacje prozwierzęce w licznych punktach promować będą swoją działalność oraz odpowiedzialną adopcję.
Przez dwa dni nie zabraknie licznych pokazów. Zaprezentują się psy ratownicze z ochotniczej straży pożarnej. Będzie można zobaczyć pokazy psich dyscyplin sportowych - flyball, canicrossu, bikejoringu i scooterjoringu oraz umiejętności - frisbee, nosework, psi fitness, psi masaż. Atrakcją tegorocznej imprezy będzie także Diego - pies podróżnik, który wraz z właścicielem na specjalnie skonstruowanym motorze podróżują wspólnie po Polsce i świecie.
Dla uczestników przygotowano wiele prelekcji. Będzie można dowiedzieć się więcej o bezpiecznych i wychowawczych zabawach z psem, świadomej adopcji albo o tym, jak wyćwiczyć u swojego pupila nawyk chodzenia na luźnej smyczy. Ponadto eksperci podpowiedzą, jak rozpoznać oznaki bólu u zwierzęcia czy przeprowadzić psi masaż. Opowiedzą też o podstawach fizjoterapii, wykrywaniu chorób dziedzicznych, treningu medycznym i dogfitnesie.
Na uczestników wydarzenia czekają liczne quizy i konkursy dotyczące wiedzy kynologicznej, psiego posłuszeństwa i ogólnej tematyki związanej z tymi zwierzętami. Skorzystać też będzie można ze stałych punktów porad, m.in. weterynaryjnych, behawioralnych, kynologicznych. W fotobudce można będzie zrobić darmową sesję zdjęciową ze swoim pupilem.
Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali strefę dziecięcą, w której zaplanowano animacje, zabawy, konkursy i warsztaty tworzenia przypinek oraz ekotoreb z motywem psa. Dużą atrakcją będzie z pewnością interaktywny teatrzyk. Psy-aktorzy włączą do zabawy dzieci, które uczestniczyć będą w zadaniach stawianych im przez czworonożnych pupili: podrzucanie kości - tak żeby żadna nie spadła, czołganie się pod ogrodzeniem, pokonywanie toru przeszkód oraz nauka psiego tańca.
Szczegółowy harmonogram Kejtrówki można znaleźć na Facebooku.
Czworonogi znów będą latać nad Cytadelą
"Latające psy" to seria imprez, na których czworonożni sportowcy prezentują niesamowite, nierzadko akrobatyczne umiejętności. Wydarzenie promuje ideę i znajomość dog frisbee. To jedna z najpopularniejszych dyscyplin kynologicznych na świecie, mającą rzesze miłośników również w Polsce. Polega na aportowaniu przez psa lecącego dysku oraz wykonywaniu przez niego różnych powietrznych akrobacji. Widowiskowe zawody bazują na umiejętnościach wymagających współpracy człowieka z psem.
Efektowne pokazy można będzie obserwować przez weekend na Cytadeli. Podobniej jak w poprzednich latach, organizatorzy spodziewają się silnej stawki psich sportowców z całej Polski oraz zagranicy. Zawodnicy wystartują w konkurencjach dystansowych ThrowNGo, polegających na aportowaniu przez psa lecącego dysku oraz Freestyle, czyli widowiskowych pokazach dogfrisbee w stylu wolnym, które prezentowane są do wybranej przez zawodnika muzyki.
- Zawody będą rozgrywane na dwóch polach. W konkurencji, która jest najliczniej obsadzona, czyli ThrowNGo, mamy na ten moment zgłoszonych 180 zawodników, więc na pewno będzie na co popatrzeć. Będzie można zobaczyć psy wszelkich ras, wielkości, maści i temperamentów - mówi Paula Gumińska, przedstawicielka organizatora zawodów "Latające psy".
Dodatkowych emocji dostarczą dyscypliny Frizgility oraz Time Warp. Frizgility to konkurencja mieszana frisbee i agility. Niesamowicie widowiskowa gra, podczas której pies i zawodnik wielokrotnie przełączają się z trybu agility (w którym pies prowadzony przez swojego przewodnika komendami musi pokonać specjalny tor przeszkód) na frisbee i odwrotnie.
Celem drugiej z dodatkowych konkurencji - Time Warp - jest zgromadzenie jak największej liczby punktów poprzez jak najszybsze skompletowanie trzech chwytów w wyznaczonych strefach. Czwarty rzut do tzw. Sweet Spotu, wykonany w przydzielonym czasie, daje szansę walki o najwyższe miejsca na podium.
"Latające psy" organizowane są nieprzerwanie od 2006 roku. Szczegółowy harmonogram zmagań można znaleźć na Facebooku.
Organizatorem zawodów "Latające psy" jest Dogfrisbee.pl. Partnerem zaś Miasto Poznań.
JZ