Nadawanie numeru PESEL - dodatkowe stanowiska

Na zdjęciu sala urzędu miasta przy ul. Libelta, przy okienkach klienci - grafika rozmowy
Wydawanie nr PESEL jest połączone z uruchomieniem profilu zaufanego oraz mobilnego dokumentu potwierdzającego status uchodźców
Nadawanie numeru PESEL - dodatkowe stanowiska

Trwa nadawanie numerów PESEL obywatelkom i obywatelom Ukrainy. Do tej pory wydano ich już niemal 1,5 tysiąca. W najbliższych dniach Miasto uruchomi kolejny punkt, w którym obsługiwani będą uchodźcy. 

Cały czas w Urzędzie Miasta Poznania nadawane są numery PESEL dla obywatelek i obywateli Ukrainy. Zajmuje się tym obecnie ok. 60 urzędników, pracujących na dwie zmiany przy ul. Libelta 16/20.

Miasto uzyskało od administracji rządowej 15 dodatkowych zestawów komputerowych do obsługi uchodźców. Pozwoli to w najbliższych kilkunastu dniach uruchomić kolejny punkt. Zapewne nie będzie to już przy ul. Libelta, bo w budynku tym fizycznie nie ma miejsca na przyjęcie kolejnych osób. W tej chwili trwa pozyskiwanie pracowników i wybór dogodnej lokalizacji. Nowe miejsce pozwoli na obsługę dodatkowych kilkuset osób. 

Do poniedziałku, 21 marca, w Poznaniu numer PESEL otrzymało już niemal 1,5 tysiąca Ukrainek i Ukraińców. Kolejne 12 tys. jest już umówionych na wizytę. 

- Najczęściej podczas jednej wizyty wydajemy kilka numerów PESEL, zwykle dla matek z dziećmi  - mówi Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych UMP. - Liczymy na to, że po uruchomieniu dodatkowego punktu, będziemy mogli obsłużyć ok. tysiąca osób dziennie. 

Ważne: w związku z ogromnym zainteresowaniem usługą wydawania numeru PESEL, każdego dnia (od poniedziałku do piątku) o godzinie 7 rano w miejskim systemie rejestracji wizyt odblokowywane są kolejne godziny zapisów. Oznacza to, że jeśli komuś nie udało się danego dnia umówić wizyty, bo nie było już wolnego terminu - powinien spróbować jeszcze raz, kolejnego dnia rano.

Jak wyrobić PESEL?

Wydawanie nr PESEL jest połączone z uruchomieniem profilu zaufanego oraz mobilnego dokumentu potwierdzającego status uchodźców. Osoby, które nie chcą zostać dłużej w Poznaniu, mogą wyrobić PESEL w swoim docelowym mieście. 

PESEL nadawany jest w urzędzie miasta przy ul. Libelta 16/20. Żeby go dostać, należy:

  • Umówić wizytę w urzędzie (przez internet, system rezerwacji dostępny w j. ukraińskim). Potwierdzenie rezerwacji przyjdzie na maila podanego przy umawianiu się. Dla każdej dorosłej osoby należy zrobić oddzielną rezerwację. 
  • Zrobić zdjęcia - takie jak do paszportu. Z numerem rezerwacji można to zrobić bezpłatnie u fotografa działającego przy punkcie w Galerii Malta
  • Przyjść do urzędu w dniu umówionej wizyty. Przed wejściem do budynku wypełnić wniosek o numer PESEL.
  • Zabrać do urzędu: paszport, paszport wewnętrzny lub dowód osobisty albo inny dokument ze zdjęciem, w przypadku dzieci może to być akt urodzenia, zdjęcie, telefon (musi być z polskim numerem telefonu), numer rezerwacji, który dostano mailem.

Dokładny poradnik, jak wyrobić numer PESEL, znajduje się na stronie Poznan.pl.

AW