W tym tygodniu nadwarciańską infrastrukturę uzupełniły wykonane z drewna stacjonarne leżaki. Można na nich wypocząć i cieszyć się słońcem w najchętniej odwiedzanych rejonach po obu stronach rzeki - między rozwidleniem Warty i Cybiny a mostem Królowej Jadwigi.
Tereny nadwarciańskiej oprócz relaksu na nowych leżakach oferują też dużo atrakcji dla amatorów aktywnego wypoczynku. Od lat furorę robi Wartostrada. Wzdłuż rzeki - pomiedzy mostami Rocha i Królowej Jadwigi - można też skorzystać z siłowni zewnętrznej albo - w okolicach mostu Lecha od strony ul. Hlonda - ścianki wspinaczkowej.
W tym sezonie, jak zawsze nie zabraknie tramwaju wodnego, który kursować będzie po rzece od 18 maja. Rejsy odbywać się będą w weekendy na dwóch trasach. Od 1 czerwca w Starym Porcie będzie funkcjonować tymczasowa przystań rzeczna, w której za darmo można zacumować łódź. Również od tego dnia będzie można skorzystać z wypożyczalni motorówek.
W ubiegłym roku zakończyła się rewaloryzacja brzegów Warty. Realizowana wspólnie przez Miasto i Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie inwestycja dotyczyła odcinka między mostami Przemysła I a rozwidleniem Warty i Cybiny. To łącznie 5 km na obu stronach rzeki. Prace polegały na modernizacji zabezpieczeń brzegowych. Betonowe płyty zastąpione są przepuszczalnymi umocnieniami w postaci koszy i materaców gabionowych wypełnionych kamieniem naturalnym i humusem, które następnie pokryto zielenią. Zmiany te chronią brzegi przed erozją oraz zwiększają potencjał retencji gruntowej. W ramach inwestycji wyremontowano także m.in. schody, tarasy oraz ścieżki.
Dolina Warty to bogaty ekosystem. Dlatego od Bramy Poznania, wzdłuż rzeki Cybiny i Wartostrady, w kierunku północnym mieszkańcy i turyści mogą korzystać ze ścieżki przyrodniczej. To teren dzikiej natury, w którym jak w soczewce można zaobserwować zależności ekologiczne, zmiany klimatyczne czy efekty działalności człowieka. Ścieżka prowadzi przez 12 oznakowanych punktów-przystanków, z których każdy porusza inne zagadnienie związane z nadrzecznym ekosystemem
W okolicach Bramy Poznania można też odwiedzić Rzeczny Ogród Ekoedukacji i Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa. To miejsca zabawy i spędzania wolnego czasu pośród miejskiej przyrody oraz edukacji ekologicznej, prowadzonej w atrakcyjny sposób.
Jak co roku Miasto wynajmuje także nadrzeczne tereny najemcom. Dla mieszkańców i turystów przygotowano liczne wydarzenia muzyczne, wystawy oraz warsztaty. Więcej na temat tegorocznego sezonu nad Wartą można przeczytać na stronie poznan.pl.
JZ