Przebudowa układu komunikacyjnego w rejonie ronda Rataje dobiega końca. Na najbliższe dni wykonawca inwestycji zaplanował roboty polegające na układaniu wierzchniej warstwy nowych dróg rowerowych między rondem a mostem Królowej Jadwigi. W czasie tych prac wprowadzane będą zmiany organizacji ruchu pieszych.
Dlaczego warto wymienić źródło ogrzewania na bardziej ekologiczne? Jak uzyskać miejską dotację na ten cel? Na jaką kwotę dofinansowania można liczyć? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można będzie uzyskać w piątek, 25 marca w Filii 8/59 Biblioteki Raczyńskich na Dębcu, podczas spotkania w sprawie programu Kawka Bis.
Spółka MPK Poznań zamierza zakupić nowe autobusy przegubowe (około 18-metrowe) o na napędzie konwencjonalnym typu mild hybrid. Właśnie został ogłoszony przetarg na ich dostawę. Termin składania ofert mija 28 kwietnia tego roku. Autobusy powinny jeździć po ulicach Poznania jeszcze w tym roku.
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wydał powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10. Ostrzeżenie na terenie Poznania obowiązuje w środę, 23 marca, przez cały dzień. Za przyczynę zaistniałej sytuacji GIOŚ wskazuje panujące warunki meteorologiczne, utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń.
Do końca kwietnia w parku Sołackim przy byłej restauracji i hotelu Meridian pojawi się nowa roślinność. Aby ją zasadzić, Zarząd Zieleni Miejskiej pozbędzie się fragmentu asfaltu. Zabytkowy budynek po latach wynajęła Grupa MTP, która otworzy tam restaurację i butikowy hotel Port Sołacz.
Zużyte baterie, zepsuta myszka czy zapomniane leki, którym już dawno upłynął termin ważności - podczas wiosennego sprzątania możemy natknąć się na wiele "skarbów" schowanych w czeluściach szafy czy garażu. Rzeczy tego typu można oddać do Mobilnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli Gratowozu.
Rozpoczęto pozimowe sprzątanie jezdni, chodników i dróg dla rowerów.
Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania przyjął w środę w urzędzie miasta Olego Tofta, ambasadora Królestwa Danii w Polsce.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim. Obywatele Ukrainy, którzy od 24 lutego przybyli do Polski w wyniku konfliktu zbrojnego, mogą uzyskać tam informacje dotyczące m.in. 500 plus.
Trwa rekrutacja do poznańskich przedszkoli. Wnioski o przyjęcie dziecka można składać do piątku, 25 marca. Trzeba się więc pospieszyć. Wstępne wyniki zostaną ogłoszone 13 kwietnia.
29 marca Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych organizuje aukcję najmu ostatnich wolnych lokali użytkowych, które znajdują się w nowych pawilonach handlowo-usługowych na poznańskim Grunwaldzie. Ich powierzchnie wahają się od 100 do blisko 200 metrów kwadratowych.
Miasto przygotowuje się do wypłaty świadczeń osobom, które zapewniły dach nad głową i wyżywienie obywatelom Ukrainy. Wnioski będzie można składać od czwartku (24 marca) m.in. w siedzibie ZKZL. Cały czas trwa też przyznawanie numerów PESEL.
Trwa nadawanie numerów PESEL obywatelkom i obywatelom Ukrainy. Do tej pory wydano ich już niemal 1,5 tysiąca. W najbliższych dniach Miasto uruchomi kolejny punkt, w którym obsługiwani będą uchodźcy.
Dwa autokary z 600 łóżkami, pościelą i pakietami higieniczno-kosmetycznymi oraz ciężarówka z 7 tonami darów dotarły we wtorek do Poznania. To wsparcie od Hanoweru, partnerskiego miasta stolicy Wielkopolski. W drogę powrotną autobusy zabiorą ze sobą ukraińskich uchodźców, którzy znajdą schronienie w tym niemieckim mieście.
Trwa budowa węzła przesiadkowego z bezkolizyjnym przejazdem pod torami kolejowymi na granicy Poznania i Plewisk. Przejazd kolejowy w ciągu ul. Grunwaldzkiej został zamknięty dla kierowców na czas budowy przejazdu tymczasowego. Zmiana ta nie obejmowała pieszych i rowerzystów - od 24 marca (czwartek) ich ruch będzie kierowany ręcznie.
Coraz więcej ukraińskich dzieci uczy się w poznańskich szkołach i przedszkolach. Miasto Poznań dokłada wszelkich starań, aby zapewnić naszym wschodnim sąsiadom jak najlepsze warunki opieki i nauki. Poznańskie placówki są na bieżąco dostosowywane do nowych potrzeb. Przygotowywane są także prognozy na przyszłość.
Zarząd Zieleni Miejskiej zaprasza na miniwędrówkę po Wildzie. Spacer odbędzie się w środę, 23 marca. Jego uczestnicy będą rozmawiać o wiosennych porządkach i zieleni na fyrtlu.
"Zielone blubranie" to podcast o ekologii i środowisku, przygotowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Nagrania dostępne będą na YouTube, Spotify i Google Podcast. Premiera pierwszego odcinka odbyła się w poniedziałek, 21 marca.
Nowa linia pamiątek miejskich przedstawiających poznańskie osiedla jest już dostępna. Gadżety pełne kolorów można kupić w sklepie internetowym Wydawnictwa Miejskiego Posnania oraz w Centrum Informacji Kulturalnej.
Dzieci z poznańskich przedszkoli oraz klas 1-3 szkół podstawowych mogą wziąć udział w konkursie plastycznym i poszukać w swoim najbliższym otoczeniu miejsc przyjaznych owadom zapylającym, szczególnie pszczołom i trzmielom. Do udziału w zabawie zaproszeni są także uczniowie i przedszkolaki z Ukrainy.